Tesla, 5 Yılda Bitcoin’den Daha İyi Performans Gösterdi! İşte Detaylar!

Tesla
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son yıllarda Bitcoin (BTC), hem geleneksel hem de kripto yatırım sektörleri için en iyi performans gösteren varlık sınıfı arasında yer aldı. Bununla birlikte, kripto para biriminin fiyat düzeltmesi, getiriler açısından elektrikli araç (EV) üreticisi Tesla (NASDAQ: TSLA) tarafından geçildikten sonra konumunu bozdu. 

Gerçekten de Bitcoin, Tesla’ya kıyasla yüzde -5,86 ile son beş yılda negatif bir Yatırım Getirisi (ROI) kaydetti. Genel olarak, EV üreticisi geçen yıl boyunca ve yıllık bazda sırasıyla yüzde 24,23 ve yüzde 7,53 kazançla lider kripto para biriminden daha iyi performans gösterdi.

Ayrıca, Bitcoin’in değerindeki düşüşe rağmen, kripto para birimi, beş yıl boyunca diğer en iyi teknoloji şirketlerine kıyasla üstün getiri sağladı. Örneğin, Bitcoin, Amazon’dan (NASDAQ: AMZN) yüzde 355,22, Google’dan yüzde 321,97 daha yüksek getiriye sahipken, varlık yüzde 182.65 getiri ile Microsoft’tan (NASDAQ: MSFT) daha iyi performans gösterdi. Ek olarak Bitcoin, Apple’ı (NASDAQ: AAPL ) yüzde 166,76 ile gölgede bıraktı.

Tesla

Özellikle, Bitcoin ROI aracı, BTC’nin yatırım getirisini geleneksel varlıklarla karşılaştırır. Yüzde değerleri, kripto para birimine yapılan yatırımın belirli bir süre boyunca diğer finansal desteklerden nasıl daha iyi performans gösterdiğini vurgular.

Bitcoin, Büyük Satıştan Sonra Tesla’yı Takip Ediyor!

Tesla’nın getirilerde Bitcoin’i yenmek için en iyi geleneksel varlık olarak ortaya çıkma yeteneği, kripto para biriminin kayalık 2022’sine bağlanabilir.

Piyasa büyük satışlar yaşadığı için Bitcoin’in ikinci çeyrekte en kötü üç aylık getirisini negatif olarak yüzde 56 ile kaydettiğini belirtmekte fayda var. Lider kripto para birimi ayrıca, geçen yıl Kasım ayında kaydedilen tüm zamanların yaklaşık 68.000 dolarlık en yüksek seviyesinden neredeyse yüzde 70 oranında değer kaybetti. 

Başka yerlerde Tesla, daha fazla yargı alanı karbon emisyonlarını ortadan kaldırmaya çalışırken, elektrikli araçlara geçişin artması gibi faktörlerin yönlendirdiği en iyi performans gösteren hisse senetleri arasında ortaya çıktı.

Şirketin ana rallisi, genel teknoloji sektörü ile uyumlu olarak pandemi sırasında başladı ve yükselen gaz fiyatları gibi faktörlerden yararlanmaya devam ediyor. Örneğin, aşağı yönlü piyasa koşullarına rağmen Tesla’nın 2. çeyrek gelir artışı ve yıllık değişim 2022’de + yüzde 42 idi.

Ayrıca, EV devinin popülaritesi nedeniyle, yakın zamanda yapılan bir araştırma, Tesla’nın Avrupa’nın en çok Google’da aranılan hissesi olduğunu da ortaya koydu.

İlginç bir şekilde, Bitcoin’in bir mağaza değeri olarak hareket etme yeteneği nedeniyle Tesla, 2021 boğa piyasası sırasında varlığa yatırım yaptı ve sonunda BTC’nin karbon ayak izini gerekçe göstererek kararı iptal etmeden önce müşterilerin kripto kullanarak EV satın almalarına izin verdi. 

Ancak BİTCOŞAR ailesi olarak bildirdiğimiz üzere, şirket kısa süre önce ikinci çeyrekte 936 milyon dolar değerinde Bitcoin veya hisselerinin yüzde 75’ini sattığını açıkladı.

Bitcoin’in Üstünlüğü!

Genel olarak, Bitcoin‘in çoğu geleneksel varlık sınıfına kıyasla yüksek getirisi, kripto para biriminin hızlı kar sunma yeteneğini vurgular. Özellikle, hisse senetleri on yıllardır var olmasına rağmen getiriler daha yüksek kalıyor.

Bitcoin’in son aylarda faiz oranlarının yükseldiği yüksek enflasyon ortamında borsa ile yüksek korelasyon gösterdiğini belirtmekte fayda var. Ancak oynaklık hem Bitcoin’i hem de geleneksel varlıkları eşit şekilde etkiledi.

Tesla, 5 Yılda Bitcoin’den Daha İyi Performans Gösterdi! İşte Detaylar!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.