SEC’in, Spot Bitcoin ETF Onaylama Konusunda İsteksiz Olduğu İddia Edildi!

Bitcoin ETF
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Minnesota Temsilcisi Tom Emmer, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler’in, spot tabanlı bir Bitcoin ETF’yi onaylama konusundaki isteksizliğinin arkasındaki mantığı açıklayan bir mektubu Twitter’dan paylaştı.

Mektup, ajansın böyle bir yatırım ürününü onaylamaktan çok uzak olduğunu açıkça belirterek, piyasada dolandırıcılık ve manipülasyonun önlenmesini sağlaması gerektiğini vurguladı:

“Komisyon, Bitcoin spot ETP’lerini gözden geçirirken, Bitcoin spot ETP’lerini listelemek için önceki teklifleri dikkate alarak emirleriyle bağlantılı olarak takip ettiği Borsa Yasası’nın tüm standartlarını uygulamalıdır.”

Kasım ayının başlarında Emmer, Demokratik temsilci Darren Soto ile birlikte Gensler’e iki taraflı bir mektup gönderdi ve bu mektupta ikili, ajansın neden spot tabanlı bir Bitcoin ETF’yi onaylamayı reddettiğini açıklamalarını istedi.

SEC, Ekim ayında ilk vadeli işlem tabanlı Bitcoin ETF’ye yeşil ışık yaktı, ancak menkul kıymetler düzenleyicisi şimdiye kadar, spot tabanlı bir ETF’yi başlatmak için her teklifi reddetti. NYDIG, SkyBridge Capital, WisdomTree, Fidelity gibi büyük şirketlerin tümü reddedildi.

Bir spot ETF, dayanak varlığa doğrudan maruz kalmayı teklif eder ve bu da onu çok arzu edilir kılar.

Emmer, SEC’in spot tabanlı borsada işlem gören bir Bitcoin fonunu resmi olarak onaylama konusundaki isteksizliğinden duyduğu memnuniyetsizliği defalarca dile getirdi.

Minnesota kongre üyesi ayrıca, Gensler’i kripto para birimlerinin büyük çoğunluğunun kayıt dışı menkul kıymetler olduğunu iddia ettiği için eleştirdi.

Geçen Nisan ayında göreve başlayan Gensler, kripto para birimlerine karşı şahin bir duruş benimseyerek yatırımcının korunması konusundaki endişelerini dile getirdi. Bununla birlikte, ABD’nin Bitcoin’i yasaklama konusunda Çin’i takip edecek kadar ileri gitmeyeceğini doğruladı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!