Bitcoin

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Uzman Analist, Bitcoin’i Manipüle Etmenin Altından Daha Zor Olduğunu Söyledi!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzman analist PlanB, Bitcoin’in (BTC) altından daha zor manipüle edilmesine neden olan bir özelliğini açıkladı.

YouTube’da Robert Breedlove ile yaptığı yeni bir röportajda, PlanB, altının içsel özelliklerinin fiziksel olarak toplamayı zorlaştırdığını söyledi.

PlanB’ye göre, kasa ve sigorta maliyetleri her yıl altın tahsilat değerinin yaklaşık yüzde 1’ini karşılayabilir ve pahalı nakliye ücretleri bu maliyetlere eklenebilir.

Bitcoin’in hiper taşınabilirliği nedeniyle bu dezavantajlara sahip olmadığını belirtiyor.

“Yani altın, fiziksel altından ziyade kağıt altını tercih ettiğiniz çok içsel bir şeye sahip. Ancak Bitcoin, altının sahip olduğu dezavantaja sahip değil. Teslimatı kolay, hızlı ve ucuzdur. Bu nedenle BTC’yi elde tutmak altın tutmaktan çok daha iyidir.

Ama bir kez yasadışı ya da altını geri çekmek imkansız hale getirildiğinde, bu manipülasyona kapı açar, çünkü o zaman temelde fiat bir dünyadır ve Nixon’un 1971’de söylediği gibi; ‘Bundan sonra, artık altını geri çekemezsiniz.'”

PlanB, borsaları Bitcoin satmak ve satın almak için kullandığını, ancak saklama için kullanmadığını belirtiyor. Yatırımcıların bir noktada hükümetler tarafından Bitcoin’lerini fiziksel olarak kişisel depolamaya araçlarında saklanmasının yasaklanması riski olduğunu söylüyor.

“Bitcoin’in bu yönü bir kez kaybolduğunda, benim görüşüme göre Bitcoin de kaybolur…

Şu anda bu hiper-taşınabilirlik durumu, Bitcoin manipülasyonunun, altınınkinden daha zor olduğu anlamına geliyor.”

Uzman Analist, Bitcoin’i Manipüle Etmenin Altından Daha Zor Olduğunu Söyledi!