Rusya

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

SICAK GELİŞME: Rusya’dan Bitcoin İçin Olumlu Haber!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bloomberg’in paylaşmış olduğu rapora göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkedeki kripto madenciliğinin vergilendirilmesini ve düzenlenmesini destekliyor. Bu, Rusya Merkez Bankası’nın geçen hafta kripto madenciliği ve ticaretini tamamen yasaklama önerisine aykırı bir durum gibi görünüyor.

Anonim kaynaklar tarafından aktarılan gibilere göre, Putin’in, hükümetin madenciliği düzenlemeyi amaçlayan yeni bir önerisini desteklediğini söyledi.

Rapor, Başkan Putin’in Rusya’da kripto madenciliği yapılmasının avantajları olduğunu söylemesinden bir gün sonra geldi. Putin, Çarşamba günü düzenlenen bir hükümet toplantısında, “burada, özellikle sözde madencilikte belirli rekabet avantajlarımız var” yorumunu yaptı. Putin, ülkenin elektrik üretimindeki fazlasına atıfta bulundu ve bu da kripto madenciliğini desteklemek için kullanılabilecek.

Bu nedenle, Bloomberg raporu, Putin tarafından desteklenen yeni bir teklifin, kripto madenciliği operasyonlarının Irkutsk, Krasnoyarsk ve Karelya gibi Rusya’nın enerji açısından zengin bölgelerinde gerçekleşmesine izin verebileceğini öne sürdü. Ne hükümet ne de Merkez Bankası bu konuda resmi bir açıklama yapmadı. 

Bitcoin madenciliği açısından Rusya, ağdaki bir hesaplama gücü birimi olan Bitcoin hash oranındaki payına dayalı olarak üçüncü en büyük ülkedir. 

Cambridge Üniversitesi tarafından Ağustos 2021’in sonu itibarıyla yayınlanan verilere göre, ABD, Bitcoin hash oranının küresel olarak lider payına sahip bir ülke konumunda yer alıyor. Daha önce madencilik endüstrisine liderlik eden Çin, geçen yıl kripto para birimini yasaklayan ve büyük madencilik operatörlerini göç etmeye zorlayan bir genel yasak yayınladı ve Amerikan firmalarının liderliği ele geçirmesini sağladı. 

Kazakistan, aynı Cambridge raporuna göre ikinci en büyük Bitcoin madenciliği ülkesi oldu. Ancak, hükümetin devam eden bir enerji krizi nedeniyle madenciliği geçici olarak yasaklamasının ardından durum geçen hafta değişmiş olabilir.

Son rapor doğruysa, Putin’in desteği Rusya’daki kripto madenciliği endüstrisini meşrulaştıracak düzenlemeleri ilerletebilir. Ayrıca, şu anda ABD tarafından yönetilen madencilik sektöründe ülkenin küresel konumunu güçlendirebilir. 

SICAK GELİŞME: Rusya’dan Bitcoin İçin Olumlu Haber!

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!