BİTCOŞAR
En Güncel Bitcoin ve Kripto Para Haberleri
$44,781.77
+3.09%
$3,151.56
+4.14%
$1.01
+2%
$164.28
+2.85%
$25.32
+5.32%
$382.73
+1.63%
$6.41
+19.18%
$4.37
+2.99%
$44.20
+4.64%
$44,778.48
+3.08%
$3,151.87
+4.15%
$1.01
+1.89%
$164.29
+2.86%
$1.00
0%
$1,157.71
+4.15%
$248.54
+4.43%
$51.13
+1.17%
$123.37
+2.79%

KYC Nedir ve Kripto Para Hesabınız İçin Neden Önemlidir?

Bu yazımızda sizlere KYC’nin ne olduğunu ve borsalarda bulunan kripto para hesaplarımız için KYC’nin ne kadar önemli olduğunu detaylı bir şekilde anlattık. Keyifli okumalar dileriz…

0

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

KYC Nedir?

KYC, “Know Your Customer’ın” kısaltmasıdır. “Müşterilerinizi tanıyın” olarak da bilinen KYC, bir müşterinin banka ve diğer finansal kuruluşlarla iş yapmadan önce veya iş yaparken kimliğini doğrulamaya yönelik bir dizi prosedürdür. KYC adı verilen müşteri kimliği doğrulaması giderek daha karmaşık hale gelen bir dizi düzenlemeye uymak zorundadır. Geçerli bir kimlik kartı, ev adresinizi içeren faturalar, sosyal güvenlik numaranız gibi kimliğinizi doğrulamak için kullanılabilecek bilgileri içerir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Telegram'dan, Twitter'dan, Facebook'dan ve Instagram'dan takip edin. Ayrıca ücretsiz eğitim videoları için YouTube kanalımıza mutlaka abone olun!

KYC, Topluluğun Daha Güvenli Hale Gelmesine Yardımcı Olur

Çevrimiçi hizmetlerin dijitalleştirilmesiyle birlikte dolandırıcılık, terör finansmanı, kimlik hırsızlığı, kara para aklama veya diğer mali suçların riskleri hızla artmaktadır. Bugün, finans veya telekom gibi bazı sektörler, bu yasa dışı faaliyetleri önlemek için yasal olarak müşterilerini tanımlama araçlarını kullanmaktadır. Düzenleyici kurallara ve yasalara göre, kripto para borsaları bir müşterinin kimliğinin meşruiyetini oluşturması ve risk faktörlerini belirlemesi için KYC gereklidir.

KYC Doğrulamasının Faydaları

Binance’de KYC doğrulamasını yapan kullanıcılar çeşitli avantajlar elde eder:

  • Daha düşük komisyon; Normalde  yüzde 0,1000 komisyon ödenmektedir (Piyasa Yapıcı ve Piyasa Alıcı). BNB ile ödemelerde yüzde 25 daha az komisyon ödeme şansına sahip olabilirsiniz.
KYC Nedir ve Kripto Para Hesabınız İçin Neden Önemlidir? 1 - dg
Binance Komisyon Oranları. Kaynak: Binance

 

KYC Nedir ve Kripto Para Hesabınız İçin Neden Önemlidir? 2 - Screenshot 1 3
Binance’de Temel ve Orta Düzey Doğrulama Yapılmış Hesap Örneği. Kaynak: Binance
  • Daha Yüksek Kripto Yatırma-Çekim Limitleri; Doğrulanmış kullanıcılar “sınırsız” kripto para yatırma hakkına ve 100 BTC çekim limitine sahiptir.
  • İtibari Para Limitleri (Fiat Para); Orta düzey doğrulama yapmış olan kullanıcılar günlük 50.000 dolar, aylık ise 500.000 dolar çekme ve yatırma limitlerine sahiptir.
  • P2P İşlem Limitleri; Sınırsız P2P işlemi gerçekleştirebilirler.
  • Ek olarak; LPD, OTC ve Binance Kart özelliklerinden de yararlanabilirler. KYC’nin özellikle kredi ve banka kartıyla işlem seçeneklerini tercih eden kullanıcılara yönelik olduğu dikkate alınmalıdır. Sık aralıklarla yüksek meblağlı işlemler yapmak isteyenler de Binance’te KYC doğrulamasını tamamlayarak avantaj elde edebilir. Ayrıca, Binance hesaplarından fon çekimi yaparken sorun yaşamamak için KYC yapılması tavsiye edilmektedir.

KYC Doğrulaması Yapmayan Hesaplar İçin Kısıtlamalar

Tüm yeni kullanıcıların, kripto para yatırma, alım satım ve para çekme dahil Binance ürünlerine ve hizmet tekliflerine erişmek için Orta Düzey Doğrulamayı tamamlamaları gerekmektedir. Ara Doğrulamaları tamamlamayan mevcut kullanıcıların sadece “Yalnızca Para Çekme” özelliği aktif olacak. Ayrıca orta düzey doğrulamaları tamamlamayan kullanıcılar sadece;

  • Çekme
  • Emir iptali
  • Pozisyon kapatma
  • Paraya çevirme/Geri alma hizmetlerini kullanabilecekler.

Sınırlandırma işlemi, 19/10/2021 günü 03.00’e (TSİ) kadar kullanıcı deneyiminin etkilenmemesi için kademeli olarak gerçekleştirilecektir.

KYC doğrulaması yapılmayan hesaplar sadece; Kripto para yatırma, emir verme, kripto para alım-satım özelliklerini kullanabilir. “Temel Doğrulama” seviyesinde doğrulama yapan hesaplar sadece, sınırsız kripto para yatırma ve günlük 0,06 BTC çekim limitine sahiptir.

Coinzilla Banner (728x90)

Binance’ta KYC Doğrulaması Nasıl Yapılır?

Binance’ta KYC doğrulaması çok basit ve hızlı şekilde yapılabilmektedir. Adımları takip ederek Binance hesabınızı doğrulayarak ayrıcalıklardan faydalanabilirsiniz.

1) Binance.com adresine gidin.

Eğer Binance borsasında üyeliğiniz yoksa, e-posta adresiniz ile oldukça hızlı bir şekilde hesap oluşturabilirsiniz. Eğer Binance kullanıcısı iseniz, hesabınıza giriş yapın.

Hala Binance hesabınız yoksa eğer buraya tıklayarak kayıt olabilir ve yüzde 20 komisyon indirimi kazanabilirsiniz.

KYC Nedir ve Kripto Para Hesabınız İçin Neden Önemlidir? 3 - Screenshot 1 4

E-posta ve şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. İsterseniz mobil uygulamanızdan giriş yaptıktan sonra ekrandaki kare kodunuzu okutarak giriş yapabilirsiniz. URL bağlantınızın aynı olduğundan emin olun.

2) Kullanıcı profilinizden kimlik sekmesine tıklayın.

KYC Nedir ve Kripto Para Hesabınız İçin Neden Önemlidir? 4 - Screenshot 2 5

Sayfanın sağ üst kısmında bulunan profil resminize tıkladıktan sonra açılan listede kimlik sekmesine tıklayın.

3) Şimdi doğrula seçeneğine tıklayın.

KYC Nedir ve Kripto Para Hesabınız İçin Neden Önemlidir? 5 - Screenshot 3 4

Sayfanın sağ üst tarafında ikamet edilen bölgenizi seçtikten sonra “şimdi doğrula” seçeneğine tıklayarak doğrulama aşamalarını başlatabilirsiniz.

KYC Nedir ve Kripto Para Hesabınız İçin Neden Önemlidir? 6 - Screenshot 4 2

Kişisel bilgilerinizi girdikten sonra “devam et” seçeneğine tıklayın. Lütfen girdiğiniz tüm bilgilerin kimlik belgelerinizle eşleştiğinden emin olun. Onaylandıktan sonra değiştiremezsiniz.

KYC Nedir ve Kripto Para Hesabınız İçin Neden Önemlidir? 7 - Screenshot 5 1

Bu kısımdaki bilgileri de girdikten sonra “devam et” seçeneğine tıklayın. Temel düzeydeki doğrulamanız 1 gün içerisinde incelenip onaylanacaktır.

Çok düşük hacimli olan borsalarda işlem yaparak paranızı potansiyel hırsızlık, hacklenme ve dolandırıcılık gibi faaliyetlere kurban edip sakın riske atmayınız. Dünyanın en yüksek hacimli kripto para borsası olan ve diğer borsalara göre çok az komisyon alan Binance'de hesap açarak tüm işlemlerinizi güvenli ve az komisyon ödeyerek yapabilirsiniz. Buraya tıklayarak Binance borsasından hesap açabilirsiniz. Asla yatırım tavsiyesi değildir! Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Asla yatırım tavsiyesi değildir! 
Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İlgili Haberler
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.