Yeni Madencilik Donanımı T19, Önceki Ürün Şikayetleri Gölgesinde Piyasaya Çıktı

madencilik
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ünlü madencilik donanım üreticisi Bitmain, Bitcoin (BTC) madencilik uygulamaları için özel olarak üretilmiş entegre devresiyle (ASIC) çalışan yeni Antminer T19’u piyasaya sürdüğünü açıkladı.

Şirketten 1 Haziran’da (bugün) yapılan açıklamada, yeni Antminer T19’un, yüzde 3 hata payı ile 84 terahash/saniye SHA256 hash oranı ve yüzde 5 hata payı ile 37.5 joule/terahash güç verimliliği sunduğu kaydedildi.

Bitmain’in yeni ASIC modeli, bugünden itibaren şirketin web sitesinden satılmaya başlanacak, teslimatları ise 21 ve 30 Haziran arası yapılacak.

Yeni cihazda kullanılan chip’ler ise önceki modeller Antminer S19 ve S19 Pro’daki ile aynı özellikleri taşıyor. Ancak, cihazda APW12 adı verilen yeni model güç kaynağı (power supply) kullanılıyor ve bir de firmware güncelleştirmesi yapılmış durumda. Bu değişikliklerin, optimize edilmiş yeni madencilik deneyiminde cihazın çok daha yüksek hızlara erişebilmesine imkan sağlayacağı belirtiliyor.

Cihazla ilgili görüşü alınan ve Venezuela’da küçük ölçekli madencilik operasyonlarını yöneten Riccardo Mori, şirketin eski ürünü T17’ye göre T19’un çok daha gelişmiş olduğunu ve böylelikle Bitcoin madenciliğinin hash oranının yükselmesi yönünde bir başlangıç oluşturabileceğini söyledi. Mori ayrıca, yeni cihazın Bitcoin ağının yeniden hash oranı kazanmasına yardımcı olacağını kaydederek, şöyle dedi:

“T19’un piyasaya girişiyle ağın hash oranı önemli ölçüde artacak. Bu yüzden madencilik için şebeke zorluğunun da artmasını bekleyebiliriz. Bu ise kârlılığı düşürecek ve beklenen yatırım getirisinin (ROI) süresini bir kez daha uzatacaktır.”

Bitmain’in son zamanlarda çıkarttığı madencilik ürünleri, sorunlu

Bitmain’in yeni ürününü duyurması, Bitcoin Madenciliği topluluğunda, şirketin bir önceki ürünü, Antminer S17+’ın kusurlu olduğuna ilişkin eleştirileri yeniden gündeme getirdi. ABD merkezli kripto para danışmanlığı ve Madencilik şirketi Wattum’un Kurucu Ortağı Arseniy Grusha, Antminer S17+ hakkında şunları söylemişti:

“Hayatımda bu kadar kusurlu bir ürün görmedim.”

Mayıs ayı başlarında ürünleri hakkında yapılan söz konusu eleştiriler üzerine Bitmain, bunları haklı çıkararak, çok sayıdaki ASIC ünitesinde bir dizi büyük sorun bulunduğunu doğrulamıştı. Şirket sözcüsü ise sorunlarla karşılaşan müşterileri ile görüşmeye hazır olduklarını bildirmişti.

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Yorumlar kapalı.