Bitcoin ETF

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Bitcoin ETF’leri Nedir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yazımızda Bitcoin ETF‘lerinin ne olduğunu açıkladıktan sonra iyi ve kötü yanlarına değineceğiz.

Bitcoin ETF’leri, Bitcoin’in değerini takip eden ve kripto para borsaları yerine geleneksel borsalarda işlem gören fonlardır. ETF’ler, yatırımcılara kaldıraç kullanma şansı verirken bir kripto para borsası kullanmanın zorluğunu yaşamadan Bitcoin’e yatırım yapmalarına izin verirler.

ETF’ler Nasıl çalışır?

Bir ETF (borsada işlem gören fon), bir dayanak varlığın veya endeksin fiyatını izleyen bir yatırım fonudur. Bugün, emtialardan para birimlerine kadar çeşitli varlık ve endüstriler için ETF’ler mevcuttur.

Bir Bitcoin ETF’si aynı şekilde çalışır. Yani borsada işlem gören fonun bir hissesinin fiyatı, bitcoin fiyatına bağlı olur. Bitcoin değeri artarsa, ETF de artar ve bunun tersi de geçerlidir. Ancak bir kripto para borsasında işlem yapmak yerine ETF’ler, NYSE (New York Borsası) veya TSX (Toronto Borsası) gibi bir piyasa borsasında işlem yapacaklar.

Bitcoin ETF’lerinin Avantajları

1. Kolaylık

Bir Bitcoin ETF’sine yatırım yapmak, Bitcoin’in nasıl çalıştığını öğrenmek ve bir kripto para borsasına kaydolmak zorunda kalmadan, doğrudan Bitcoin sahibi olma risklerini üstlenmeden Bitcoin fiyatına kaldıraç sağlar. Örneğin, Bitcoin’ler bir cüzdanda tutuluyorsa ve bir yatırımcı cüzdanın şifresini kaybederse Bitcoin’leri sonsuza kadar kaybolur. Bitcoin ETF’si, Bitcoin’e yatırım yapma sürecini basitleştirir.

2. Çeşitlendirme

Bir ETF, birden fazla varlığı tutabilir. Örneğin, bir Bitcoin ETF’si, Bitcoin, Apple hisse senetleri, Facebook hisse senetleri ve daha fazlasını içerebilir ve yatırımcılara riski azaltma ve portföylerini çeşitlendirme fırsatı sunar. Benzer şekilde, ETF’ler yasal olarak düzenlenmiş bir piyasa borsasında işlem yaparak, yatırımcılara mevcut hisse senedi portföylerini çeşitlendirme şansı verecektir.

3. Vergilendirme

Bitcoin’in yasal olarak düzenlenmemiş ve merkezi olmayan bir yapıya sahip olduğu göz önüne alındığında, emeklilik fonları gibi oluşumların çoğu, Bitcoin alımına izin vermemektedir. Öte yandan, geleneksel borsalarda çıkacak bir Bitcoin ETF’si, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından düzenlenir ve vergilendirme bakımından sorun yaşatmaz.

Bitcoin ETF’lerinin Dezavantajları

1. İşletme ücretleri

ETF’ler genellikle sağladıkları kolaylık için bir ücret alırlar. Bu nedenle, bir Bitcoin ETF’sine yatırım yapmak, zaman içinde yüksek işletme ücretlerine yol açabilir.

2. Fiyat karmaşası

ETF’ler bir dayanak varlığın fiyatını takip ederken, portföyü çeşitlendirmek için birden fazla varlığı da içerebilirler. Ancak bu, Bitcoin fiyatındaki yüzde 50’lik bir artışın, diğer varlıkları nedeniyle borsada işlem gören fonun değerine doğru bir şekilde yansımayabileceğini anlamına gelebilir. Bu nedenle, bir ETF, Bitcoin fiyatına kaldıraç sağlarken, fiyatının doğru bir takipçisi olabilir veya olmayabilir.

3. Ticaret kısıtlılığı

Bitcoin, diğer kripto para birimleri ile takas edilebilir. Bitcoin ETF’leri, bir kripto para birimi değildir. Sadece Bitcoin fiyatını izleyen bir yatırım fonu oldukları için diğer kripto paralar ile takas yapılamazlar.

4. Merkezi olmaları

Bitcoin, merkez bankalarına, fiat para birimlerine ve hisse senetlerine karşı bir koruma görevi görür. Merkez bankalarından bağımsız olarak Bitcoin, finansal sistemle ilişkili riskleri azaltmanın bir yolunu sunar. Bitcoin ayrıca, blok zinciri aracılığıyla gizlilik sağlayarak kullanıcıları ve yatırımcıları korur. Bir Bitcoin ETF’si, bu faydaları ortadan kaldırarak hükümet tarafından düzenlenir.

Bitcoin ETF’leri Nedir?