Fed

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

  1. Haberler
  2. EKONOMİ HABERLERİ
  3. Fed Faiz Toplantısı Ne Zaman? Tüm Gözler Mart Ayına Kilitlendi! Faiz Kararı Piyasaları Nasıl Etkileyecek?

Fed Faiz Toplantısı Ne Zaman? Tüm Gözler Mart Ayına Kilitlendi! Faiz Kararı Piyasaları Nasıl Etkileyecek?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Federal Rezerv, Mart ayında 2018’den bu yana ilk kez borç para almayı daha pahalı hale getirmeye hazır görünüyor ve merkez bankası artan enflasyonu ele geçirirken son zamanlardaki en agresif para politikası sıkılaştırmasını başlatıyor.

Şimdi asıl soru, faiz oranlarının ne kadar yükseleceği. Wall Street’in görüşleri gerçekleşirse, ABD merkez bankası bu yılki her toplantıda oranları yükseltebilir, hatta muhtemelen yirmi yılda ilk kez büyük bir yarım puanlık artışı destekleyebilir.

Tüm Gözler Mart Ayına Kilitlendi!

Fed’in faiz kararını vereceği toplantı 15-16 Mart’ta yapılacak. Bazı analistler, Fed yetkililerinin toplantıya kadar neredeyse kesin bir faiz artırımının boyutu konusunda esnekliği korumak istediklerini söylediler. Bir sonraki tüketici fiyat raporu, yetkililerin bir toplantıdan önce halka açık konuşmayı bıraktığı Fed’in “karartma dönemi” sırasında 10 Mart’ta yayınlanacak. Bazı Fed politika yapıcıları, raporun enflasyonun hızlandığını göstermesi durumunda masada yarım puanlık bir artışı sürdürmek istiyor.

Faiz Kararı Piyasaları Nasıl Etkileyecek?

Politikalarını geri çevirmeye yönelik bu tür şahin hareketlere ilişkin söylentilere dayanarak, kripto para piyasasının yanı sıra borsaları da aşağı doğru bir sarmal içine soktu. Kripto para piyasasının borsalar gibi davranmadığını söyleyen ekonomist ve analistlere rağmen, kripto piyasasında da bu faiz kararına göre yüksek volatiliteler görülebilir.

Kağıt üzerinde, Fed, faiz oranlarını Mart ayına ertelemeye karar verdi, ne yazık ki, ayıların başka planları vardı ve gergin kripto piyasaları pozitif bölgeye giremedi.

Kripto para piyasasının zaten düşüş eğiliminde olduğunu ancak, Bitcoin’in deflasyonist bir yapıya sahip olduğu ve güvenli liman olarak kabul edildiğini biliyoruz. Bu yüzden Bitcoin’e dijital altın adı veriliyor ve yatırımcılar enflasyona karşı uzun vadeli bir koruma olarak BTC satın alıyor. Faizin yükseltilmesi durumunda piyasalardaki düşüş zamanı insanlar elinde nakit para bulundurmak isteyecektir. Devamlı gelen satış baskısının ana nedenlerinden birisi bu olabilir.

Bununla birlikte, Fundstrat Global Advisors’ın yönetici ortağı Thomas Lee, Bitcoin’in ABD Doları ile negatif bir korelasyonu olduğunu düşünüyor. Lee, faiz oranlarındaki herhangi bir artışın doları güçlendireceğini ve bunun da Bitcoin üzerinde olumsuz bir etkisi olacağını savunuyor.

“Fed hamlelerinin dolar üzerinde bir etkisi var, bunun da Bitcoin üzerinde bir etkisi var. 2018’de dolara değer kazandıran ve Bitcoin’i düşüren Fed faiz artışlarını gözlemledik.”

Thomas Lee’den farklı olarak, Pantera Capital CEO’su Dan Morehead ise faiz artırımının Bitcoin üzerinde olumlu bir etkisinin olacağını savunuyor.

“Bu durumda, piyasadaki yatırımcıların bunu gerçekten yanlış anladığına ve faiz oranlarındaki artışın (bence bunun olacağı ve olmaya devam edeceği oldukça barizdi) gerçekten o kadar da kötü olmadığına dair çok güçlü bir inancım var. Ve diğer varlık sınıflarına kıyasla, aslında blok zinciri fiyat değerlemeleri için gerçekten harika.”

Fed Faiz Toplantısı Ne Zaman? Tüm Gözler Mart Ayına Kilitlendi! Faiz Kararı Piyasaları Nasıl Etkileyecek?
Yorum Yap
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!