Kripto

Bu Ülkenin Merkez Bankası Ekonomik Kriz Ortasında İnsanları Kripto Sektörü Hakkında Uyardı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sri Lanka merkez bankası, yıkıcı bir ekonomik ve siyasi krizin ortasında kripto para birimlerinin kullanımına ilişkin bir uyarı yayınladı. Merkez bankası, kripto para birimleri içeren “herhangi bir kuruluşa veya şirkete şemaları işletmek için herhangi bir lisans veya yetki vermediğini” vurguladı.

Sri Lanka’nın Merkez Bankası Kripto Para Birimi Hakkında Açıklama Yaptı

Sri Lanka Merkez Bankası (CBSL), Salı günü “Sri Lanka’da Sanal Para Birimlerinin Kullanımına İlişkin Kamuoyu Farkındalığı” başlıklı kripto para birimi hakkında bir bildiri yayınladı. Bildirim, “uluslararası ve yerel pazarlarda sanal para birimi kullanımıyla ilgili son gelişmelerin yanı sıra sanal para birimiyle ilgili soruşturmalardan” bahsediyor.

Sri Lanka merkez bankası, “Sanal para birimlerinin (VC), özel kuruluşlar tarafından verilen ve elektronik olarak alınıp satılabilen değerin büyük ölçüde düzenlenmemiş dijital temsilleri olduğunu” belirterek şunları vurguladı:

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak, Bitcoin ve diğer kripto paraların teknik analizlerini kaçırmamak için bizi Twitter ve Telegram’dan  takip edebilirsiniz.

”CBSL, kripto para birimleri de dahil olmak üzere sanal paraları içeren programları işletmek için herhangi bir kuruluşa veya şirkete herhangi bir lisans veya yetki vermemiştir.”

Merkez bankası ayrıca, “herhangi bir başlangıç ​​kripto para arzına (ICO), madencilik operasyonuna veya sanal para birimi değişimine izin vermediğini” belirtti.

Ayrıca, Sri Lanka Merkez Bankası, “Banka kartları ve kredi kartları gibi Elektronik Fon Transfer Kartlarının (EFTC’ler) sanal para birimi işlemleriyle ilgili ödemelerde kullanılmasına izin verilmediği” konusunda uyarıyor. Bildirim şu şekilde devam ediyor:

”Bu nedenle, VC’ler düzenlenmemiş finansal araçlar olarak kabul edilir ve Sri Lanka’daki kullanımlarıyla ilgili herhangi bir düzenleyici gözetim veya güvenceye sahip değildir.”

Merkez bankası, “Bu nedenle halk, önemli finansal, operasyonel, yasal ve güvenlikle ilgili risklere olası maruz kalmanın yanı sıra VC’lere yapılan yatırımların kullanıcılara sunduğu müşteri koruma endişeleri konusunda uyarıldı.” şeklinde açıklama yaptı.

“Halk ayrıca, İnternet ve diğer medya biçimleri aracılığıyla sunulan çeşitli VC şemalarının avına düşmemesi konusunda da uyarıldı.”

Bu haftanın başlarında protestocular eski Sri Lanka başbakanının yerleşkesini bastı. Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa Çarşamba günü ülkeyi terk etti. Sri Lankalılar akut gıda, yakıt ve diğer temel erzak kıtlığıyla karşı karşıya kaldıkça derin bir ekonomik krizden sorumlu tutuluyor. Başbakan Ranil Wickremesinghe Cuma günü geçici lider olarak yemin etti.

Bu Ülkenin Merkez Bankası Ekonomik Kriz Ortasında İnsanları Kripto Sektörü Hakkında Uyardı!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.
⏰ Size Özel Son Dakika Haberleriyle Hiçbir Önemli Gelişmeyi ve Kripto Para Fırsatlarını Kaçırmamak İçin Telegram Kanalımıza Katılın!
bitcosar telegram