Mustafa Elitaş’tan Kripto Para Açıklaması Yaptı! Önemli Noktalara Değindi!

Kripto Para
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ak Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş, Binance TR temsilcileri ile Kripto Para Piyasası Yasası hakkında Meclis’te yaptığı görüşmenin ardından çeşitli açıklamalarda bulundu. Grup Başkan Vekili, ”Amacımız yasaklayıcı değil, düzenleyici bir yasal düzenlemeyi ortaya çıkarmak.” dedi.

Türkiye, kripto para piyasasını düzenleyecek olan yasa tasarısı üzerindeki çalışmasına devam ediyor. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, çalışma kapsamında dün TBMM’de kripto para borsası olan Binance’nin, Türkiye Genel Müdürü Mücahit Dönmez ve heyeti ile görüştü. Elitaş, kripto para piyasasıyla ilgili yasal düzenleme konusunda Türkiye ve dünyada bu konuda hatrı sayılan paydaşların görüşlerini almaya devam ettiklerini ve de bugüne kadar bu konuda 7 farklı gruptan fikir aldıklarını aktardı.

Sayın Vekil,

“Yapmak istediğimiz yasaklayıcı değil, düzenleyici bir yasal düzenlemeyi ortaya çıkarmak. Bizim amacımız, piyasaya giren insanların, burada yatırım yapmak isteyen insanların, belli bir birikimini kripto varlıklarda değerlendirmeye çalışan insanların mağdur edilmesini önleyici bir yasal düzenleme” dedi.

Yüzde 40 Vergi Söylentisi Doğru Değil!

Kripto varlıklar için henüz net bir plan olmadığını vurgulayan Elitaş, sosyal medya aracılığıyla kamuoyunu yanıltıcı ve kışkırtıcı haberler yayıldığının altını çizerek şöyle bir açıklamada bulundu:

“Kamuoyunda, sosyal medyada ’yapılacak düzenleme ile yüzde 40 vergi gelecekmiş’ gibi haberlerin aslı astarı yok. Sadece nasıl mağduriyetler oluşuyor, bunları tespit etmek ve buna göre bir düzenleme hazırlamak amacımız. Çünkü bu konu çok teknik bir mesele ve sürekli gelişen, saniyeler içinde değişimlerin yaşandığı bir mesele. Esas itibarıyla yapmak istediğimiz; genel çerçeve bir yasayı ortaya çıkarmak. Birikim sahiplerini, bu konuda fikir beyan eden kişileri dinleyerek, ne tür bir yaklaşım ve ne tür bir yasal düzenleme olması gerektiği konusunu netleştiriyoruz. Bütün fikirler aynı değil. Her gelen grup, fikirlerini farklı farklı beyan ediyor. Biz farklı paydaşları dinlemeye devam edeceğiz. TBMM olarak bizim görevimiz; bu isteklerin bir bileşkesini oluşturup, bir kişiyi, grubu yüzde 100 tatmin etmek yerine, büyük bir çoğunluğu makul bileşende bir araya getirmek.”

Mustafa Elitaş, Adana’da bir vatandaşın, ’kripto varlık’ yüzünden tüm birikimini kaybettiğini ve hayatına son verdiğine dikkat çekerek, “Bu tür mağduriyetleri gidermek, varsa teknik sorunları çözmek amacıyla bu yasal düzenlemeyi hazırlıyoruz. İnşallah bu durumların yaşanmaması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz” dedi.

Mağduriyeti Önleyici ve Vatandaşın Lehine Düzenleme!

Elitaş, kripto paranın arkasında herhangi bir düzenleyicinin olmadığı, sadece piyasada birilerinin oluşturmaya çalıştırdığı fiyatla ve manipülasyonla alınıp satılan, sanal bir varlık olduğuna vurgu yaparak,

“Vatandaşlarımızdan manipülasyona açık, reklamların, yanıltıcı bilgilerin veya birilerinin körükleyerek fiyatlarını bir anda yüzde 10-20’lerle, hatta günde yüzde 100’ün üzerinde artışlara kanarak yanlış yapmamalarını öneriyoruz. Dikkatli olmalarını tavsiye ediyorum. Mağduriyeti önleyici, piyasayı düzenleyici, tıkayıcı değil, tamamen vatandaşın lehine bir düzenleme olması için çalışıyoruz. Bu kripto varlıkların alım satımı var olan bir gerçek. Bu gerçeğin önüne geçemezsiniz. Ama ortada bir boşluk olduğu da bir gerçek. O boşluğu düzeltmek için gayret gösteriyoruz” diye aktardı.

Son Sözü TBMM Söyleyecek

Elitaş, borsa temsilcileriyle görüştükten sonra ilgili kuruluşlarla projeyi değerlendireceklerini söyledi. Ve ardından,

“Önce Hazine ve Maliye Bakanlığı, arkasından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve Sermaye Piyasası Kurulu gibi kuruluşlarla paylaşıp, taslağı net hale getirip, kanun haline getirmeye çalışacağız. Var olan taslağı birkaç kurum çalışmış. Var olan taslağın kanun olarak görülmesini doğru bulmuyoruz. Son sözü, son şeklini TBMM verecek. Çünkü biz zaten ortaya bir taslak koymak için paydaşlarla görüşüyoruz” şeklinde açıklamada bulundu.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!