Bitcoin

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

CME Bitcoin Vadeli İşlemleri Rekora Koşuyor! Bu, Piyasa İçin Ne Anlama Geliyor?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin vadeli işlemlerine yüksek ilgi piyasada huzursuzluğa neden olabilir.

Skew analytics’e göre, vadeli işlemler de dahil olmak üzere Bitcoin türev ürünlerine olan açık ilgi giderek artıyor ve şimdi neredeyse önceki rekor seviyesine ulaştı. Piyasa büyük bir fon akışı yaşarken ve Bitcoin katlanarak büyürken, büyük hacimli vadeli işlemler, yüksek kaldıraçlı bir piyasanın ilk göstergelerinden biridir.

Vadeli işlemlere yüksek açık faiz neden piyasayı istikrarsızlaştırıyor?

Bitcoin piyasasındaki oynaklığın artması, neredeyse her zaman türev piyasasına artan açık ilgi ile ilişkilendirilmiştir. En son Bitcoin büyümesini de vadeli işlemlere yüksek açık ilgi izledi. Genellikle, yatırımcılar yüksek kaldıraçtan yararlanmak için vadeli işlemleri spot pozisyonlar yerine seçerler.

Screenshot 3 2
Kaynak: Skew Analytics

Piyasadaki kaldıraçlı pozisyonlar, daha küçük yatırımcıların mümkün olduğunu düşündüğünden daha büyük pozisyonlar açmasına izin verir. Bu genellikle volatilitede genel bir artışa yol açar, bu da büyürken bir varlık için iyi olabilir.

Bitcoin’in Mayıs ayı satışları

BTC’nin Mayıs ayındaki yüzde 50 geri çekilmesi, çok sayıda aşırı kaldıraçlı pozisyonun neden olduğu büyük bir uzun süreli sıkışıklıktan kaynaklandı. Piyasada önemli bir satış baskısı göründüğünde, aşırı kaldıraçlı bir varlığın fiyatı genellikle yükselirken hızla düşer. Bu, fiyatın onlarca, hatta yüzde yüz oranında fırladığı sırada oluşma fırsatı olmayan herhangi bir destek bölgesinin bulunmaması nedeniyle olur.

Screenshot 4 1
Kaynak: TradingView

Şu anda açık faiz oluşumu ile tamamen aynı durum mevcut ancak Mayıs’ın satışındaki temel fark, bir dizi kripto para borsasının platformlarında marj ticareti ile ilgili aldığı önlemler olabilir. Piyasada daha az kaldıraçlı pozisyon olması nedeniyle ralli daha istikrarlı olacak ve Mayıs ayında tanık olduğumuz gibi büyük bir düzeltme tekrar yaşanmayabilir.

CME Bitcoin Vadeli İşlemleri Rekora Koşuyor! Bu, Piyasa İçin Ne Anlama Geliyor?

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!