Büyük Fon Yöneticisi Uyardı: “Borsa, Patlamak Üzere Olan Bir Süper Balon!”

Borsa
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hisse senetleri bu yıl zor bir başlangıç yaptı. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq zaten bir düzeltme yaşıyor ve 10’dan fazla bir düşüş kaydetti. Büyük fon yöneticilerinden birisi, bu düşüşler, yatırımcılar için çok acı verici bir zamanın başlangıcı olabilir.

Grantham, Mayo ve van Otterloo’nun (GMO) kurucu ortağı ve baş yatırım stratejisti Jeremy Grantham, “Vahşi Kargaşanın Başlamasına İzin Ver” adlı bir raporda, hisse senetlerinin şu anda bir “süper kabarcığın” ortasında olduğunu söyleyerek sonunun iyi bitmeyeceği konusunda uyardı.

1977’de başladığından beri firmanın yatırımlarını yöneten Grantham, 2000’de ve 2008’deki Büyük Mali Kriz sırasında benzer şekilde piyasa tepelerinde düşüş yaşadı.

ABD hisse senetlerinin daha önce böyle iki “süper balon” durumu yaşadığını söyledi: 1929’da Büyük Buhran’a yol açan bir piyasa düşüşü ve 2000’de dot-com balonunun patladığı zaman. Ayrıca ABD konut piyasasının 2006’da bir “süper balon” olduğunu ve 1989 Japon hisse senedi ve konut piyasalarının her ikisinin de “süper balon” olduğunu söyledi.

Grantham,

“Bu süper balonların beşi de ortalamadan çok daha büyük ve daha uzun bir acıyla trende geri döndü” diye yazdı.

Ünlü hedge fon yöneticisi, birçok yatırımcının borsanın daha geniş bir geri çekilme için geciktiğine inanmak istemediğini, özellikle de piyasanın pandeminin başlangıcında Mart 2020’de kısa süreli de olsa ayı bölgesine düştüğünü savunuyor.

Baş yatırım stratejisti,

“Bir balonda kimse ayı lafını duymak istemez. Çünkü baloncuklar, özellikle de şu anda bulunduğumuz durumdaki süper balonlar, çoğu zaman bir yaşamdaki en canlandırıcı finansal deneyimlerdir.”

Grantham, Federal Rezerv’in (Fed) faizleri sıfıra indirme ve ardından onları yaklaşık iki yıl sabit tutma hamlelerinin, piyasanın şu anki köpüklü olmasının ana nedeni olduğuna inanıyor. Fed’in Mart toplantısında faiz artırmaya başlaması bekleniyor.

“Fed’e ve diğer mali otoritelere onlara izin verdiği ve kolaylaştırdığı için kızıyorum. Süper balonlardan nefret etmemin ana nedenlerinden biri, balonların sönerken ve servetimizi düşürürken neden olduğu yeterince tanınmayan hasardır.

Kabarcıklar oluştuğunda, bize gerçek servetimiz hakkında gülünç bir şekilde abartılı bir görünüm veriyorlar ve bu da bizi buna göre harcama yapmaya teşvik ediyor. Ardından, balonlar patladıkça bu hayallerin çoğunu eziyorlar ve düşüş yolundaki olumsuz ekonomik güçleri hızlandırıyorlar.

Kabarcıklara izin vermek, onlara yardım etmek şöyle dursun, sadece kötü bir ekonomi politikasıdır.”

Birçoğunun sahip olmadığı daha yüksek varlık fiyatlarıyla birlikte gelen eşitsizlikteki korkunç artıştan endişe duyduğunu da sözlerine ekledi.

Grantham’ın daha önce de piyasalarda böyle bir karamsarlık çağrısı yapmıştı. Ocak 2021’de boğa piyasasının sonu hakkında benzer bir açıklama yaptı ve hisse senetlerini “destansı bir balon” olarak nitelendirdi. Piyasa, 2021’i rekor seviyelere yakın ve art arda üçüncü kazanç yılı ile tamamladı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
4
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!