Kripto

Güney Kore Kripto Vergisini Erteledi! İşte Nedeni!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Güney Koreli yetkililer, resmi duyuruda belirtilen kripto vergisini 2025 yılına kadar bir kez daha ertelediler. Bu yeni teklif, kripto vergilendirmesinin ikincil olduğu görüşünde olan yeni Başkan Yoon Suk-yeol’un görüşü ile uyumlu olduğunu da belirtelim.

Eldeki birincil görev, piyasa altyapısının yerinde olmasını sağlamaktır. Piyasa altyapısı oluşturulduktan sonra varlık sınıfının vergilendirilmesi uygulanacaktır. Kripto üzerindeki yüzde 20 sermaye kazancı vergisinin başlangıçta 2023’ün başından itibaren yürürlüğe girmesi bekleniyordu.

Bu karardan sonra, dijital varlık vergilerinin uygulanmasındaki gecikmenin birçok nedeni oldu. Vergi planı daha önce ertelenmişti. Şimdi yeni Başkan vergilendirmeyi iki yıl daha ertelemeye karar verdi.

Kazanmaya hemen başla! Binance’den ÖMÜR BOYU %20 KOMİSYON İNDİRİMİ almak için buraya tıklayarak ücretsiz kaydınızı açın. 

Bu reform kabul edildiğinde, 2025 yılında kripto vergisi yürürlüğe girecek. Bir yılda 1.900 doları aşan kripto kazançlarına yüzde 20 vergi uygulanacak. Piyasa meraklıları, 1.900 dolar eşiğinin üzerindeki vergilendirmenin biraz sert olduğunu düşündükleri için bu karara tam olarak uymuyorlar. Küçük yatırımcıların da aynı durumdan olumsuz etkilenme olasılığı vardır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak, Bitcoin ve diğer kripto paraların teknik analizlerini kaçırmamak için bizi Twitter ve Telegram’dan  takip edebilirsiniz.

Kripto Vergisinde Gecikmenin Nedeni Değişken Piyasa Koşulları Oldu!

Güney Koreli yetkililer geçtiğimiz günlerde bu yeni vergi reformlarını açıklamışlardı, reformun arkasındaki en büyük neden piyasa oynaklığı. Vergilendirmenin uygulanabilmesi için piyasanın istikrarlı olması ve yatırımcıların korunmasına yönelik politikaların hazırlanması için gereken zamana ihtiyaç vardır. 1.900 doların (2.5 milyon won) üzerindeki kripto kazançlarına yüzde 20 ek vergi uygulama planı değişmedi.

Endüstri son birkaç yılda muazzam bir şekilde ilerlediğinden, kripto vergilendirmesi hükümet için bir öncelik olmuştur. Tayland da yüzde 15’lik bir kripto kazanç vergisi teklif etmişti, ancak perakende tüccarlardan Taylandlı yetkilileri bu politikadan vazgeçmeye zorlayan tepkiler aldı.

Mali Düzenleyiciler Kripto Düzenlemesini Güçlendirmek İçin Çalışıyor!

Güney Kore kripto parasının mali düzenlemesi her zaman odak noktası olmuştur ve şimdi de bunu güçlendirmenin yollarını buluyorlar. Son zamanlarda otorite, dijital varlığın yasa dışı kullanımı için kullanılan ticari bankalardaki döviz işlemlerini incelemeye başladı.

Güney Kore ayrıca ülkedeki dijital varlık ekosistemi için düzenleyici bir çerçeve olan “Dijital Varlık Temel Yasası”na da odaklanıyor. Bu Kanun 2024 yılında yürürlüğe girebilir. Kripto vergi rejimi reformunun ekonomi politikası yol haritası ile uyumlu olduğu da dikkate alınmalıdır. Ayrıca yaklaşmakta olan Dijital Varlık Temel Yasası’nın ICO’ları ve kripto listelerini düzenlemesi gerektiğinden bahseder.

Ek olarak, sanayi üzerindeki bu planlı vergi gecikmesi, kurumsal yatırımlara yardımcı olacak daha geniş vergi reformunun bir parçasıdır.

Maliye Bakanı Choo Kyung-ho da şunları söyledi:

”Hükümet, şirketlerin aktif olarak yatırımlarını genişletmelerine ve istihdam yaratmalarına yardımcı olmayı planlıyor. Vergi indirimi ekonomik canlılığı artırırsa, bu ekonomik büyümeyi destekleyecek ve uzun vadede vergi gelirlerini artıracaktır. Böylece, mali sağlamlığı artırma hedefine ulaşabiliriz.”

Güney Kore Kripto Vergisini Erteledi! İşte Nedeni!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.