Barcelona

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

FC Barcelona, Web3 Dijital Oylama Platformunu Kullanarak Seçim Oylamasını Yaptı! Önemli Bir Adım!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FC Barcelona’nın yaklaşık 1.160 taraftar kulübü, Barcelona’nın yönetim konseyi olan FCB Danışma Konseyi’ne 30 temsilci seçmeyi tamamladı. Seçim, merkezi olmayan bir blok zinciri tabanlı Web3 dijital oylama platformunda gerçekleştiği için blok zinciri ve Web3 teknolojileri için önemliydi ve Barcelona bunu yapan ilk kulüp oldu.

Bu hareket, Barcelona’nın kripto para birimi alanına girme konusundaki önceki taahhüdünü de sağlamlaştırdı. 

Oylamanın tamamlandığı dün duyuruldu ve geleneksel oylama teknolojilerinin yapabileceğinin ötesinde futbol kulüplerindeki yönetimi daha da demokratikleştirmeye yönelik büyük bir adım. Blockchain oylaması, güvenli oylamayı teşvik eder. Tüm oylama süreci yalnızca denetlenebilir ve doğrulanabilir değil, aynı zamanda şeffaftır çünkü her veri blok zincirinde kalıcı olarak damgalanır. 

“İki faktörlü SMS kimlik doğrulamasını tamamladıktan sonra, seçmenler dijital imza kullanarak oylarını kullandılar ve bir oylama kodu kanıtı aldılar. Bu süreç, seçmenlerin anonimliğini korurken her oylamanın sayılmasını sağladı. Penyes hareketinin zengin bir taraftar katılımı geçmişi var. FCB, bir asırdan fazla bir süredir destekçilerine bir ses verdi ve şimdi Vocdoni bu işbirliğine dayalı yönetişim sürecini dijital çağa taşıyor. Bu oylama, güçlü kullanım örnekleri aracılığıyla geleneksel pazarlarla arasındaki boşluğu dolduran Web3 teknolojisi için ileriye doğru atılmış büyük bir adımdır.”

Destekçi kulüplerinden 1.000’den fazla seçmen, seçimin yapıldığı Vocdoni’nin Web3 açık oylama yığınlarına erişim sağladı. Platforma cep telefonları ve masaüstü bilgisayarlar aracılığıyla erişilebilir. Açık kaynak platformu, merkezi muadillerinin maliyetinin çok altında sağlanır. 

Platform sansüre dayanıklı, hataya dayanıklı ve bilgisayar korsanlığına karşı dayanıklıdır. Tüm yönetim oylamaları için kullanılabilir. Vocdoni, Ethereum, xDaichain Tendermint, IPFS ve sıfır bilgi geçirmez teknolojilerden yararlanır.

Ayrıca seçmen verilerinin güvenliğini sağlar, bu da bu tür verilerin seçimden sonra kötüye kullanılamayacağı anlamına gelir. Örneğin, oy sayımları oluşturmak için saklanan hiçbir kişisel veri yoktur. Özel anahtarlar, oy kullanan katılımcıların özel bilgilerine dayalı olarak seçmenin cihazında oluşturulur. Her kullanıcıyı tanımlayan anahtarlar, kullanıcının cihazında yerel olarak kalır. Oylama sürecinde seçmenin kimliğinin belirlenmesi için gerekli kimlik bilgileri paylaşılır.

Omnium Cultural dahil olmak üzere diğer Avrupa kuruluşları da hissedar toplantıları ve seçimleri için oylama platformunu kullanmıştır. Aynı zamanda İspanya eyaletindeki ilk tamamen dijital referandumda da kullanıldı.

FC Barcelona, Web3 Dijital Oylama Platformunu Kullanarak Seçim Oylamasını Yaptı! Önemli Bir Adım!
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!