nft

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

NFT Almanın Yeni Yolları! İşte Bilinmesi Gereken Tüm Detaylar!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hepimizin bildiği üzere değiştirilemez token NFT, kripto sektörünün tam anlamıyla vazgeçilmez bir parçasıdır. NFT sektörü büyümeye devam ederken, BİTCOŞAR ailesi olarak sizlerin aklında hiçbir soru işareti kalmaması adına bugün sizlere NFT‘ler hakkında bilmeniz gereken temel noktaları, NFT almanın yeni yollarını anlatacağız.

NFT Nedir?

Öncelikle NFT kısaltmasının ne anlama geldiği ile başlayalım. NFT, İngilizcede ”Non Fungible Token” açılımı ile Türkçede ”değiştirilemez token” anlamına geliyor. Bu anlama gelme sebebi ise bir NFT eserinin diğer eşinin bulunmamasıdır.

NFT’ler; müzik, koleksiyon ürünü, video, logo, herhangi bir ses hatta bir mülk dahi olabilir. NFT’ler işleyiş olarak blok zincir teknolojisi kullanılır, büyük çoğunlukla da Ethereum standartlarıyla üretilmektedir. Ancak kripto para birimlerinin aksine Ethereum’un ERC-20 standardında değil, ERC-721 ve ERC-1155 standartlarında işlem görmektedirler.

Ayrıca NFT’ler, yeni bir blockchain destekli dijital ekonominin temel bileşenlerinden biri olma potansiyeline sahiptir. Video oyunları, dijital kimlik, lisanslama, sertifikalar veya güzel sanatlar gibi birçok farklı alanda kullanılabiliyorlar. Sahiplik ve kimlik verilerini blok zincirinde depolamak, veri bütünlüğünü ve gizliliğini artırırken, bu varlıkların kolay,  güvenilir transferleri ve yönetimi, ticaret ve küresel ekonomideki sürtünmeyi azaltabilir. Ve ünlü isimler de dahil olmak üzere çoğu kişinin ilgisini bir hayli çektiğini belirtelim.

NFT’nin ne olduğunu, hangi alanlarda kullanıldığını tam olarak anladığımıza göre gelelim bu eserlere nereden ulaşabileceğimize.

Çoğu sektörde liderliği ile bilinen kripto para borsası Binance, bu sektörde de açık ara liderliği ile yatırımcılara bu hizmeti sunuyor.

Peki NFT’yi nerede alacağız? Tabii ki her zaman olduğu gibi dünyanın en çok kullanılan ve en güvenli NFT platformu olan Binance NFT üzerinden alacağız.

Bu işlemleri yapabilmek için önce Binance’ye kayıt olmanız gerekiyor.

Aşağıdaki yeşil butona tıklayarak hemen şimdi ücretsiz Binance hesabı oluşturabilirsiniz.

Hemen Şimdi Ücretsiz Kayıt Olun!

600’den fazla kripto para ile ticaret yapmak, lending ve staking’den para kazanmak için buraya tıklayarak Binance’ye ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

Binance NFT Platformu Nedir?

Binance NFT Platformu, benzersiz NFT’ler yaratmanızı ve alıp satmanızı mümkün kılan bir platformdur. Kendi NFT’lerinizi hem Binance Smart Chain hem de Ethereum üzerinde üretebilir, hatta iki blockchain arasında transfer bile edebilmeniz mümkün. Ayrıca Binance NFT Platformu, yalnızca içerik üreticilere yönelik değildir. Talep eden yatırımcılar da sitedeki pazardan sabit bir fiyata ya da açık artırmalara katılarak NFT’ler alabilir.

Ürettiğiniz NFT’yi pazarda sattığınızda ürünün yaratıcısı yüzde 1 isim hakkı ödemesi alır. Binance bu isim hakkı ödemelerini NFT’lerini başka platformlarda çıkarmış olan içerik üreticilere de aynı şekilde uygular. NFT yatıranlar da yatırdıkları NFT’ler kullanıcılar tarafından her satın aldığında yüzde 1 isim hakkı ödemesi alır. Çoğu NFT plaftormunda bu komisyon oranının da yüzde 8 olduğunu belirtelim.

<< Hemen Binance NFT Platformuna Giriş Yapın>>

NFT’lerin Dünyaya Etkisi Nedir?

Haklar ve mülkiyet, dijital dünyada hep çözülmesi zor sorunlar olarak karşımıza çıkmıştır. İçeriğini kolayca kopyalayıp yapıştırabiliyorsak veya kolay bir biçimde değiştirebiliyorsak bir şeyin orijinal olduğunu siz de tahmin edersiniz ki ispatlayamayız.

Fakat NFT’ler doğrulanabilir dijital mülkiyeti göstermek için yatırımcılara bir hizmet sunuyor. Bir NFT’ye tam olarak kimin sahip olduğunu ve NFT’nin satın alınma geçmişini görebiliriz. Sanatçılar artık çalışmalarını tamamen dijital formda ve koleksiyonu yapılabilecek bir şekilde satabilir.

Sizlere BİTCOŞAR ailesi olarak bildirdiğimiz üzere yıldız futbolcu Cristiano Ronaldo, çok yıllı anlaşmanın bir parçası olacak. Binance, şirketin platformunda satış için bir dizi NFT koleksiyonu oluşturacaktır.

Binance NFT Platformunu Farklı Kılan Özellikler Nelerdir?

Sektörde bir çok platform var ancak Binance NFT Platformu gerek güvenliği gerek kolay kullanımı ve büyük topluluğu ile lider konumunda bulunuyor.

Sektörde Lider Likidite ve Hacim

“Hacim” terimi belirli bir zaman aralığı içerisinde alıp satılan NFT’lerin toplam sayısını ifade ederken, “likidite” ise bir NFT varlığın piyasa fiyatından alınıp satılabildiği hız anlamına geliyor.

Yüksek hacim ve likidite sayesinde, Binance NFT satıcıları ve içerik üreticileri hızlı ve kolay işlemler yapabilir, daha büyük bir çapta alım-satım yapabilir ve dünyanın en büyük kripto topluluğuna kolayca ulaşabilir.

En Düşük Komisyonlar

Binance NFT, tüm NFT satıcıları ve içerik üreticilerine yüzde 1 oranında sabit bir alım-satım komisyonu sunuyor. Yüzde 8’e varan komisyonlar alan diğer NFT platformlarına kıyasla, piyasadaki en düşük işlem ücretlerini sunuyor. Buna ek olarak, satıcıların içerik üreticisine sadece yüzde 1’lik sabit bir isim hakkı ücreti ödemesi gerekiyor.

ETH ve BSC Ağlarından Kolay Yatırma İşlemleri

Binance’in yakın zamandaki özellik güncellemeleri sonucunda, NFT koleksiyoncuları diğer ağlardaki NFT’leri Binance NFT’ye hızlı bir şekilde yatırabilir ve satabilirler. Ancak bilmeniz gereken bazı hususlar mevcut.

Şöyle ki, Binance sadece Binance NFT Pazarına tamamen entegre edilmiş NFT sözleşme adreslerini kabul eder. Kullanıcılar, onaylanmamış akıllı sözleşme adreslerine sahip NFT’leri yatıramazlar. Binance, onaylanmış akıllı sözleşme listesini güncellemeye ve genişletmeye devam edecektir.

Güvenlik durumunda ise fazlasıyla yeterli özelliklere sahip olan Binance’in sunduğu hizmetler ise şu şekildedir:

 • 2FA – Google Authenticator ve Binance Authenticator
 • Evrensel 2. Faktör (U2F) Doğrulama
 • Oltalama Engelleme Kodu
 • Hesabınıza Erişim İzni Olan Cihazları Yönetme
 • Çekim Adreslerini Yönetme
 • Konu Fark Etmeksizin Sorunlarınız, 7/24 Ulaşabileceğiniz Binance Destek Ekibi
 • Telefon Numarası Doğrulama

Tüm bunlara erişmek için farklı farklı hesaplar açmanıza gerek yok. Bahsettiğimiz tüm hizmetlere erişebilmek için tek ihtiyacınız olan şey Binance hesabıdır.

NFT Almanın Yeni Yolları!

Binance NFT Platformunda tam olarak istediğiniz NFT’yi bulmanız için bazı yöntemler mevcut. Burada tabi ki Binance’in gelişmiş ara yüzü ve filtreleme sistemini kullanacağız.

 • Binance NFT Pazarına ulaşarak NFT’ler bulabilir veya Oluşturulanlar, Toplananlar ve Favoriler kısmından istediğiniz üreticinin profiline, eserlerine ulaşabilirsiniz.
 • Eğer bir NFT/Gizemli Kutu listelenmiş ise, sabit fiyatla direkt olarak satın alabilir veya bir NFT müzayedesine katılabilirsiniz. Ek olarak bir NFT/Gizemli Kutu listelenmişse satıcıya bir teklifte de bulabilirsiniz. Bir NFT’yi nasıl satın alabileceğinizi ise buradan öğrenebilirsiniz.
 • Binance NFT’de iki tür NFT koleksiyonu bulunuyor. Prömiyer koleksiyonlar, Binance NFT ile işbirliği içerisinde oluşturulurmuştur. Standart koleksiyonlar ise Binance NFT tarafından doğrulanmamıştır.
 • Koleksiyon sayfası, pazar, sıralama tahtası, NFT detay sayfaları ve kullanıcı profillerinde, Prömiyer koleksiyonlar ismin yanındaki turuncu bir tik ile belirtilir. Standart koleksiyonlarda ise bu turuncu tik mevcut değildir.
 • İlk kez NFT satın alacaksanız seçmekte zorluk yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda ise sizlere en uygun NFT’lere Binance NFT’deki en iyi satışlar, koleksiyonlar ve içerik üreticiler açısından sıralayan sıralama tahtasını kullanarak ulaşabilirsiniz.

Binance NFT Kullanmadan Önce Bilmeniz Gerekenler!

Bir NFT satın almadan önce karar vermek sizler için bir hayli zor olabilir. İlgilendiğiniz NFT’nin değeri hakkında bir fikriniz olmayabilir ancak Binance NFT’de tüm NFT koleksiyonların fiyat performans oranını belirten NFT bilgileri mevcuttur.

NFT Taban Fiyatı Nedir?

Binance NFT’de gördüğünüz taban fiyatı, bir NFT koleksiyonuna girebilmek için gereken alt fiyattır.

NFT Tavan Fiyatı Nedir?

Binance NFT’de görülen tavan fiyat bir NFT’nin satıldığı en yüksek fiyattır. Tavan fiyattan satın almak yüksek ödüllü bir yatırım stratejisi olabilir ancak dikkat edilmelidir.

Tahmini Piyasa Değeri Nedir?

7 günlük ortalama alım satım fiyatını, koleksiyonun fiyatı ile çarptığınızda tahmini piyasa değerine ulaşabilirsiniz.

Arz Nedir?

Buradaki arz, bir koleksiyondaki NFT miktarını belirtir. Sınırlı sayıda belirtilen NFT miktarı alım satım sonucunda kar etmek açısından mantıklı bir yatırım stratejisi olabilir. Almak istediğiniz koleksiyonun arzı sizlere ana sayfada sunulur.

Satış Miktarı Nedir?

NFT satışlarının sayısı sizlere bir NFT koleksiyonunun geçmişinde ve geleceğinde aldığı ilgiyi sunar.

Nadirlik Durumu

Bir NFT’nin nadirliği, sahip olduğu özellikler tarafından belirlenir. Ayrıca farklı yoldan bakacak olursak o NFT’yi elde etmenin zorluğu da bizlere nadirliği hakkında bilgi verebilir.

Standart NFT’ler daha sade bir halde olurken premium NFT’ler daha farklı şekilde görünebilir.

Sektörde bulabileceğiniz dört çeşit NFT mevcuttur. Bunlar ise şu şekildedir: Normal (N), Nadir (R), Çok Nadir (SR), Çok Çok Nadir (SSR).

NFT Almanın Yeni Yolları! İşte Bilinmesi Gereken Tüm Detaylar!