Hindistan’ın, Kripto Para Transferlerinden Elde Edilen Gelirden Alacağı Vergi Oranı Açıklandı!

Hindistan
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hintli düzenleyiciler, kripto parayla ilgili işlemler için kumardan elde edilen kazançlarla aynı muameleye tabi tutulacak özel bir vergi rejimini açıkladıktan bir gün sonra kripto para ticaretini yasa dışı bir faaliyet olarak ele almayacağını belirttiler.

Maliye Bakanı TV Somanathan’a göre, kripto para birimleri “gri alanda” kalmaya devam ediyor, bu nedenle kripto para birimleri veya diğer dijital varlıkları alıp satmak yasa dışı değil.

Kripto para ödemeleri ve işlemleri için çerçeve, at yarışlarından veya bahislerden ve diğer spekülatif işlemlerden elde edilen kazançlar için vergilendirme rejimine benzer olacaktır.

Yıllarca süren değerlendirme ve tartışmadan sonra, hükümet bütçesi, kripto para birimlerini etkin bir şekilde vergilendirme çerçevesine taşıyan, sanal varlık transferlerinden elde edilen gelirin yüzde 30 oranında vergilendirilmesini önerdi.

Daha önce, Hindistan merkez bankası kara para aklama, yasa dışı faaliyetlerin finansmanı ve piyasadaki oynaklık artışlarını içeren kripto para birimi endüstrisine bağlı riskler hakkında çok sayıda uyarı yayınladı. Hindistan kabinesi, yasayı milletvekillerine göndermeden önce henüz onaylamadı.

Hükümet, sektörle ilgili düzenleyici çerçevenin gelişimini henüz durdurmadı. Düzenleyiciler, diğer ülkelerdeki düzenlemelerin deneyimlerini karşılaştırırken hala dijital varlıkların durumunu tartışacaklar.

Şimdilik, hükümet, daha kapsamlı bir vergilendirme çerçevesini geliştirirken vatandaşların hesaplarında izlenen tüm işlemleri de vergilendirecek.

Daha önce Hindistan hükümeti, herhangi bir dijital varlığın transferinden elde edilen gelirlerin yüzde 30 oranında vergilendirilmesini ve hiçbir harcama kesintisi yapılmamasını içeren dijital varlıklar için ilk vergilendirme planını açıklamıştı.

Maliye Sekreteri, BTC ve ETH’nin, Hindistan’da Yasal Para Birimi Olmayacağını Söyledi

Hindistan Finans Sekreteri T. V. Somanathan, Bitcoin ve Ethereum’un ülkede potansiyel olarak yasal para birimi haline gelmesiyle ilgili zayıf umutları boşa çıkardı ve özel kripto para birimlerinin ve değiştirilemez token’ların (NFT) asla böyle bir statüye sahip olmayacağını açıkladı. Haber ajansı ANI’ye göre, yalnızca dijital rupinin resmi para birimi olarak tanınacağını belirtti.

Somanathan, kripto paraları, altın ve elmaslara benzeterek, bu tür varlıkların değerinin hükümet tarafından yetkilendirilemeyeceğini açıkladı:

“Bitcoin, Ethereum veya NFT asla yasal para birimi olmayacak. Kripto varlıklar, değeri iki kişi arasında belirlenecek olan varlıklardır. Altın, pırlanta, kripto satın alabilirsiniz, ancak bunun hükümet tarafından değer onayı olmayacaktır.”

Finans sekreteri, hükümetin kripto para piyasası katılımcılarını potansiyel finansal kayıplardan koruyamadığını iddia etti.

1 Şubat’ta Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, Hindistan Merkez Bankası’nın Nisan 2023’ten önce rupinin yenilenmiş dijital versiyonu olacak kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) çıkaracağını duyurdu.

Hükümet ayrıca kripto para birimi için bir vergi rejimi getirdi. Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinin ve değiştirilemez token’ların ticaretinden elde edilen kazançlara yüzde 30 vergi koymayı teklif ediyor.

Potansiyel bir genel yasak hakkında aylarca süren raporların ardından yatırımcılar artık toplu bir rahat nefes alabilseler de, bazıları hükümetin kripto para birimi vergilendirmesine açıklık getirmesinin kriptoyu yasallaştırmaya eşit olduğunu yanlış bir şekilde varsaydılar.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!