FED

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

FED Anket Sonuçlarını Yayınladı! Bankalar Kripto Sektörünü Umursamıyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezervi’ne göre, çoğu banka kripto sektörünü umursamıyor ancak olası bir CBDC büyük bir tartışma konusu.

Amerika Birleşik Devletleri’nde enflasyon yükseliyor ve bankalar bu krizle başa çıkmak için çözümler arıyor. Yine de kripto henüz finansal analistlerin radarında değil.

15 Temmuz’da ABD Federal Rezerv Kurulu, kripto para birimiyle ilgili finansal ürün ve hizmetlerdeki ilgi alanları ve beklentileri hakkında bilgi edinmek için ülkenin en büyük bankaları üzerinde yürütülen bir anketin sonuçlarını paylaştı.

Sonuçlar, araştırmaya katılan 80 CFO’nun yüzde 66’sından fazlasının, Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT) ve kripto para birimi veya merkezi olmayan finans ürünlerinin uygulanmasının daha fazla ekonomik büyüme ve gelişme elde etmek için bir öncelik olmadığı konusunda hemfikir olduğunu gösteriyor.

“DLT veya kripto ile ilgili ürünlerin, önümüzdeki 2-5 yıl ve 5-10 yıl içinde bankalarının likidite yönetimi uygulamaları üzerindeki beklenen etkisi sorulduğunda, katılımcılar genellikle bankalarının bu teknolojileri likidite yönetimi üzerinde büyük etkilere sahip olarak görmediğini bildirdi.”

Bankalar Dağıtık Defter Teknolojileriyle İlgileniyor!

Bununla birlikte, katılımcıların dörtte biri için, altyapılarını iyileştirme stratejileri sorulduğunda blok zinciri ve diğer dağıtılmış defter teknolojileri orta ila yüksek önceliğe sahip olarak kabul edildi.

Çoğu banka, DLT veya kripto ile ilgili ürünlerin önümüzdeki 2-5 yıl ve 5-10 yıl içinde likidite yönetimi uygulamalarını etkilemesini beklemiyor. Ancak katılımcılar, durumu aktif olarak izlediklerini ve gerektiğinde manzaraya uyum sağlayacaklarını söylediler.

FED

Bu nedenle, çoğu banka kripto para birimlerine gerçekten göz yummuyor ancak özellikle bu düzenleyici ve ekonomik belirsizlik döneminde temkinli davranıyor.

FED CBDC Konusunda Ilımlı Davranıyor!

17 Haziran’da Fed başkanı Jerome Powell, Washington’daki bir konferansta, FED’in kripto ekosisteminin büyümesiyle eşit olmak için bir CBDC başlatmayı düşündüğünü söyledi.

“Kripto varlıklardaki ve istikrarlı paralardaki muazzam büyüme ışığında, Federal Rezerv, bir ABD merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) zaten güvenli ve verimli bir yerel ödeme sisteminde gelişip gelişmeyeceğini inceliyor.”

Powell, bir CBDC’nin “doların uluslararası konumunu korumaya” yardımcı olabileceğini de sözlerine ekledi. Dolayısıyla, dijital dolar için kesin bir lansman tarihi bulunmamakla birlikte, düzenleyiciler, ABD dolarının sağladığı gücü kaybetmemek için dijital para birimlerinin ve merkezi olmayan teknolojilerin faydalarından zaten bahsediyorlar.

FED’in CBDC başlatma konusundaki kararsızlığı, ABD’nin bu alanda Çin’e karşı yarışını kaybetmesine neden oldu. Asya devi, neredeyse ulusal olarak kabul edilmeye hazır kendi CBDC projesine sahip ve hükümete göre, büyük testler çok başarılı oldu.

FED Anket Sonuçlarını Yayınladı! Bankalar Kripto Sektörünü Umursamıyor!