FED

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

FED Açıklaması Yaklaşırken, Kripto Sektörü Nasıl Etkilenebilir? Yatırımcılar Bu Konuda İkiye Bölündü!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FED, Mart ayından bu yana oranları 150 baz puan artırarak varlık piyasalarına oynaklık enjekte etti. Yine de bazı analistler BTC’nin Çarşamba günkü artıştan sonra dirençli kalmasını bekliyor.

ABD Merkez Bankası (FED), enflasyonu düşürmek için likiditeyi boşaltmaya devam ederken, kripto yatırımcıları, Bitcoin‘in (BTC) faiz artırımına nasıl tepki vereceği konusunda bölünmüş durumda.

Kripto varlık yönetimi firması Blofin’de volatilite yatırımcısı olan Griffin Ardern, FED’in oranları 75 baz puan (bps) yüzde 2,25 ila yüzde 2,5 penceresine yükseltmesinin ardından Bitcoin fiyatında bir düşüş öngörüyor.

Ardern, düşüncelerini şu şekilde açıklıyor:

“Kripto piyasasının genel risk seviyesinin makul bir seviyeye dönmediği göz önüne alındığında, BTC fiyatının FED’in faiz artırımından sonra yüzde 10’dan fazla düşmesi çok muhtemel.”

Ticaret firması TDX Strategie’nin Kurucusu ve CEO’su Dick Lo’ya göre ise durum şu şekilde:

“Bitcoin ve daha geniş kripto piyasası, 75 baz puanlık artıştan sonra başka bir rahatlama rallisi görebilir ve ardından piyasaların yatay işlem yapmasını beklerken, Ethereum (ETH) birleşme beklentisinden daha iyi performans gösterebilir.”

Belki de geleneksel ve kripto piyasaları, FED yetkililerinin son haftalarda böyle bir hamleyi ima etmesiyle yaklaşan 75 baz puanlık artışı fiyatladı.

Bitcoin, Çarşamba günkü FED etkinliğine giden haftada yüzde 7 düştü. Lo, kripto pazarındaki FED öncesi akışlar hakkında soru sorulduğunda, “Beklendiği gibi, katılımcıların FOMC kararından önce riskten kaçınma yaklaşımı aldıklarını görüyoruz” dedi.

Basın zamanında, gösterge faiz oranına dayalı türevler olan FED fon vadeli işlemleri 75 baz puanlık bir hareket olasılığı yüzde 75’e ve 100 baz puanlık bir artış olasılığı ise yüzde 25’e çıktı.

Yatırımcı ve analist Alex Kruger, kripto piyasasının 75 baz puanlık bir artıştan sonra küçük bir ralli görebileceğini, ancak merkez bankasının 100 baz puanlık bir hamle ile sürpriz yapması durumunda düşüş konusunda uyardı. Ancak, FED yetkilileri bu ayın başlarında tam bir yüzde puanlık artışa karşı geri adım attılar.

Politika yapıcıların işsizlik riskleri ve Avrupa’da yaklaşan durgunluk konusunda ne kadar endişeli olduklarına odaklanılacak.

Piyasa, enflasyonun zirve yaptığına ve FED’in Temmuz’dan sonra daha yavaş faiz artırımlarına gideceğine ve nihayetinde gelecek yıl faiz indirimine gideceğine kendini ikna etti. Bu, son yedi gün içinde 10 yıllık Hazine getirisindeki 28 baz puanlık düşüşten açıkça görülüyor. Basın zamanında, verim yüzde 2,8 civarındaydı.

Bitcoin gibi risk varlıklar, FED başkanı Jerome Powell’ın durgunluk riskleri konusunda giderek daha fazla endişe duyması durumunda, 2023’te bir politika ekseni (sıkılaştırmadan gevşemeye) için piyasa beklentilerini desteklerse toplanabilir.

Ancak gözlemciler, FED’in durgunluk korkularını küçümserken enflasyonu kontrol etmeye odaklanmasını sürdürmesini bekliyor.

“Powell’ın pivot olacağına şüphe yok, ancak pivot bu yıl, en azından Kasım ayına kadar olmayacak ve faiz artışlarında (25 baz puan gibi) önemli bir düşüş olmayacak. Bunun nedeni, Biden yönetiminin FED’e ihtiyacı olması.”

FED Açıklaması Yaklaşırken, Kripto Sektörü Nasıl Etkilenebilir? Yatırımcılar Bu Konuda İkiye Bölündü!
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!