Altcoin Nedir?

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Altcoin Nedir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altcoin Nedir?

Altcoin Nedir? Farklı algoritmalara sahip olan Bitcoin dışındaki kripto paralara altcoin denir. Bir nevi Bitcoin benzeri/türevi kripto para birimleridir. Günümüzde 2000’den fazla altcoin bulunmakta ve bunlar Bitcoin değişim(exchange) sitelerinde yani borsalarda oldukça ilgi görmektedir.

Bitcoin dışındaki diğer kripto para birimlerini tanımlamak için kullanılan “Altcoin” terimi, “Alternative Coin (Alternatif Kripto Para)” tanımının kısaltmasıdır. Altcoin’ler çoğunlukla, Bitcoin’in kullandığı Proof of Work (PoW – İş kanıtı) adlı Blockchain algoritmasının değiştirilmiş modülleri üzerine inşa edilmişlerdir.

Ancak kripto para borsalarında her türlü coin’i bulamayabilirsiniz. Bunun sebebi ise genel anlamda altcoinlerin market hacminin yeterli doygunluğa henüz ulaşmamış olmaması ve gerekli talep sınırını henüz aşmaması ile alakalıdır.

Günümüzde en çok tercih edilen altcoin algoritmaları;

 • Sha-256
 • SCRYPT
 • Keccak
 • Quark
 • Ipo/Shares

Sha-256 şifreleme türü, Bitcoin’in kullanmış olduğu şifreleme algoritmasıdır. Büyük hacimli kripto paralar arasında yer alan Litecoin ise Scrypt şifreleme algoritmasını kullanmaktadır.

Nisan 2011’de ortaya çıkan ilk altcoin Namecoin oldu. Bir para birimi olarak işlev görmesine rağmen, Namecoin’in asıl amacı alan adı kayıtlarının merkezden dağıtılmasını sağlamaktı. Bu da internet yasaklarının önüne geçecekti. Namecoin, kısa ömrüne rağmen en başarılı Altcoin’lerden biri olarak kabul edilmektedir.

Her geçen gün bir sürü bazı Altcoinler piyasaya veda ediyor ve yine bir sürü Altcoinler yeni piyasaya giriyor. Altcoinlerin arkasında ki teknoloji ve iş modelleri çok önemli.

En büyük 10 Altcoin;

 1. Ethereum
 2. Ripple
 3. Bitcoin Cash
 4. Litecoin
 5. Tether
 6. EOS
 7. Binance Coin
 8. Bitcoin SV
 9. Monero
 10. Cardano
Altcoin Nedir?

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!