blockchain ile bilet

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Efsanevi İngiliz Kulübü Blockchain ile Biletlerini Satacak!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere’nin efsanevi kriket kulübü (Lancashire Cricket Club) 2020 yılında kendi kriket sahasındaki (Emirates Old Trafford) tüm yurtiçi ve uluslararası maçlar için Blockchain ile biletlerini satacak.

24 Ocak’ta yapılan basın açıklamasında kulüp, TIXnGO adlı bir Blockchain tabanlı mobil bilet platformu kullanacağını açıkladı. Blockchain tabanlı mobil bilet alımının kulüp için faydaları çok fazla. Bu uygulama ile gerçek destekçilerin sayısı bu şekilde net olarak belli olacak ve sahte bilet olasılığını da ortadan kaldırıyor.

2019 yılında piyasaya sürülen bu Blockhain tabanlı mobil bilet uygulaması Lancashire Kriket Kulübü’nün bilet servis sağlayıcısı SecuTix ile birlikte ortaklaşa geliştirildi ve 2019 sezonunda başarı ile test edildi.

Sahte biletleri ortadan kaldırma 

Kulüp, sahte biletleri ortadan kaldırmayı ve taraftarları arasındaki bilet değişimlerini izlemeyi yani takip etmeyi amaçlıyor. Lancashire’in Biletleme ve Dijital Sistemler Başkanı Jonathon Nuttall, kulübün bu sporda yeni Blockchain güvenli mobil bilet teknolojisini kullanan ilk kulüp olduğunu iddia etti ve şunları ekledi:

“2019 sezonunda, Emirates Old Trafford’da satın alınan biletlerin yüzde 80’inden fazlası, 2018’deki yüzde 50’den daha az bir oranla çevrimiçi olarak yapıldı, bu yüzden işleri kolaylaştırmak için dijital biletleme teknolojilerini geliştirmeye devam etmemiz hayati önem taşıyor. Bu yeni gelişme bizimle bilet rezervasyonu yapan taraftarlar için olduğunca eğlenceli.”

SecuTix’in İngiltere Genel Müdürü David Hornby’in ise açıklamaları şu şekilde:

“Blockchain teknolojisi hem spor organizasyonlarının hem de taraftarların karşılaştığı birçok bilet sorununa hitap ediyor ve çözüyor. TIXnGO, akıllı telefonlar için tamamen izlenebilir, sahte bilet riskini ortadan kaldıran ve müşteri için bilet aktarma veya satma işlemini basitleştiren benzersiz, şifreli bir bilet oluşturur.”

Blockchain sporda daha popüler hale geliyor

Blockchain teknolojisi, son aylarda spor dünyasında büyük ivme kazandı. Ocak ayının başlarında, Ulusal Basketbol Birliği (NBA) Sacramento Kings’in Blockchain tabanlı bir uygulama ile yeni canlı açık arttırma platformu duyurulmuştu.

Sacramento Kings takımı hakkında kısa bir bilgi verelim. Sacramento Kings Ulusal Basketbol Birliği’nde (NBA) Pasifik Grubu’nda yer alan Sacramento takımıdır. 1945’te kurulmuştur. 2000-2003 yılları arası Türk basketbolcu Hidayet Türkoğlu bu takımda oynamıştır.

Sacramento Kings, bu platformun, açık arttırma öğelerinin kimliğini doğruladığı ve uzun süredir açık artırmada dişli hayranları ile olan sorunları çözdüğünü bildirdi.

Geçen yıl, İtalyan lüks spor otomobil markası Lamborghini, Blockchain platformunu kullanarak eski Lamborghini otomobillerini daha hızlı ve daha güvenli bir şekilde izlemek, sertifikalandırmak ve doğrulamak için Salesforce Blockchain’i kullanmaya başladı.

23 Ocak’ta Malta merkezli spor Blockchain girişimi Chiliz, spor ve eğlence tokenleri için bir kripto para borsası kurduğunu açıkladı.

Efsanevi İngiliz Kulübü Blockchain ile Biletlerini Satacak!

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!