Web3

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Tim O’Reilly: “Web3’ün Gerçekleşmesi İçin, Kriptonun Yok Olması Gerekiyor!”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Web 2.0” terimini popülerleştiren, Silikon Vadisi’nin en ünlü isimlerinden biri olan Tim O’Reilly, kısa süre önce Amerikan iş dergisi Fast Company’e konuştu. Kripto para piyasasının, Web3.0‘ın ortaya çıkması için dot-com benzeri bir çöküşten geçmesi gerektiğini söyledi:

”Web 2.0 yalnızca bir sürüm numarası değildi, internetin dot-com çöküşünden sonra gelişerek piyasa dönüşüydü. Kripto piyasasının çöküşünden sonra Web3.0’a hala ‘Web3’ diyebileceğimizi sanmıyorum. Çünkü ancak o zaman arka planda olanı görebiliriz.”

Pek çok şirketin ekonomik etkisi çok az olmasına veya hiç olmamasına rağmen fahiş fiyatlandırmalara sahip olduğunu hatırlatarak, Pets.com felaketini en göze çarpan örnek olarak nitelendirdi.

Kripto söz konusu olduğunda ise, piyasanın popülerliği gelecekte söndüğü takdirde ve ayrım gözetmeyen fonların ortadan kalkmasından sonra, hangi projelerin hayatta kalmayı başaracağını görmek istiyor.

O’Reilly, piyasadaki yatırımcıların yalnızca fiyatlar yerine piyasayı benimsemeye odaklanması gerektiğine inanıyor.

Merkeziyetçilik Her Yerde!

Düşüş eğilimleri tespit etme konusunda bir yeteneğe sahip olan teknoloji öncüsü, insani merkeziyetçiliği besleyen bir kripto alanında, aşırı merkezileşme ile ilgili sorun yaşıyor:

“Bu kalıbın o kadar sık ​​tekrarlandığını gördüm ki, herkes insani merkeziyetçilik ve kripto para piyasası hakkında konuşmaya başladığında, hemen merkezileşme arıyordum. Ve her yerde bunu görüyordum.”

O’Reilly; kripto borsalarının, madencileri ve NFT pazarlarını ödüllendirdiğini söylüyor.

Teknoloji girişimcisi, büyük veri ve yapay zekanın, insani merkeziyetçilik açısından kriptodan daha ilginç olduğunu düşünüyor.

İnternetin yenilenmesi amacıyla oluşturulan hizmetler için bir yatırım fonu olan Web3, şirketlerden bol miktarda fon çeken en popüler terim haline geldi. Ayrıca bu terim, Tesla CEO’su Elon Musk ve eski Twitter CEO’su Jack Dorsey gibi milyarderler tarafından yoğun bir eleştiri topladı.

Tim O’Reilly: “Web3’ün Gerçekleşmesi İçin, Kriptonun Yok Olması Gerekiyor!”