IMF

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

IMF, Kripto Sektörüne Karşı Duruşunu Değiştiriyor! Etkili Bir Alternatif Olabilir Denildi!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uluslararası Para Fonu (IMF), kripto para birimlerinin büyümesinin küresel finansal istikrarı tehdit etmediğini belirtirken, son satışların herhangi bir endişeyi yavaşlattığını belirtti.

IMF, finansal sistem için önemli endişelerin, Covid-19 karantinası ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin sonucu gibi olaylarla hızlanan bir durgunluk ve yüksek enflasyon olasılığı gibi faktörlerden kaynaklandığını öne sürdü.

Bir raporda ajans, geleneksel bankalardan ayrılan Bitcoin gibi varlıklara sahip kripto para piyasasının endişe kaynağı olmaması gerektiğini belirtti.

Kripto Sektöründe Çelişkili Duruş! 

IMF’nin kripto konusundaki son duruşu, Avrupa Sistemik Risk Kurulu’nun, kriptonun artan popülaritesinin genel finansal piyasa için önemli riskler oluşturduğu konusunda uyarıda bulunan bir raporuyla çelişti.

IMF’ye göre, kripto para birimlerindeki piyasa düzeltmesi sınırlı ve genel finans sektörünü etkilemedi. 

Son zamanlarda, düzeltme bazı işletmeleri iflasa sürükledi ve kredi platformu Celsius öncülük etti. Kripto pazarındaki çöküş, düzenleyici belirsizlik, yüksek enflasyon ortamı ve Terra (LUNA) ekosistem çöküşü gibi faktörler tarafından yönlendirildi.

Özellikle, IMF o zamandan beri ülkeleri dijital para birimlerini benimsemeye karşı uyaran kripto para birimleri konusunda sert bir duruş sergiledi. 

IMF Kripto Paralara Bakış Açısını Değiştiriyor!

Bununla birlikte, IMF son zamanlarda kripto para birimlerine bakışını değiştirmiş gibi görünüyor. IMF, dijital varlıkların geleneksel finans ürünlerine etkili bir alternatif olabileceğini kaydetti.

En spesifik olarak kurum, belirli kripto para birimlerinin ve merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) kredi ve banka kartlarından daha etkili bir ödeme çözümü olabileceğine dikkat çekti.

“Nasıl yapılandırıldıklarına ilişkin belirli ayrıntılara bağlı olarak, CBDC’ler ve bazı kripto varlık türleri, kredi ve banka kartları da dahil olmak üzere mevcut ödeme ortamının çoğundan daha fazla enerji verimli olabilir.”

Son olarak, geçmişte IMF baş ekonomisti Gita Gopinath, kripto para birimlerine yönelik kapsamlı bir yasağa karşı olduğunu ifade etmiş, ancak sektörün düzenlenmesi için çağrıda bulunmuştu.

IMF, Kripto Sektörüne Karşı Duruşunu Değiştiriyor! Etkili Bir Alternatif Olabilir Denildi!