Bitcoin Ağını Kim Yönetiyor?

Bitcoin Ağını Kim Yönetiyor
Bitcoin Ağını Kim Yönetiyor
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin Ağını Kim Yönetiyor? Günümüzde Bitcoin yeni bir ödeme sistemi olarak birçok kişi ve kurum tarafından kullanılmaya devam ediyor. Tamamen dijital bir platformdan ve paradan oluşan Bitcoin ağını kim yönetiyor? Bu ağın ilk tanıtımı 2009 yılında gerçekleştirilmiştir. Sonrasında da hızlı bir şekilde dijital ortamlarda yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu yazımızda sizlere birçok kişi tarafından merak edilen Bitcoin ağını kim veya kimler yönetiyor, sorusunun cevabını vereceğiz.

300’den fazla kripto para ile ticaret yapmak, lending ve staking’den kazanç sağlamak için bu linkten Binance’ye kayıt olabilirsiniz.

Bitcoin Ağını Kim Yönetiyor?

Yeni bir dijital ödeme sistemi olarak hayatımıza giren Bitcoin, sahibi ve merkezi bir otoritesi bulunmayan bir sistemdir. Gücünü tamamen kullanıcılarından almaktadır. Hiç kimse Bitcoin ağına sahip değildir. Bu ağa sadece ortak olabilir. Bitcoin ağı, dünyadaki tüm kullanıcılı tarafından kontrol edilmektedir. Bitcoin sistemini geliştirmeye çalışan kişiler, yazılıma zaman zaman eklemeler yapmaktadırlar. Fakat kullanıcılar bu yazılımı seçmek veya seçmemek konusunda özgürdürler.

Yazılımcılar Bitcoin ağının protokol sistemini değiştiremezler. Bitcoin ağı kullanıcılar tarafından yönetildiği için, tüm kullanıcılar bazı belirli kurallara uymak zorundadır. Bu kurallar sayesinde Bitcoin kullanımında bir ortak alan oluşmaktadır ve bu ortak alan sayesinde ağ sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam eder. Bundan dolayı tüm kullanıcılar ve yazılımcılar, bu fikir birliğine uyarlar.

Bitcoin Ağı

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Bitcoin ağının merkezi bir yapısı ve otoritesi yoktur. Bu özellik bir teknoloji sayesinde işlevsel bir şekilde sağlanmaktadır. Bu teknolojinin ismi; Blockchain teknolojisidir. Blockhain teknolojisi, Bitcoin ağının herhangi bir kişi veya kurum tarafından yönetilmesini imkansız kılmaktadır.

Bitcoin haberlerinin medyaya yansımaya başladığı ilk zamanlarda, bazı yanlış haberler yayılmıştır. Bunlardan biri de Bitcoin ağının yönetim kurulu başkanı olduğudur. Böyle bir durum Bitcoin ağı için söz konusu değildir. Bitcoin ağını yöneten herhangi bir kişi veya kurum yoktur ve hiç olmamıştır.

Bitcoin sisteminin elbette geliştiricileri ve yazılımcıları bulunmaktadır. Fakat onlarda bu ağın sahibi değildir ve uymaları gereken kurallardır. Kısacası medyada yer aldığı gibi Bitcoin ağının herhangi bir sahibi ve yönetici bulunmamaktadır. Tamamen kullanıcıları tarafından yönetilen bir ağ sistemidir. Bitcoin ağını kim yönetiyor sorusunun cevabı, kullanıcı topluluğudur. Bu topluluk kullanan ve harcama yapan insanlardan oluşmaktadır.

Günümüzde hala Bitcoin oldukça sık kullanılmaya devam ediyor. Özellikle de dünyaca ünlü zengin iş insanları tarafından da tercih ediliyor. Bitcoin ile ilgili neredeyse her gün medyada bir haber yer alıyor. Bu haberlerin çoğu da kurucusunun kim veya kimler olabileceği ile ilgili…

Bitcoin ağının yöneticileri hakkında efsaneler dolaşmaya devam ediyor. Fakat yapılan açıklamalar ve elde edilen sonuçlar, gerçekten de bu ağın bir yöneticisi ve sahibi olmadığını kanıtlar nitelikte. Bitcoin ağını gerçekten de kullanıcıları ve yatırımcı topluluklar yönetiyor.

Bitcoin ağı onu kullananlar ve yatırım yapanlar olduğu müddetçe var olmaya devam edecektir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!