Bitcoin ETF

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

SEC, First Trust Skybridge Spot Bitcoin ETF Teklifini Reddetti!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) teklifini reddetti.

Bugün yayınlanan resmi bir açıklamada, mali düzenleyici, yatırım danışmanlığı firması olan First Trust ve riskten korunma fonu yöneticisi, Skybridge Capital tarafından kendisine sunulan Bitcoin ETF teklifinin gereksinimlerini karşılamadığını ifade etti.

Mart 2021’in başlarında, her iki firma da ETF teklifleri “First Trust SkyBridge Bitcoin ETF Trust” olarak adlandırılan ve bir spot Bitcoin ETF başlatmak amacıyla SEC’den onay isteyen şirketler listesine katılmıştı.

VanEck’in Kasım 2021’de reddedilen Bitcoin ETF’sinde olduğu gibi, mali düzenleyici, yatırımcı korumasına ek olarak dolandırıcılık ve manipülasyon önleme risklerine de dikkat çekti.

SEC, Skybridge’in ETF teklifi reddetti, çünkü önerilen ticaret yeri NYSE Arca, “dolandırıcılık, manipülatif eylem ve uygulamalara engel olmak” ve de “yatırımcıları ve kamu çıkarlarını korumak” için standart süreçler sunmadı.

Amerikalı düzenleyici, NYSE Arca’nın şu anda, asıl Bitcoin piyasasıyla ilgili önemli boyutta düzenlenmiş bir pazar ve kapsamlı bir “gözetim paylaşım anlaşmasına sahip olmadığını” iddia etti.

Mali düzenleyici, böyle bir anlaşmanın yürürlükte olmasının piyasa manipülasyonunu önleyeceğini ve tüm katılımcıları daha sorumlu olmaya teşvik edeceğini iletti.

ABD, Bitcoin ETF Konusundaki Tutumunu Sürdürüyor

ABD kripto piyasası uzun zamandır SEC’in bir spot Bitcoin ETF’sini onaylamasını heyecanla ve sabırla bekliyordu, ancak düzenleyici hala bu konudaki tutumunda bir değişikliğe gitmedi.

Bu son gelişme ise, SEC’in Kryptoin’in spot Bitcoin ETF listeleme teklifini reddetmesinin üzerinden yalnızca birkaç hafta geçtikten sonra geldi.

Şu anda, ETF hizmeti sunmak isteyen firmaların onay alma umutları yüksek olduğu için, hala SEC’in kararını bekleyen birkaç başka Bitcoin ETF teklifi var.

SEC henüz bir spot Bitcoin ETF’sini onaylamamış olsa da, ProShares’in ilk Bitcoin vadeli ETF’sini onayladığı düşünüldüğünde, bu tür ürünler üzerindeki duruşunu biraz da olsa yumuşattığını görebiliyoruz.

SEC, First Trust Skybridge Spot Bitcoin ETF Teklifini Reddetti!

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!