NFT nedir
NFT Nedir? Ne İşe Yarıyor?

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

NFT Nedir? Ne İşe Yarıyor?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son zamanlarda NFT teknolojisinin yaygınlaşmaya başlaması ile birlikte kullanıcılar “NFT nedir?” sorusunu sormaya başladı.

Haberleri takip eden pek çok kullanıcı yakın zamanda gündemde sık sık NFT ile ilgili haberleri görmüş olmalı. Bu içerikler arasından en dikkat çekeni de Twitter’daki bir tweetin NFT teknolojisi sayesinde milyonlarca dolara satılması oldu. Pek çok firmanın da NFT teknolojisini kullanmaya başlaması ve tuvalet kağıdının dahi NFT’ye sahip olması insanları bu konuda daha çok meraklandıran bir durum oldu.

Yeni üyelik açma işlemleri durdurulmadan sizde hemen 500’den fazla kripto para ile ticaret yapmak, lending ve staking’den para kazanmak için buradan Binance’ye ücretsiz kayıt olabilirsiniz. Ayrıca buradan kayıt olduğunuzda komisyonlarda %20 indirim kazanırsınız.

NFT nedir? Nasıl çalışıyor?

Günümüzde koleksiyoncuların en çok önemsediği şey bir ürünün orijinaline sahip olmak. Örneğin sanat galerilerinde yapılan açık arttırmalar genellikle orijinal tablolar veya diğer ürünler üzerine olmakta. Milyonlarca dolara satılan bu ürünler belki normal kullanıcılar için bir şey ifade etmeyebilir fakat koleksiyoncular için çok değerli. Çünkü orijinal olan bir şey sanatçının kendi elinden çıktığı için değeri daha yüksek ve tek olmakta. Bu ürünlerin her ne kadar kopyası olsa da kopyaların değeri orijinali kadar yüksek olmuyor.

BTC ve diğer kripto paraların teknik analizlerini paylaştığımız Telegram teknik analiz kanalımıza buradan ücretsiz katılabilirsiniz.

NFT nedir

Dijital dünyada da bu durum aynı şekilde. Dijital ortamda bir şeyi kopyalamak mümkün olduğu için o içeriğin orijinal haline ulaşmak için NFT sisteminden yararlanılıyor. “NFT nedir?” sorusuna kısaca bir açıklama yapacak olursak NFT, değiştirilemez jeton denebilir. Yani bir dijital içerik NFT teknolojisi ile birlikte koruma altına alındıysa o içeriğin orijinal mi kopya mı olduğu anlaşılabiliyor. NFT, blok zinciri üzerinde yer alan bir sistem. Örneğin Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi kripto para birimlerinin NFT yani kendi jetonları bulunuyor. Aynı şekilde bu teknoloji de bu şekilde işliyor.

Binance Türkiye açıldı, artık banka hesabımızdan TL yatırıp, çekebilir ve TL ile kripto para alım-satım işlemi yapabiliriz. Buradan Binance Türkiye’ye ücretsiz kayıt olarak komisyonlarda %10 indirim kazanırsınız.

Bazı kullanıcılar bu iş ile uğraşanların bir dijital içeriğin kopyasının varken neden orijinalini aldıklarını merak ediyor olabilir. Bunun için net bir cevap veremeyiz çünkü gerçekten de orijinal olan dijital bir ürünün makine diline döküldüğünde bir kopyası ortaya çıkabiliyor. Bu konuda koleksiyoncuların yaptıkları açıklama orijinal olan bir ürünün daha değerli olması olarak açıklanıyor. Kısacası orijinallik, NFT ile korunuyor ve kopyalardan ayırt edilebildiği için daha değerli oluyor.

NFT Nedir? Ne İşe Yarıyor?

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!