Rusya’dan Kripto Piyasasına Pozitif Haber! Kripto Varlıklar Yasallaşıyor Mu?

Rusya
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, Rus gazetesi Kommersant’ın, Çarşamba günü Başbakan Mihail Mişustin’e gönderdiği bir mektuba dikkat çekerek, bakanlığın kripto para piyasasını yasaklamak yerine düzenlemeye gidilmesi konusunda tutumunu yineledi ve bankalar aracılığıyla kripto para birimi işlemlerinin yasallaştırılmasını tavsiye etti.

Siluanov, kripto para varlıklarının yasaklanmasını savunan Rusya Merkez Bankası’nın aksine, bankaların kripto alım-satım hizmetleri sağlamasına müsaade edilebileceğini ve diğer işletme türleri için de lisanslama kurallarının gerekli olacağını savundu. Lisansı olmayan işletmelere kripto para birimi hizmetleri sağlanmasının da suç olarak kabul edileceğini ifade eden Maliye Bakanlığı ve Rusya Merkez Bankası, kripto para birimlerinin Rusya’da yasal olarak ihale edilemeyeceği konusunda hemfikir görünüyor.

Maliye Bakanı, Rusya Merkez Bankası ve Rusya yöneticilerinin, kara para aklamayla mücadele (AML) kurumu Rosfinmonitoring’in, kripto para borsalarında gerçekleşen işlemlere ilişkin bilgilere erişmesi ve şeffaf bir blok zinciri işlem izleme sistemi kullanması gerektiğini söyledi.

Kommersant, böyle bir yaklaşımın kripto para varlıklarını, bankalardaki ve diğer düzenlenmiş yatırım araçlarındaki değerli hesaplar ile eşit hale getireceğini ve ayrıca AML’nin, vergilendirmeyi ve yatırımcılar için fiat paraları da kontrol ettiğini ifade etti.

Bakan’a göre, Rus vatandaşları, nüfusun toplam yatırımın küçük bir yüzdesi olan kripto para varlıkları yaklaşık 2 trilyon rubleye (26 milyar dolar) tekabül etmektedir. Kommerstant, önerilen yeni düzenlemeler yürürlüğe girdikten sonra bu fonların yasallaştırılması gerektiğini yazdı. Düzenleyici, yabancı kripto para madenciliği ve ticaret platformlarının da lisanslanması gerekeceğini ve bunun da 180 milyar ruble (2,3 milyar dolar) ek vergi ile sonuçlanacağını belirtti.

Çeşitli Rus devlet kurumları, daha önce, yıl sonuna kadar oluşturulması beklenen kripto düzenlemesi için bir yol haritası üzerinde karara varmıştı. Bu karar ise, Ocak ayı başlarında analizlere göre düzenlenen bir rapor yayınlayan ve ülkedeki kripto para ticareti ve madenciliğinin tamamen yasaklanması çağrısında bulunan Rusya Merkez Bankası tarafından başlatılmıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hükümeti ve Rusya Merkez Bankası’nı kripto düzenlemesi konusunda ortak bir zemin bulmaya çağırdı ve Rusya’nın küresel madencilik pazarında bir üstünlüğü olduğunu da belirtti.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!