Ekran Kartı ile Madencilik Nasıl Yapılır
Ekran Kartı ile Madencilik Nasıl Yapılır

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Ekran Kartı ile Madencilik Nasıl Yapılır?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ekran Kartı ile Madencilik Nasıl Yapılır? Bitcoin hayatımıza 2009 yılı itibari ile girmiştir. Bu tarihten itibaren Bitcoin borsaları ve Bitcoin madencilik faaliyetleri başlamıştır. Bitcoin madenciliği ilk olarak evlerde yapılmaya başlanmıştır. İnsanlar evlerinde kişisel bilgisayarlarını kullanarak madencilik faaliyetine giriş yapmıştır. Madencilik işleminde kullanılan cihazlar arasında teknolojinin gelişimi ile birlikte ekran kartları popüler hale gelmiştir.

300’den fazla kripto para ile ticaret yapmak, lending ve staking’den kazanç sağlamak için bu linkten Binance’ye kayıt olabilirsiniz.

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin madenciliğinde genellikle işlemciler kullanılır. Ancak işlemcilerle yapılan madenciliğin maliyeti yüksek olur. Ekran kartlarının kullanımı bu durumun değişmesini sağlamıştır. Ekran kartları kullanılarak yapılan madencilik işlemi daha uygun bir maliyetle gerçekleşir. Ayrıca standart bir ekran kartının gerçekleştirmiş olduğu işlem sayısı oldukça yüksektir. Öyle ki bu durum işlemcilere göre yaklaşık 800 kat fazla işlem yapabilmek demektir.

Bitcoin madenciliğinin başladığı ilk zamanlarda madencilik işlemi yalnızca ekran kartı kullanılarak yapılırdı. Fakat Bitcoinler için belirli dönemlerde gerçekleşen halving, ekran kartıyla madencilik yapmayı zorlaştırmıştır. Çünkü bu durum ekran kartlarının kapasitesinin ve gücünün madencilik işleminde yetersiz kalmasını sağlamıştır. Böylece ekran kartlarının yerini işlemciler almıştır. Halving, her dört yılda bir madencilik ödülünün yarıya indirilmesi demektir.

Günümüzde teknolojinin gelişimi ile birlikte ekran kartı ile yapılan madenciliğin sayısı artmıştır. Ekran kartı ile yapılan madencilik tekrarlanan işlemlerin hızlı bir şekilde hesaplanmasını sağlar. İşlemciler ise çoklu ve farklı işlemleri hesaplamaya uygundur. Bu sebeplerden madencilik işleminde ekran kartı kullanımı en ideal tercihtir. Çünkü madencilik birbirine benzeyen ve tekrarlanan hesaplamaların yapıldığı bir işlemdir. Ekran kartlarının en avantajlı yanı madencilik işlemi esnasında şifre çözümü için denemeler gerçekleştirmesidir. Ekran kartlarında bulunan hesap üniteleri de matematik işlemlerinin hızlı bir şekilde hesaplanmasını sağlar. Tüm bu sebepler çerçevesinde ekran kartı ile madencilik yapmak, işlemci ile yapmaktan çok daha uygun ve karlıdır.

Ekran Kartı ile Madencilik Yapmanın Avantajlı Yanları

Ekran Kartı ile Bitcoin Madenciliği Yapmanın Avantajlı Yanları

Ekran kartı yapısı sayesinde Bitcoin madenciliği için uygundur. Ekran kartı madencilikte ihtiyaç duyulan bütün hesaplama işlemlerini yapar. Ekran kartları, ASIC cihazlar gibi yalnızca Bitcoin madenciliği için üretilmemiştir. Ancak esnek yapıları sayesinde neredeyse tüm Bitcoinlere uyum sağlayarak madencilik işleminin gerçekleşmesini sağlar. Ekran kartı kullanarak ASIC cihazların yasaklanmış olduğu Bitcoinler de dahi kolayca madencilik işlemi yapılır.

ASIC cihazlar yüksek maliyetli ve her yerde kolaylıkla bulunmayan ürünlerdir. Ekran kartları ise piyasada uygun fiyata bulabileceğiniz, birçok bilgisayarla birlikte satışa sunulan cihazlardır. Bu sebeple ekran kartı ile madencilik yapmak ASIC cihazlarla yapmaktan daha uygundur. Ayrıca ekran kartının kullanımı da daha kolaydır.

Ekran Kartı ile  Madencilik Yapmanın Olumsuz Yanları

Ekran Kartı ile Bitcoin Madenciliği Yapmanın Olumsuz Yanları

Ekran kartı ile Bitcoin madenciliği yapmanın bir takım olumsuz yanları mevcuttur. Bunlardan en önemlisi ekran kartı ile yapılan madencilik işleminde yüksek miktarda elektrik enerjisi kullanılmasıdır. Elektrik tüketimi oldukça fazladır. Bu işlem sırasında fazladan elektrik kaynağına da ihtiyaç duyulabilir.

Ekran kartı ayrıca madencilik işlemi için güçlü bir donanıma sahip değildir. Bilgisayarlara yerleşik şekilde bulunan ekran kartları yapıları gereği genellikle madencilik işlemini kaldırabilecek yeterlilikte değildir. Madencilik işlemini gerçekleştirmek için özel ekran kartlarına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu sebepler dışında ekran kartı ile yapacağınız Bitcoin madenciliği işlemi, diğer yöntemlere nazaran oldukça yavaş kalabilir.

Ekran Kartı ile Madencilik Nasıl Yapılır?