bitcoin

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Bitcoin Arzı Düştükçe Geçmişten Bugüne BTC’nin Değeri Hep Arttı! l İbrahim COŞAR

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin‘in (BTC) değeri, üretilen BTC’nin arzı düştükçe geçmişten bugüne hep arttı. BTC’nin değerini kıtlık belirler. Üretilen BTC miktarı düzenli olarak düşünce bu uzun vadede sürekli BTC’nin değerini arttırmıştır.

Blok Ödülü Nedir?

Bitcoin deki yarılanma özelliğinin sebebi budur ve çok güzel düşünülmüştür. Arzı devamlı düşürerek talebi sürekli arttırmıştır. Madenciler blok zincirinde başarıyla işledikleri her blok için ödül alırlar ve buna blok ödülü denir. Yeni Bitcoin üretmenin ve Blockchain sistemine entegre edebilmenin tek yolu budur. Blok ödülleri de her 4 yılda bir yarılanır buna da halving yani yarılanma denir. Bir sonraki Bitcoin blok ödülü yarılanması 4 Mayıs 2024’te planlanıyor.

Blok ödülü ile ilgili daha detaylı bilgi için bu makalemizi okuyabilirsiniz: “Bitcoin Blok Ödülü Yarılanması Nedir? Bitcoin Fiyatını Etkiler mi?

Bitcoin’in güncel blok başına verilen güncel ödülü 6.25 BTC ve yaklaşık 2 yıl sonra blok başına ödül yarıya yani 3.125 BTC’ye düşürülecek.

Günümüze kadar Bitcoin’de toplam 3 kez blok yarılanması gerçekleşti. Eğer tarih yine tekerrür ederse BTC’nin değeri tekrar yükselecek.

600’den fazla kripto para ile ticaret yapmak, lending ve staking’den para kazanmak için buraya tıklayarak Binance’ye ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

Dolaşımdaki Toplam Bitcoin: 19.101.481

Üretilecek Toplam Bitcoin: 21.000.000

Çıkarılan Toplam Bitcoin Yüzdesi: %90,95

Çıkarılacak Toplam Bitcoin: 1.898.518

Bitcoin Fiyatı (USD): 20.965$

Bitcoin Toplam Piyasa Değeri (USD): 400.311.082.281,25$

Günlük Üretilen Bitcoin: 900

Yıllık Bitcoin Enflasyon Oranı: %1,74

Bir Sonraki Blok Yarılanmasında Yıllık Bitcoin Enflasyon Oranı: %0,84

bitcoin halving

Bitcoin Arzı Düştükçe Geçmişten Bugüne BTC’nin Değeri Hep Arttı! l İbrahim COŞAR