Brainhard

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

ABD’li Yetkili Brainhard, Kripto Paralardan Bahsetti

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Federal Rezervi yönetim kurulu üyesi Lael Brainhard, kurumun, merkez bankası kripto para birimi fikrine daha önce açık olduğuna işaret etti.

Birkaç FED komitesine başkanlık eden Brainhard, 5 Şubat’ta Stanford İşletme Enstitüsü’nde gerçekleşen ‘ödemelerin geleceği’ üzerine bir sempozyumda yaptığı konuşmasında, FED’in dağıtılmış defter (Blockchain) teknolojileri ve CBDC (merkez bankası dijital para birimi) potansiyeli de dahil olmak üzere kripto para birimleri için potansiyel kullanım durumu ile ilgili araştırma ve deneyler yürüttüğünü söyledi.

Tartışma yeni bir aciliyet kazandı

Brainhard, Uluslararası Yerleşimler Bankası tarafından yakın zamanda yapılan bir ankette, Ocak 2020’den itibaren dünya çapındaki merkez bankalarının yüzde 80’inin bir çeşit CBDC çalışmasıyla meşgul olduğunu ortaya koydu. Bu rakam bir önceki yıla göre yüzde 10 artmıştı.

Doların küresel pazarlardaki önemli rolü göz önüne alındığında Brainhard, FED’in CBDC ile ilgili araştırma ve politika geliştirme sınırında kalmasının gerekli olduğunu savundu.

Yeni dijital ödemeler, para birimi ve uzlaştırma araçlarının çoğaldığını, Facebook’un Libra projesini ve Çin’in önümüzdeki kripto para projesi olan Dijital Yuan’ını Dünya çapında özel ve kamu sektöründeki önemli gelişmeler olarak belirlediğini gözlemledi.

Brainhard, konuşmasında iki kez, CBDC’lerin potansiyel rolünü, belirli bir ülkenin ödeme sisteminin düzenleyicisi olarak tanımladı.

Ve kilit rolü ulus-devlet sınırlarının çok ötesine uzanan ABD Doları, söz konusu olduğunda bu teoriyi açıkça küresel bir ölçekte dışlamamış olsa da, yeni özel ve kamu projelerinin potansiyel etkisine dikkat çekti:

“Küçük ekonomiler üzerinde, özel sektör kripto para birimlerinin yanı sıra yabancı merkez bankası dijital para birimlerinin para politikaları önemli etkilerde bulunabilir. Birçok açıdan bu etkiler, daha hızlı bir ilerleme ve daha geniş bir kapsama potansiyeli taşıyan ‘dolarizasyonun’ dijital versiyonu olabilir.”

18 aydan kısa bir süre önce Brainhard San Francisco’daki bir Dijital Para Birimi Konferansı’nda da:

‘’FED tarafından verilen dijital para birimini zorunlu kılan bir ihtiyaç yoktu.’’

açıklamasında bulundu.

FedNow

Libra’nın değerlenmesi gibi gelişmeler de FED’i, 7/24 ödeme ve yerleşim hizmeti olan FedNow’un piyasaya sürülmesini hızlandırmaya çağırdı.

Tam teşekküllü bir CBDC olmasa da, hizmet tüketicilerin ve işletmelerin geleneksel bankacılık saatleri dışında, fonlarını daha esnek bir şekilde yönetmelerini ve zamana duyarlı ödemeleri tamamlamalarını sağlamak için tasarlanmıştır.

ABD’li Yetkili Brainhard, Kripto Paralardan Bahsetti

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!