Bitcoin Blok Ödülü Yarılanması Nedir? Bitcoin Fiyatını Etkiler mi?

Bitcoin Blok Ödülü Yarılanması Nedir Bitcoin Fiyatını Etkiler mi
Bitcoin Blok Ödülü Yarılanması Nedir Bitcoin Fiyatını Etkiler mi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin blok ödülü yarılanması nedir? Bitcoin fiyatını etkiler mi? Bu yazımızda sizler için merak edilen bu soruları detaylı bir şekilde cevaplandırmaya çalışacağız. Bitcoin blok ödülü, Blockchain ağında bulunan ve her kısımdaki blok başına, madencilere ödenmiş olan BTC miktarına denilmektedir. Bitcoin blok ödülü yarılanmasını anlamak için, Bitcoin blok ödülünün ne anlama geldiğini bilmek gereklidir.

Bitcoin blok ödülünü detaylı bir şekilde tekrardan özetlememiz gerekirse; içerisinde güncel para transferlerinin gerçekleştiği ve para ile ilgili verilerin yer aldığı bloklardan meydana gelen dijital bir defterdir. Bahsettiğimiz bu blokların içerisinde, kullanıcıların bilgileri yer almaktadır.

600’den fazla kripto para ile ticaret yapmak, lending ve staking’den para kazanmak için buraya tıklayarak Binance’ye ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

Toplamda veri miktarının 1MB tuttuğu bu blokları oluşturabilmek için, bazı matematiksel problemlerin çözülmesi gerekir. Bu matematiksel problemleri çözmek için de harcanan donanım masraflarını karşılayabilmek için madencilere ödenmiş olan BTC miktarına blok ödülü ismi verilmektedir.

Bitcoin madenciliğinde, madenciler yani bilgisayarlar karmaşık ve zor problemlerini çözmek için yarışırlar. Bu konuda başarılı olan madenciler, Blockchain ağında bir sonraki gelen olan bloğu üretme hakkını elde etmiş olur.

Bitcoin Blok Ödülü Yarılanması Nedir?

Bitcoin’in en temel özelliklerinden biri, her dört bir yılda, madencilik ödünün yarıya indirilmesidir. Bu durumda sürekli azalan ve deflasyonel bir Bitcoin arzının oluşması anlamına gelmektedir. Bu zamana kadar incelediğimiz süreçlerde Bitcoin blok ödülü yarılanması iki kez gerçekleşti. Üçüncü yarılanmanın da önümüzdeki senenin ortalarında gerçekleşeceği öngörülüyor. Bu tahminler gerçeklik payı yüksek olan tahminlerdir. Çünkü, Bitcoin ağı her on dakikada bir yeni blok üretmek için tasarlanmıştır.

Bitcoin blok ödülü yarılanması özelliğinin bu ağda bulunması bir tesadüf değildir. Geçmişte yaşanılan ekonomik krizlerde, krize sebep olan para baronlarına karşı bilinçli bir şekilde yürütülen propaganda tekniklerinden biridir.

Bitcoin Blok Ödülü Yarılanması Nedir

Bitcoin yarılanmasının arkasındaki temel düşünce ve amaç, enflasyonu aza indirmeye çalışmaktır. Tarihsel olarak incelediğimizde, Bitcoin yarılanmasının gerçekleştiği dönemlerde platform, küresel çapta yükselişe geçmiştir.

Bitcoin Fiyatını Etkiler mi?

Bitcoin blok ödülü ve yarılanması ile ilgili bilgileri yukarıdaki yazımızda sizlerle paylaştık. Peki Bitcoin blok ödülü yarılanması, fiyatı etkiler mi? Birçok kişinin aklında olan bu sorunun cevabı, en kriitk süreçlerden birini oluşturuyor. Bu soruya cevap verebilmek için, geçmişteki Bitcoin blok ödülü yarılanması olaylarını incelememiz gerekiyor. Dünden bugüne kadar olan sürece baktığımızda, fiyatlarda ciddi sıçramalarla karşılaşıldığını görüyoruz.

Bitcoin Fiyatını Etkiler Mi

Bitcoin blok ödülü yarılanması ilk kez görüldüğünde, BTC fiyatı 12,35 dolar civarındaydı. Fiyat etkilendikten sadece 1 yıl kadar sonra Bitcoin, 1.100 dolardan işlem görüyordu. İkinci yarılanma gerçekleştiğinde ise, 650,63 dolardan işlem gören Bitcoin, sadece bir yıl içerisinde dört katı değer kazanarak, 2634,17 dolara ulaştı.

Sonuç olarak, Bitcoin blok ödülü yarılanmasında fiyatın etkilenip etkilenmeyeceğini, verdiğimiz geçmiş örneklere bakarak tahmin yürütebilirsiniz. Fakat tüm yarılanmalarda, Bitcoin fiyatının etkilendiğini unutmayın.

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Yorumlar kapalı.