Dijital Para ile Kripto Para Arasındaki Farklar Nelerdir?

Dijital Para ile Kripto Para Arasındaki Farklar Nelerdir
Dijital Para ile Kripto Para Arasındaki Farklar Nelerdir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dijital para ile kripto para nedir? Dijital para ve kripto para arasındaki farklar nelerden oluşmaktadır? Bu yazımızda sizler için bu iki para çeşidinin farklarından bahsedeceğiz. Fakat bunun öncesinde ilk olarak, bu para birimlerinin hala ne anlama geldiğini bilmeyenler için bir ön hatırlatma yapacağız.

Dijital para; günümüzde geleneksel olarak kullanılan kağıt ya da madeni para tarzı bir değerliliğe sahiptir. Fakat para transferleri dijital ortamda gerçekleşir. Yani dijital para, elektronik ortamda tutulur ve işlemler dijital bir platformda gerçekleşir.

300’den fazla kripto para ile ticaret yapmak, lending ve staking’den kazanç sağlamak için bu linkten Binance’ye kayıt olabilirsiniz.

Kripto para çeşidinde ise; kullanıcılar para transfer işlemlerini güvenli bir şekilde sağlamak için, kriptografi denilen bir şifreleme yöntemi kullanmaktadır. Her şey dijital bir varlıktan ve sanal ortamdan ibarettir.

Dijital Para ile Kripto Para

Dijital para ile kripto para başta kulağa aynı anlamda gelebilir. Fakat bu iki para çeşidinin de arasında oldukça farklı yönler bulunmaktadır. Peki dijital para ile kripto para arasındaki farklar nelerdir? İşte iki para türündeki farkları sizler için sıraladık.

Dijital Para ile Kripto Para Arasındaki Farklar

  • Dijital para sisteminde belli bir merkezi otorite vardır. Bundan dolayı dijital paralar merkezi bir otorite tarafından kontrol edilmektedir. Transfer işlemleri de bu merkezi otoritenin gözetimi altında gerçekleşir. Kripto paralarda ise herhangi bir merkezi otorite bulunmamaktadır. Kripto paralardaki işlemler otoritesiz bir ortamda gerçekleşir.
  • Dijital para sisteminde kullanıcılar gerçek kimliklerini kullanmak zorundadır. Çünkü sistem sadece gerçek kimlik bilgileri ile hizmet verir. Dijital paralar ile gerçekleştirdiğiniz her transferi, kendi kimlik bilgileriniz ile yaparsınız. Bundan dolayı, bahsettiğimiz bu sistemde işlemler gizli olarak gerçekleşmemektedir. Kripto paralar da ise, işlem yapılırken ihtiyaç duyulan tek şey, kişisel bilgilerinizdir. Bu kişisel bilgiler de herhangi bir merkezi otorite ile paylaşılmamaktadır. Kripto para ile gerçekleştiren işlemler gizli bir şekilde yapılmaktadır.
  • Günümüzde dijital paralar birçok ülke tarafından kullanılmaktadır. Hatta bu sistemle ilgili yasala düzenlemeler bile bulunmaktadır. Fakat kripto paralar konusunda, bu tarz durumlardan bahsetmek pek mümkün değil. Kripto paralar piyasada henüz yeni var oldukları için, çok az bir ülkede bilinirliği vardır.
  • Dijital para işlemleri, kripto paralara kıyasla siber saldırılara karşı daha zayıf ve güvensiz bir ortamdır. Kripto paralar, Blockchain tabanlı oldukları için, siber saldırılara ve güvenliklerini tehdit edebilecek olumsuz durumlara karşı oldukça güçlü ve güvenlidir.
  • Dijital paralarda herhangi bir şifreleme tekniği kullanılmaz. Kripto paralar da ise daha güçlü bir güvenlik sistemine sahip olmak amacıyla birçok şifreleme sistemi bulunmaktadır.
  • Dijital paralarla bir işlem gerçekleştirdiğinizde, işlemi iptal etme ya da geri alma şansınız bulunmaktadır. Fakat dijital paraların aksine, kripto paralarla işlem yaptığınızda, o işlemi ve transferi iptal edip, geri alma gibi bir seçeneğiniz bulunmamaktadır.
  • Birçok ülkede dijital paralarla ilgili yasal düzenlemeler bulunmaktadır. Kripto paralarla ilgili yasal düzenleme ve bilinirlik çok fazla olmadığından, dijital paralar daha fazla tercih edilebilir. Bu tarz yasal düzenlemeler yüzünden, kripto paralarla ilgili bir güvence ve yasala düzenleme olmadığı için, herhangi bir problem yaşadığınızda, karşınızda muhatap bulma konusunda sorun yaşama şansınız oldukça yüksektir.

Sonuç olarak, dijital para ile kripto para her ne kadar aynı sistemin bir parçası gibi gözükseler de yukarıda da bahsettiğimiz gibi birçok farkları bulunmaktadır. Eğer siz de bu tarz elektronik paralar ilgili işlem ve transferler gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız, aralarındaki farkları detaylı bir şekilde incelemelisiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!