BİTCOŞAR
En Güncel Bitcoin ve Kripto Para Haberleri
$42,284.59
-1.97%
$2,938.73
-3.06%
$0.92
-1.66%
$154.73
-2.97%
$22.98
-3.45%
$360.40
-2.43%
$4.98
-6.92%
$4.10
-3.01%
$39.66
-3.78%
$42,284.59
-1.97%
$2,939.19
-3.05%
$0.92
-1.65%
$154.70
-2.99%
$1.00
0%
$1,079.59
-3.05%
$228.43
-1.87%
$48.03
-2.87%
$115.76
-2.76%

ABD’li Yetkili Brainhard, Kripto Paralardan Bahsetti

0

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

ABD Federal Rezervi yönetim kurulu üyesi Lael Brainhard, kurumun, merkez bankası kripto para birimi fikrine daha önce açık olduğuna işaret etti.

Birkaç FED komitesine başkanlık eden Brainhard, 5 Şubat’ta Stanford İşletme Enstitüsü’nde gerçekleşen ‘ödemelerin geleceği’ üzerine bir sempozyumda yaptığı konuşmasında, FED’in dağıtılmış defter (Blockchain) teknolojileri ve CBDC (merkez bankası dijital para birimi) potansiyeli de dahil olmak üzere kripto para birimleri için potansiyel kullanım durumu ile ilgili araştırma ve deneyler yürüttüğünü söyledi.

İçindekiler

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Telegram'dan, Twitter'dan, Facebook'dan ve Instagram'dan takip edin. Ayrıca ücretsiz eğitim videoları için YouTube kanalımıza mutlaka abone olun!

Tartışma yeni bir aciliyet kazandı

Brainhard, Uluslararası Yerleşimler Bankası tarafından yakın zamanda yapılan bir ankette, Ocak 2020’den itibaren dünya çapındaki merkez bankalarının yüzde 80’inin bir çeşit CBDC çalışmasıyla meşgul olduğunu ortaya koydu. Bu rakam bir önceki yıla göre yüzde 10 artmıştı.

Doların küresel pazarlardaki önemli rolü göz önüne alındığında Brainhard, FED’in CBDC ile ilgili araştırma ve politika geliştirme sınırında kalmasının gerekli olduğunu savundu.

Yeni dijital ödemeler, para birimi ve uzlaştırma araçlarının çoğaldığını, Facebook’un Libra projesini ve Çin’in önümüzdeki kripto para projesi olan Dijital Yuan’ını Dünya çapında özel ve kamu sektöründeki önemli gelişmeler olarak belirlediğini gözlemledi.

Brainhard, konuşmasında iki kez, CBDC’lerin potansiyel rolünü, belirli bir ülkenin ödeme sisteminin düzenleyicisi olarak tanımladı.

Coinzilla Banner (728x90)

Ve kilit rolü ulus-devlet sınırlarının çok ötesine uzanan ABD Doları, söz konusu olduğunda bu teoriyi açıkça küresel bir ölçekte dışlamamış olsa da, yeni özel ve kamu projelerinin potansiyel etkisine dikkat çekti:

“Küçük ekonomiler üzerinde, özel sektör kripto para birimlerinin yanı sıra yabancı merkez bankası dijital para birimlerinin para politikaları önemli etkilerde bulunabilir. Birçok açıdan bu etkiler, daha hızlı bir ilerleme ve daha geniş bir kapsama potansiyeli taşıyan ‘dolarizasyonun’ dijital versiyonu olabilir.”

18 aydan kısa bir süre önce Brainhard San Francisco’daki bir Dijital Para Birimi Konferansı’nda da:

‘’FED tarafından verilen dijital para birimini zorunlu kılan bir ihtiyaç yoktu.’’

açıklamasında bulundu.

FedNow

Libra’nın değerlenmesi gibi gelişmeler de FED’i, 7/24 ödeme ve yerleşim hizmeti olan FedNow‘un piyasaya sürülmesini hızlandırmaya çağırdı.

Tam teşekküllü bir CBDC olmasa da, hizmet tüketicilerin ve işletmelerin geleneksel bankacılık saatleri dışında, fonlarını daha esnek bir şekilde yönetmelerini ve zamana duyarlı ödemeleri tamamlamalarını sağlamak için tasarlanmıştır.

Çok düşük hacimli olan borsalarda işlem yaparak paranızı potansiyel hırsızlık, hacklenme ve dolandırıcılık gibi faaliyetlere kurban edip sakın riske atmayınız. Dünyanın en yüksek hacimli kripto para borsası olan ve diğer borsalara göre çok az komisyon alan Binance'de hesap açarak tüm işlemlerinizi güvenli ve az komisyon ödeyerek yapabilirsiniz. Buraya tıklayarak Binance borsasından hesap açabilirsiniz. Asla yatırım tavsiyesi değildir! Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Asla yatırım tavsiyesi değildir! 
Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İlgili Haberler
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.