Dünyadaki Olumsuz Gelişmelere Rağmen Kripto Sektörü Büyümeye Devam Ediyor!

Kripto
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DappRadar, Şubat 2022 DApp endüstri raporunu yayınladı ve düşüş piyasası koşulları karşısında blok zinciri ve DeFi alanında istikrarlı bir faaliyet buldu. Bu arada, NFT piyasası bir konsolidasyon aşamasına girmiş görünüyor.

Sessizce Büyüyen Bir Endüstri

DappRadar’ın raporuna göre, hükümetlerin ve finans kurumlarının Web 3.0 teknolojilerine ilgisi artıyor. Blok zinciri için artan kullanım durumları ve onu günümüz toplumuna yerleştirmenin çeşitli yollarını buluyorlar.

Spesifik olarak, DApp kullanımı Şubat 2021’den bu yana yüzde 385 arttı ve günde 2,35 milyon benzersiz aktif cüzdan (UAW) kaydedildi. Kullanım teknik olarak Ocak ayına göre hala yüzde 5 düşük olsa da, kripto fiyatlarının Kasım ayından bu yana sürekli düştüğü göz önüne alındığında oldukça sabit kalıyor. Geçen hafta, Bitcoin 34 bin dolara kadar düşmüştü.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgali endişe için ek bir neden sağladı. Bununla birlikte, kısa bir dezavantajdan sonra, kripto aslında çatışma sırasında gelişiyor gibi görünüyor. Bitcoin şu anda 43 bin doların üzerinde işlem görüyor ve bu da onu düşen Rus rublesinden daha değerli kılıyor.

NFT’lerle ilgili olarak, alım satım hacmi düşüş eğiliminde olsa da benimsenme artmaya devam ediyor. Zincir üstü veriler, benzersiz yatırımcıların ve NFT satış sayılarının aydan aya sırasıyla yüzde 8 ve yüzde 2 arttığını gösteriyor. Bu, NFT satışları bir önceki aya göre yüzde 28 azalarak sadece 4 milyar dolara düşmesine rağmen, büyüyen bir kullanıcı tabanına işaret ediyor.

Son olarak, DeFi benimseme eğilimleri, Kasım ayındaki pazar zirvesinden bu yana en önemli değişikliklerden bazılarını gördü. NBY Mellon, JP Morgan ve Mitsubishi UFG dahil olmak üzere saklama ve yatırım bankalarının tümü hem kripto hem de DeFi uygulamalarına ilgi duyduğunu onayladı.

DappRadar, Kanada’nın Şubat ayında banka hesaplarının dondurulmasını daha “merkezi olmayan bir ekosistem” için bir pazarlamacı olarak bile adlandırdı.

Raporda,

“DeFi’nin kitlesel olarak benimsenmesi, oyunlara ve NFT’lere kıyasla çok uzak görünse de, daha olgun bir DeFi ekosistemi ile birlikte bu tür makroekonomik etkiler, anlatıyı hızla değiştirebilir.” dedi.

Ethereum’dan Uzaklaşmak mı?

Rapor ayrıca, Ethereum’un yanı sıra ekosistemlerde NFT’ler, DeFi ve Web 3.0’ın büyümesini de vurguladı. Ethereum bu alanlara hakim olmaya devam etse de, alternatif zincirler görünüşe göre ağlarına daha fazla kullanıcı çekiyor. Örneğin Binance Smart Chain, her gün ağına bağlı ortalama 608.000 UAW görüyor. Etkileyici olsa da, bu sayı Ocak ayına göre hala yüzde 17 düştü.

Ayrıca, en değerli ve iyi işlem gören NFT koleksiyonlarından bazıları Ethereum dışında işlem görmektedir. Bunlar, Ronin’in Axie Infinity koleksiyonunu ve Crabada’dan NFT’leri içerir. Avalanche zinciri, NFT hacminin bir önceki aya göre yüzde 25 arttığını gördü.

Dünyadaki Olumsuz Gelişmelere Rağmen Kripto Sektörü Büyümeye Devam Ediyor!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.