BİTCOŞAR
En Güncel Bitcoin ve Kripto Para Haberleri
$42,523.04
+0.21%
$2,945.88
-1.48%
$0.93
+1.36%
$156.82
-0.31%
$23.22
-0.26%
$362.57
-0.87%
$5.08
-1.28%
$4.12
-0.84%
$40.03
-0.99%
$42,520.41
+0.2%
$2,945.69
-1.48%
$0.93
+1.36%
$156.82
-0.31%
$1.00
0%
$1,081.98
-1.48%
$229.16
-0.39%
$48.61
-0.23%
$116.98
-1.05%

Kripto Para Vergilendirilebilir mi?

0

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kripto para vergilendirilebilir mi? Günümüzde oldukça fazla kullanılan ve talep gören kripto paralarla ilgili vergilendirme olup olmayacağı konusu, hala tartışılan bir durumdur. Uzmanlar ve yatırımcılar kripto paraların değerleri inişli çıkışlı olduğundan konuya her zaman temkinli yaklaşmaktadırlar.  Bu temkinli davranışların yanı sıra, birçok insan da kripto paraları, kısa vadede en iyi kazanç getiren bir yatırım aracı olarak görüyor.

Kripto paraların arasında özellikle de Bitcoin, Blokchain altyapısının yardımı ve gücüyle, tüm dünyada milyonlarca kullanıcı ve yatırımcıya ulaşmayı hedefliyor. Kripto paralar, para transfer işlemlerinden, alım satım ve yatırım araçlarına kadar geniş bir platformu kapsıyor.

Yeni üyelik açma işlemleri durdurulmadan sizde hemen 500’den fazla kripto para ile ticaret yapmak, lending ve staking’den para kazanmak için buradan Binance’ye ücretsiz kayıt olabilirsiniz. Ayrıca buradan kayıt olduğunuzda komisyonlarda %20 indirim kazanırsınız.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Telegram'dan, Twitter'dan, Facebook'dan ve Instagram'dan takip edin. Ayrıca ücretsiz eğitim videoları için YouTube kanalımıza mutlaka abone olun!

Kripto Para Vergilendirilebilir mi?

Kripto paraların hedefleri bu kadar büyük olmasına ve ciddi bir yükselişte olmalarına rağmen, ülkemizde hala bu konu ile ilgili bir vergilendirme sistemi yok. Bu konu hakkında birçok tartışma olmasına rağmen, sonuç hala belirsizliğini koruyor.

Diyanet İşleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, kripto para kullanımı caiz değil. Kripto para kullanımı dini açıdan da birçok tanışmalara konu olmaya devam ediyor. Git gide hayatımızın bir parçası haline gelen kripto paralarla ilgili, vergilendirme yapılıp yapılmayacağı hala merak ediliyor.

Küresel boyutta değerlendirdiğimizde, artık birçok dünya ülkesi kripto paraları onaylayıp kullanmaya başladı.

Japonya ve ABD’de birçok ulusal ve uluslararası şirket, kripto para yöntemleri ile transfer işlemlerini gerçekleştirmeye başladı. Gelişmeler bu yönde devam ettiği sürece, hükumetlerde kripto paralarla ilgili elbette birçok düzenleme getirecektir.

Coinzilla Banner (728x90)

Anlık olarak Bitcoin ve diğer kripto paraların teknik analizlerini paylaştığımız Telegram kanalımıza buradan ücretsiz bir şekilde katılabilirsiniz.

Sermaye Piyasası Kurulu, Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığının bu konu hakkındaki ortak görüşü, kripto paralarla ilgili yasala bir düzenleme getirilip, vergilendirme yapılması gerektiği yönünde. Bu talepler doğrultusunda, kripto paralarla ilgili bir yasal düzenleme yapılması planlanıyor.

Şu an için kesin bir çalışma olmamakla beraber, yakın bir zamanda yeni yasal gelişmelerin ve vergilendirme konularının ele alınacak olması çok yüksek bir ihtimal.

Kripto Para Vergilendirilebilir mi? 1 - Kripto Para Vergi

Kripto Para Vergi

Kripto para vergilendirilebilir mi? Gelir İdaresi başkanlığını yürüten Adnan Ertürk bu konu ile ilgili, kripto paraların emtia olarak nitelendirilmesi gerekebileceği yönünde görüşlerini belirtti.

Bu duruma ek olarak da 6493 sayılı “Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun” uyarınca Bitcoin tarzı elektronik kripto paraların, para olarak nitelendirilemeyeceğini belirtmiştir. Bu yüzden herhangi bir yasal düzenleme ve kanun bağlamında denetim yapılmasının mümkün olmayacağı da ek olarak belirtilmiştir.

İbrahim COŞAR’dan Dev Altcoin Boğa Sezonu Sepeti!

Kripto para vergilendirilebilir mi? Kripto paralarla ilgili, yasal bir düzenleme veya vergilendirme süreçleri başlarsa, kripto paralara genel bir isim koyulması gerekiyor. Yani bu tarz bir vergilendirme sistemi gelirse, yüksek ihtimal tüm dijital kripto paralar tek bir çatı altında toplanmak zorunda kalacak.

Kripto paraya konulacak herhangi bir isim, beraberinde vergi ile ilgili yükümlülükleri de getirmiş olacaktır. Böyle bir vergilendirme; madencileri ve yatırım yapanları da doğrudan etkileyecek bir yaptırım olacaktır.

Kripto para vergilendirilebilir mi? Konusu ile ilgili merak ettiklerinizi bizlere iletebilirsiniz.

Çok düşük hacimli olan borsalarda işlem yaparak paranızı potansiyel hırsızlık, hacklenme ve dolandırıcılık gibi faaliyetlere kurban edip sakın riske atmayınız. Dünyanın en yüksek hacimli kripto para borsası olan ve diğer borsalara göre çok az komisyon alan Binance'de hesap açarak tüm işlemlerinizi güvenli ve az komisyon ödeyerek yapabilirsiniz. Buraya tıklayarak Binance borsasından hesap açabilirsiniz. Asla yatırım tavsiyesi değildir! Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Asla yatırım tavsiyesi değildir! 
Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İlgili Haberler
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.