Kripto Para Nasıl Üretilir
Kripto Para Nasıl Üretilir

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Kripto Para Nasıl Üretilir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para, sanal ve dijital bir para birimidir. Alım satım işlerinde kullanılmak için tasarlanmıştır. Kripto para kullanımında şifreleme kullanılır. Bunun sebebi para transferlerinin gerçekleşmesini ve güvenliğini sağlamaktır. Ayrıca bu şifreler sayesinde Kripto paraların üretimi kontrol edilir. Kripto para, şartlar sağlanmadıkça kimsenin değiştiremeyeceği bir veri tabanında saklanmaktadır. Günümüz de kripto paraları bir ödeme yöntemi olarak kabul eden birçok satıcı vardır.

300’den fazla kripto para ile ticaret yapmak, lending ve staking’den kazanç sağlamak için bu linkten Binance’ye kayıt olabilirsiniz.

Kripto Para Üretimi

Evde kendi kripto paralarınızı üretmeniz mümkündür. Bunun için kripto para madenciliği yapmanız ve piyasada bulunan kripto para üretimi yapan makinelere belli miktar da para yatırmanız gerekmektedir. Ancak evde üretmeye çalışacağınız kripto paraların maliyeti yüksek olacaktır. Epey yatırım gereken üretim için paranın dışında güçlü bir donanıma sahip olmanız ve piyasaları güncel olarak takip etmeniz gerekir.

Evde Kripto para üretiminin ilk koşulu donanımlı bir bilgisayar ve internet bağlantısıdır. Bilgisayarın güçlü bir işletim sistemine ve işlemciye sahip olması gerekir. Uygun bilgisayar sağlandıktan sonra elektrik tüketimi ve getirisi konusunda hesaplamalar yapılır. Hesaplamaların ardından kripto para üretimi gerçekleşir. Her yeni kripto para üretildiğinde bloklar oluşur. Kripto paralar bu blokların şifreli versiyonlarını oluşturarak ve onaylayarak çalışır. İşletim sistemi güçlü olan bilgisayarlar üzerinden kripto para üretimi kolay şekilde yapılabilir. Ancak kripto para üretimi yapmak için belli bir bilgi birikimine sahip olmakta gerekir.

Ülkemizin kripto para ticareti yapan bütün yatırımcılarını ponzi sistemlerden korumak ve daha doğru bir şekilde kripto para ticareti yaparak herkesin birbirleriyle deneyimlerini paylaştığı ve sorularını sorup cevaplarını aldığı Telegram üzerinde yeni bir “YATIRIMCI” kanalı açtık. Bu yatırımcı kanalı ile ülkemizin kripto para ticareti yapan yatırımcılarını tek çatı altında toplamayı ve kripto para sektöründe doğru yatırımların nasıl yapıldığını veya yapılması gerektiğini ve herkesin bu anlamda yaşadıkları deneyimlerini burada paylaşmalarını amaçlıyoruz. Buradan yeni “YATIRIMCI” kanalımıza katılabilirsiniz.

Kripto Para Nasıl Üretilir?

Şu anda piyasada 1278 farklı kripto para mevcut ve çoğu ufak da olsa birbirlerinden farklı bir özelliğe sahiptir. Kripto paraların üretiminde birden fazla yöntem kullanılır. Bu yöntemleri basitçe üç kategoriye ayırabiliriz. Bunlar; Proof of Work (PoW – Yapılan işin kanıtlanması), Proof of Stake (PoS – Sahip olunan değerin kanıtlanması) ve geliştirici kontrolünde yapılan üretimdir.

Proof of Work (PoW)

Proof of Work yönteminde kripto paraların üretilebilmesi için elektronik cihazların belirli bir matematiksel algoritmayı hesaplaması ve hesaplanan sonucun mevcut blok zincirine eklenmesi gerekmektedir. Her yeni işlem blok zincirinin yeni bir halkası ve yeni kripto para üretimi anlamına gelir. Hesaplama işlemini yapan kişiye madenci denir. Madenci hesabı sisteme göndermeden önce beklemedeki transferlerden bazılarını mevcut hesaba dahil ederek transfer ücretlerini de toplayabilir. Böylelikle üretimden kazanmış olduğu ödül daha fazla olacaktır. Bu yönteme örnek olarak Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Vertcoin verilebilir.

Proof of Work

Proof of Stake (PoS)

Bu yöntemde kripto para üretimi belirli bir süre geçtikten sonra sistem tarafından otomatik olarak sağlanıyor. Ayrıca cüzdanında belirli miktar kripto paraya sahip bir kişi yeni üretilen kripto paralara diğer insanların bakiyelerine orantılı şekilde sahip oluyor. Kısaca kişiler arasındaki oran sabit kalıyor. Bu yöntemde ödül için bir şey yapmanıza gerek yok. Yeni kripto para kazanmanız için belirli miktarda kripto paraya sahip olmanız yeterli olacaktır. Üretilen yeni kripto paralar orantılı olarak dağıtılıyor.

Geliştirici Kontrolünde Üretim

Geliştirici Kontrolünde Üretim

Bu yöntemde kripto para üretimi tamamen geliştiricilerin elinde ve nasıl üretileceği geliştiriciler tarafından belirleniyor. Kimi birimler yeni kripto paraların üretimi için banka kasalarına dolar koyuyor. Kimileri ise toplu şekilde kripto para üretip bir daha üretim olmasını engelliyor. Bu yönteme uygun kripto para birimine Tether (USDT) örnek verilebilir.

Kripto Para Nasıl Üretilir?