Bitcoin Madenciliği Hala Karlı Bir İş mi?
Bitcoin Madenciliği Hala Karlı Bir İş mi?

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Bitcoin Madenciliği Hala Karlı Bir İş mi?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin madenciliği, Bitcoin işlemlerini doğrulamak için doğrulama sürecini çalıştırması karşılığında Bitcoin kazanma sürecidir. Bu işlemler Bitcoin ağı için güvenlik sağlar ve bu da madencileri Bitcoin vererek telafi eder. Madenciler, Bitcoinlerin fiyatı mayın maliyetini aşarsa kâr edebilirler.

Teknolojideki son değişiklikler ile birlikte muazzam bilgi işlem gücüne sahip uzman madencilik sistem merkezlerinin oluşturulması ve Bitcoin’in her geçen gün değişen fiyatı ile, pek çok bireysel madenci kendilerine soruyor, Bitcoin madenciliği hala karlı mı?

300’den fazla kripto para ile ticaret yapmak, lending ve staking’den kazanç sağlamak için bu linkten Binance’ye kayıt olabilirsiniz.

Bitcoin Madenciliği Hala Karlı Bir İş mi?

Bitcoin madenciliğinde üretim yapmak karlı bir girişim olup olmadığını belirleyen birkaç faktör vardır. Bunlar arasında bilgisayar sistemine güç sağlamayı başaran elektriğin maliyeti (elektrik maliyeti), bilgisayar sisteminin kullanılabilirliği ve fiyatı ve hizmetlerin sağlanmasındaki güçlük yer alır. Zorluk, Bitcoin validasyon işlemi ile birlikte saniye başına hash (kazım) cinsinden ölçülür.

Karma oranı, sorunu çözme oranını ölçer; ağ, on dakikada bir belirli bir düzeyde Bitcoin üretecek şekilde tasarlandığından, daha fazla madenci girdikçe güçlük değişir. Daha fazla madenci pazara girdiğinde, seviyenin sabit olmasını sağlamak amacıyla güçlük artar. Karlılığı belirleyen son faktör, standart, sabit para birimiyle karşılaştırıldığında Bitcoinlerin fiyatıdır.

Bitcoin, pahalı donanımlar içeren ve bilgi işlem donanımları kullanılarak çıkarılmaktadır.

Madenciler, blockchain ağında yapılan işlemler sonrası bloklarını doğrulamak için Bitcoin ile ödüllendirilir.

Daha fazla madenci Bitcoin ödülleri için rekabet ettikçe, süreç daha zor hale geliyor.

Bitcoin madenciliğinin sizin için karlı olup olmadığını belirlemek için, ekipman ve elektrik maliyetlerinin beraberinde madencilikle ilgili zorlukları ve Bitcoin fiyatının potansiyel ödülleri nasıl etkileyeceğini düşünün.

Bitcoin Madenciliğinin Bileşenleri

2013 senesinde yeni Bitcoin madenciliği yazılımının ortaya çıkmasından önce, madencilik genelde kişisel bilgisayarlarda yapılıyordu. Ancak uygulamaya özel entegre devre yongalarının (ASIC) piyasaya sürülmesi, eski kişisel makinaların 100 milyar katına kadar kapasite sunarak, kişisel bilgi işlem kullanımını Bitcoin madenciliği için verimsiz ve modası geçmiş hale getirdi. 2 Bitcoin madenciliği eski donanımlarla teorik olarak hala mümkün olsa da kârlı bir girişim olmadığına dair çok az soru var.

Bitcoin Madenciligi

Bunun sebebi, madenciliğin kurulma şeklidir: madenciler, hash sorunlarını olabildiğince çabuk çözmek için rekabet ediyorlar, bu sebeple ciddi bir hesaplama dezavantajına sahip olan madencilerin, evvela bir problemi çözme ve Bitcoin ile ödüllendirme şansı yok.

Madenciler eski makinaları kullandıklarında, Bitcoin madenciliğindeki güçlük kabaca Bitcoin fiyatı ile aynı doğrultudaydı. Ancak bu yeni makinelerle, hem yeni ekipmanı elde etme ve çalıştırma maliyeti hem de kullanım kolaylığı eksikliği ile alakalı sorunlar geldi.

ASIC Öncesi ve Sonrası Karlılık

Sadece kişisel bilgisayarlarını kullanarak Bitcoin madenciliği yapan eski zamanlayıcılar (söz gelimi, 2009’da), çeşitli sebeplerden dolayı kar elde edebiliyorlardı. Birincisi, bu madenciler zaten sistemlerine sahipti, bu nedenle ekipman maliyetleri etkili bir biçimde sıfırdı. Daha az stresle daha verimli çalışması için bilgisayarlarındaki ayarları değiştirebilirler. İkincisi, bunlar büyük bilgi işlem gücüne sahip uzman Bitcoin madencilik merkezi sistemlerinin oyuna girmesinden önceki günlerdi.

Erken madenciler yalnızca ev bilgisayar sistemlerindeki diğer madencilerle rekabet etmek mecburiyetinde kaldı. Yarışma düzgün bir biçimde ilerliyordu. Elektrik maliyetleri coğrafi bölgeye göre değişse bile, bu fark kişileri madencilikten caydırmak için yeterli değildi.

ASIC’ler devreye girdikten sonra bütün oyunlar değişti. Bireyler artık daha fazla bilgi işlem gücüne sahip kuvvetli madencilik makinelerine karşı yarışıyordu. Madencilik karları, yeni bilgi işlem ekipmanı satın almak gibi yeni ekipmanı çalıştırmak için daha yüksek enerji maliyetleri ödemek ve madencilikte devam eden zorluklar gibi giderlerle azalıyordu.

Bitcoin Madenciliğinin Zorluğu

Yukarıda tartışıldığı gibi, Bitcoin madenciliği ile ilişkili zorluk oranı değişkendir ve blok zinciri için doğrulanmış blokların devamlı bir şekilde üretilmesini sağlamak için kabaca değişir ve (dolaşımda bulunan Bitcoinler).

Zorluk oranı ne kadar yükselirse, bireysel bir madencinin hash (kazım) problemini başarıyla çözme ve Bitcoin kazanma olasılığı da o kadar azdır. Son yıllarda madenciliğin zorluk oranı hızla artmaya başladı. Bitcoin ilk başlatıldığında zorluk 1 idi. Mayıs 2020 itibariyle 16 trilyondan fazla olan Bitcoin blokları için on yıl önce benimkinden kaç kat daha zor olduğunun hakkında bir fikir veriyor.

Değişen Ödüller Sistemi

Bitcoin ağı toplam 21 milyon Bitcoin ile sınırlandırılarak ve bu, kurulduğu günden bu yana tüm ekosistemin temel şartlarından biri olmuştur. Kripto paraların biriminin tedarikini kontrol etmeye çalışmak için sınır getirilmiştir.

Şu anda 18 milyondan fazla Bitcoin çıkarıldı ve Yeni Bitcoin’in dolaşım içine girişini kontrol etmenin bir yolu olarak, ağ protokolünü yaklaşık dört yılda bir bir bloğu başarıyla tamamlamak için madencilere ödüllendirilen Bitcoin’in sayısını yarıya indirmekte olup. Başlangıçta, bir madencinin aldığı Bitcoin sayısı 50 idi. 2012’de bu sayı yarıya düştü ve ödül 25 oldu. 2016’da tekrar 12.5’e düştü.

Mayıs 2020’de ödül bir kez daha yarıya düşerek mevcut ödül olan bloklar 6,25’e düştü. 6 Potansiyel madenciler, zorluk artmakla yükümlü olduğunu bildiği halde, ödül büyüklüğünün geleceğe düşeceğinin farkında olmalıdırlar.

Madenciliğin mega sistem merkezlerine karşı rekabet etmek için, bireylerle birlikte çalışan ve ödülleri paylaşan bir madenci gruupları olan bir maden havuzuna katılabilirler. Bu, hızlarını artırabilir ve madencilikteki zorluğu azaltabilir aynı anda işlerini kolaylaştırabilirler ve kârlılığa erişebilir.

Bitcoin Madenciligi Yapilir mi

Zorluk ve maliyet arttıkça, gittikçe daha da fazla sayılarda madenci bir havuza katılmayı tercih etti. Birden fazla katılımcıların arasında paylaşıldığı için genel ödül azalırken, birleşik hesaplama gücünün de, madencilik havuzlarının aslında bir hash (kazım) problemini ilk önce tamamlama ve ilk etapta bir ödül alma şansının çok fazla yüksek olduğu anlamına gelmektedir.

Bitcoin madenciliğinin hala karlı olup olmadığı gibi soruları cevaplamak için, bir maliyet-fayda analizi çalıştırmak için web tabanlı bir kârlılık hesaplayıcısı kullanmanız gerekmektedir. Farklı numaralar ekleyebilir ve başa baş noktanızı bulabilirsiniz.

Donanım için gerekli başlangıç ​​sermayesini yerleştirmek isteyip istemediğinizi de belirleyin ve Bitcoinlerin gelecekteki değerini ve zorluk seviyesini tahmin edininiz. Hem Bitcoin fiyatları hem de madenciliğin zorluğu düştüğünde, genellikle daha az madencinin ve Bitcoin almanın daha kolay olduğunu görebilirler.

Bitcoin fiyatları ve madencilik zorluğu arttığında ise bunun tersini bekleyin, daha fazla madenci daha az Bitcoin için çok fazla mücadele ediyor.

Bitcoin Madenciliği Hala Karlı Bir İş mi?