Kripto Para Vergilendirilebilir mi?

Kripto Para Vergilendirilebilir mi
Kripto Para Vergilendirilebilir mi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para vergilendirilebilir mi? Günümüzde oldukça fazla kullanılan ve talep gören kripto paralarla ilgili vergilendirme olup olmayacağı konusu, hala tartışılan bir durumdur. Uzmanlar ve yatırımcılar kripto paraların değerleri inişli çıkışlı olduğundan konuya her zaman temkinli yaklaşmaktadırlar.  Bu temkinli davranışların yanı sıra, birçok insan da kripto paraları, kısa vadede en iyi kazanç getiren bir yatırım aracı olarak görüyor.

Kripto paraların arasında özellikle de Bitcoin, Blokchain altyapısının yardımı ve gücüyle, tüm dünyada milyonlarca kullanıcı ve yatırımcıya ulaşmayı hedefliyor. Kripto paralar, para transfer işlemlerinden, alım satım ve yatırım araçlarına kadar geniş bir platformu kapsıyor.

Yeni üyelik açma işlemleri durdurulmadan sizde hemen 500’den fazla kripto para ile ticaret yapmak, lending ve staking’den para kazanmak için buradan Binance’ye ücretsiz kayıt olabilirsiniz. Ayrıca buradan kayıt olduğunuzda komisyonlarda %20 indirim kazanırsınız.

Kripto Para Vergilendirilebilir mi?

Kripto paraların hedefleri bu kadar büyük olmasına ve ciddi bir yükselişte olmalarına rağmen, ülkemizde hala bu konu ile ilgili bir vergilendirme sistemi yok. Bu konu hakkında birçok tartışma olmasına rağmen, sonuç hala belirsizliğini koruyor.

Diyanet İşleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, kripto para kullanımı caiz değil. Kripto para kullanımı dini açıdan da birçok tanışmalara konu olmaya devam ediyor. Git gide hayatımızın bir parçası haline gelen kripto paralarla ilgili, vergilendirme yapılıp yapılmayacağı hala merak ediliyor.

Küresel boyutta değerlendirdiğimizde, artık birçok dünya ülkesi kripto paraları onaylayıp kullanmaya başladı.

Japonya ve ABD’de birçok ulusal ve uluslararası şirket, kripto para yöntemleri ile transfer işlemlerini gerçekleştirmeye başladı. Gelişmeler bu yönde devam ettiği sürece, hükumetlerde kripto paralarla ilgili elbette birçok düzenleme getirecektir.

Anlık olarak Bitcoin ve diğer kripto paraların teknik analizlerini paylaştığımız Telegram kanalımıza buradan ücretsiz bir şekilde katılabilirsiniz.

Sermaye Piyasası Kurulu, Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığının bu konu hakkındaki ortak görüşü, kripto paralarla ilgili yasala bir düzenleme getirilip, vergilendirme yapılması gerektiği yönünde. Bu talepler doğrultusunda, kripto paralarla ilgili bir yasal düzenleme yapılması planlanıyor.

Şu an için kesin bir çalışma olmamakla beraber, yakın bir zamanda yeni yasal gelişmelerin ve vergilendirme konularının ele alınacak olması çok yüksek bir ihtimal.

Kripto Para Vergi

Kripto para vergilendirilebilir mi? Gelir İdaresi başkanlığını yürüten Adnan Ertürk bu konu ile ilgili, kripto paraların emtia olarak nitelendirilmesi gerekebileceği yönünde görüşlerini belirtti.

Bu duruma ek olarak da 6493 sayılı “Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun” uyarınca Bitcoin tarzı elektronik kripto paraların, para olarak nitelendirilemeyeceğini belirtmiştir. Bu yüzden herhangi bir yasal düzenleme ve kanun bağlamında denetim yapılmasının mümkün olmayacağı da ek olarak belirtilmiştir.

İbrahim COŞAR’dan Dev Altcoin Boğa Sezonu Sepeti!

Kripto para vergilendirilebilir mi? Kripto paralarla ilgili, yasal bir düzenleme veya vergilendirme süreçleri başlarsa, kripto paralara genel bir isim koyulması gerekiyor. Yani bu tarz bir vergilendirme sistemi gelirse, yüksek ihtimal tüm dijital kripto paralar tek bir çatı altında toplanmak zorunda kalacak.

Kripto paraya konulacak herhangi bir isim, beraberinde vergi ile ilgili yükümlülükleri de getirmiş olacaktır. Böyle bir vergilendirme; madencileri ve yatırım yapanları da doğrudan etkileyecek bir yaptırım olacaktır.

Kripto para vergilendirilebilir mi? Konusu ile ilgili merak ettiklerinizi bizlere iletebilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!