Kripto Para

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Biden, Kripto Para Birimleri Yolsuzlukla Mücadele Stratejisini Yayınladı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hükümet yolsuzluğunu ortadan kaldırmak için beş sütunlu bir planın parçası olarak, Biden hükümeti, kripto paralar üzerinde yoğunlaşmaya devam ediyor.

Beyaz Saray geçtiğimiz günlerde, devlet ve mali yolsuzlukla mücadeleye yönelik yeni çabaları ayrıntılarıyla anlatan türünün ilk örneği olan 38 sayfalık bir rapor yayınladı. Rapor, biri yeni olmak üzere bir Ulusal Kripto Para Birimi Uygulama Ekibi’nden bahseden beş stratejik başlığa ayrılıyor.

Biden, Kripto Para Birimleri Yolsuzlukla Mücadele Stratejisini Yayınladı

Biden Yönetimi belgeyi Pazartesi günü Beyaz Saray’ın web sitesinden yaptığı bir açıklamayla yayınladı. Açıklamaya göre, strateji, “yolsuzluk aktörlerinin varlıklarını gizlemek ve yolsuz eylemlerin gelirlerini aklamak için ABD ve uluslararası finansal sistemleri kullanma kabiliyetini” azaltmaya özel bir vurgu yapıyor.

“Yolsuzluk Aktörlerini Sorumlu Tutmak” başlıklı III. başlık altında, Adalet Bakanlığı’nın yeni, özel bir görev gücü aracılığıyla yasadışı finansman için kripto para kullanımıyla mücadele edeceğini belirtiyor:

“DOJ, yeni kurulan bir görev gücü olan Ulusal Kripto Para Birimi İcra Ekibini, özellikle kripto para biriminin cezai suistimallerinin, özellikle de sanal para borsaları, karıştırma, devirme hizmetleri ve kara para aklama altyapı aktörleri tarafından işlenen suçların karmaşık soruşturmalarına ve kovuşturmalarına odaklanmak için kullanacak.”

Kara para aklama, düzenleyiciler arasında kripto para birimleri, özellikle de stabilcoin’ler ile ilgili kalıcı bir endişe kaynağıdır. Gary Gensler’den Jerome Powell’a, itibari paraya bağlı dijital varlıklar, yüksek likiditeleri nedeniyle yasadışı ödeme ağlarında hızla ölçeklenebilen küresel ödeme için düzenlenmemiş yollar olarak algılanıyor.

Kripto Para Birimlerinin Yasadışı Kullanımları

Stratejide kriptodan bahseden tek şey bu değildi: “Yasadışı Finansmanın Önlenmesi” adlı II. başlık, Amerika Birleşik Devletleri’nin dijital varlıkların oluşturduğu riskleri gözden geçirme ve bir merkez bankası dijital para birimi geliştirmede diğer ülkelerle işbirliği yapma çabalarını yeniden ifade ediyor.

Teknolojinin yarattığı verimlilik ve kolaylıkları kabul ederken, uyuşturucu kaçakçılığı ve yaptırımlardan kaçınma dahil olmak üzere kriptonun kullanıldığı iddia edilen çok sayıda yasa dışı faaliyeti belirtiyor.

Kripto para birimleri de fidye yazılımı saldırıları için giderek daha popüler hale gelen bir araçtır. Kripto işlemlerinin geri döndürülemez doğası, kurbanların paralarını, onlardan para için şantaj yapan siber suçlulardan geri alma konusunda hiçbir imkan bırakmaz. Bu yılın başlarında John Oliver, Monero’yu kendisini bu kadar kötü aktörler için bir araç olarak pazarlaması konusunda hedef almıştı.

Biden, Kripto Para Birimleri Yolsuzlukla Mücadele Stratejisini Yayınladı!