Dünyada Bir İlk: Bahamalar Merkez Bankası Dijital Para Birimini Başlattı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bahamalar neden Bahamalar olarak adlandırılıyor? Bahamalar, geniş bir okyanus alanına dağılmış 700 adadan oluşan bir takımadadır; 470 bin kilometrekareden fazla. Dolayısıyla çoğul. Ba Ha Ma adı, ilk sakinlerin Taino dilinde ortaya çıkmış olabilir.

Yeni üyelik açma işlemleri durdurulmadan sizde hemen 500’den fazla kripto para ile ticaret yapmak, lending ve staking’den para kazanmak için buradan Binance’ye kayıt olabilirsiniz.

Sand dollar neden piyasada?

Böylesine dağınık bir takımadalar için dijital ödemeler veya fiziksel nakit kullanan ödeme sistemlerinin zorlukları anlaşılabilir. Sand Dollar olarak da adlandırılan dijital para biriminin piyasaya sürülmesinin zorlayıcı bir nedeni, Bahamalar’daki en güvenli ödeme şekli olan Bahamalar Merkez Bankası’nın yükümlülüğünü kullanan bir ödeme sistemini desteklemek. Ek olarak, finansal katılımı iyileştirmek, hizmet sunum maliyetlerini düşürmek ve işlem verimliliğini artırmak amaçlanmaktadır.

Bahamalar’ın konfigürasyonunu yansıtan Exuma ada holdinginde başarılı bir 2019 pilot uygulamasının ardından; Bahamalar Merkez Bankası’nın tweet’ine göre dün başlatıldı. Sand Dollar dünyadaki ilk ülke çapında Merkez Bankası Dijital Para Birimi’dir. Pilot lokasyon olarak Exuma, Bahamalar’ın daha küçük bir versiyonu.

İdeal bir zemin

Bahamalar’ın toplam GSYİH’si 2018’de yaklaşık 12 milyar dolardı, ancak kişi başına gelir, mobil cihazlar için % 90’lık bir nüfuzla en yükseklerden biri. Kısacası, dünyanın ilk CBDC’sinin piyasaya sürülmesi için daha ideal bir zemin isteyemezdiniz; yüksek mobil penetrasyona sahip nispeten varlıklı, dağınık bir nüfus. Hikayedeki diğer özellik Sand Dollar’ın USD’ye sabitlenmiş olmasıdır. Yani aslında bu, proxy tarafından dijital bir USD’nin pilot sürümü olarak görülebilir.

Bitcoin ve diğer kripto paraların teknik analizlerini paylaştığımız Telegram teknik analiz kanalımıza buradan ücretsiz katılabilirsiniz.

Projenin kendisi, dijital ödemeleri desteklemek için bir dijital para ekosistemi oluşturmaktır. Ana özellik, Bahama dolarının dijital bir versiyonudur. Ayrıca perakende müşterilere hizmet veren Yetkili Finansal Kurumlardan (AFI) oluşan bir ekosistem oluşturulmuştur. Bu, KYC / AML çekleri, cüzdan hizmetleri ve Sand Dollar’ı için saklama hizmetleri şeklindedir. AFI, para ileten işletmeleri, ödeme hizmeti sağlayıcılarını ve ticari bankaları içerir.

Sonuç olarak, bu CBDC’lerin geliştirilmesinde önemli bir kilometre taşıdır. Herhangi bir kapsamlı çözümde olduğu gibi, faydalar önceden ölçülebilir değildir. Böyle bir projeye başlamak belli bir cesaret gerektirir. Yüzde 90 Afro-Bahamalı nüfusla zorunlu küreselleşmenin yarattığı, korsanlık geçmişine sahip, kaçan köleler için bir sığınak olarak bilinen, ancak bugün finansal özgürlük ve ekonomik fırsat için bir işaret olarak bilinen bir nüfus, böyle bir adımın doğru ortamıdır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!