BİTCOŞAR
En Güncel Bitcoin ve Kripto Para Haberleri
$42,523.04
+0.21%
$2,945.88
-1.48%
$0.93
+1.36%
$156.82
-0.31%
$23.22
-0.26%
$362.57
-0.87%
$5.08
-1.28%
$4.12
-0.84%
$40.03
-0.99%
$42,520.41
+0.2%
$2,945.69
-1.48%
$0.93
+1.36%
$156.82
-0.31%
$1.00
0%
$1,081.98
-1.48%
$229.16
-0.39%
$48.61
-0.23%
$116.98
-1.05%

Bitcoin Kurucusu Kimdir?

0

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bitcoin Kurucusu Kimdir? Dünyanın en ünlü kripto para birimi olan Bitcoin’in kurucusu olarak bilinen kişi Japon bilgisayar bilimcisi Satoshi Nakamoto’dur. Ancak Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliği bilinmemektedir. Satoshi Nakamoto, Bitcoin projesini ilk olarak bir mail grubundan duyurmuştur. Cryptography Mailing List isimli kapalı bir mail grubu üzerinden Bitcoin’i geliştireceği kişiler ile iletişime geçmiş ve çalışmalarını mail üzerinden yürütmüştür. Çalışmalar sırasında kimliğini açığa çıkarmamaya özen göstermiştir.

300’den fazla kripto para ile ticaret yapmak, lending ve staking’den kazanç sağlamak için bu linkten Binance’ye kayıt olabilirsiniz.

İçindekiler

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Telegram'dan, Twitter'dan, Facebook'dan ve Instagram'dan takip edin. Ayrıca ücretsiz eğitim videoları için YouTube kanalımıza mutlaka abone olun!

Bitcoin Kurucusu

Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliği hakkında birçok iddia ortaya atılmıştır. Bu iddialardan birisi isminin hecelerinden çıkarılan anlamdır. Satoshi Nakamoto isminin Samsung, Toshiba, Nakamichi ve Motorola şirketlerinin ilk hecelerinin bir araya gelmesiyle oluştuğu ve bir Japon olduğu iddia edilmiştir. Bir diğer iddia Satoshi Nakamoto’nun, ilk Bitcoin işleminin alıcısı olan ve Cyberpunk’un bir üyesi olan Japon asıllı Hal Finney olduğudur. Hal Finney, bu iddiaları reddetmiştir.

Hal Finney, bir kriptografi (şifreleme uzmanı) aktivistidir. Dosya ve e-mail şifreleme protokolü uygulamasında gönüllü olarak çalışmıştır. Bitcoin teknolojisinde kullanılan ilk iş kanıtı teknolojisini geliştiren kişidir. Hal Finney, Satoshi Nakamoto ile mail üzerinden iletişim kurmuş ve Bitcoin’e karşı ilgisini, izlenemeyen bir kripto para üretme fikrine sahip olduğunu ifade etmiştir. Ayrıca Hal Finney, Bitcoin’in bilinen ilk destekçisidir ve Bitcoin projesinin geliştirilmesine yardımcı olmuştur.

Satoshi Nakamoto olduğu iddia edilen bir diğer kişi, George Washington Üniversitesinde hukuk profesörlüğü yapmış ve bir bilgisayar bilimci olan Nick Szabo’dur. Nick Szabo aynı zamanda akıllı sözleşmeler (smart contracts) ve dijital paralar hakkında çalışmaları olan biridir. Akıllı sözleşme sistemini ilk olarak 1993 yılında Nick Szabo kullanmıştır. Bu sistem Ethereum Blockchain ağının temel taşıdır ve bu sayede ün kazanmıştır. Nick Szabo’nun Satoshi Nakamoto olduğu iddialarına dayanak olarak ise 1998 yılında geliştirdiği gizlilik temelli dijital para olan BitGold gösterilir.

Coinzilla Banner (728x90)

Bitcoin Kurucusu Kimdir?

Bitcoin Kurucusu Kimdir? 1 - Bitcoin Kurucusu scaled

Satoshi Nakamoto olduğu iddia edilen bir diğer kişi ise Japon asıllı Amerikalı Dorian Satoshi Nakamoto’dur. Bu iddianın sebebi Dorian Nakamoto’nun Hal Finney ile aynı şehirde ve oldukça yakın bir mahallede 10 yıl yaşamasıdır. Ancak ikili arasında bilinen bir irtibat yoktur. Dorian Nakamoto, Bitcoin projesi ile hiçbir ilişkisinin olmadığını ve bu iddialardan rahatsız olduğunu ifade etmiştir.

Satoshi Nakamoto’nun kimliğine dair ortaya atılan ve en çok tartışılan iddia Avustralyalı iş adamı Craig Wright olduğudur. Bu iddia çok tartışılmış ve Bitcoin’in değerinde manipülasyonlara dahi yol açmıştır. Bu iddia ilk olarak 2015 yılında çeşitli teknoloji platformları tarafından dile getirilmiştir. Bilişim alanında uzman olan Craig Wright, 2016 yılında Satoshi Nakamoto olduğu iddialarını doğrulamış ve Bitcoin’in kurucusu olduğunu iddia etmiştir.

Kripto topluluğu bu iddiaya şüpheyle yaklaşmış ve Craig Wright’tan iddiasını ispatlamasını istemişlerdir. Bunun için Craig Wright’tan üretilen ilk Bitcoin bloku olan ve Satoshi Nakamoto tarafından üretilen Genesis Blok’u imzalamasını istemişlerdir. Ancak Craig Wright bunu imzalayamamış ve çeşitli bahaneler öne sürmüştür. Buna rağmen Craig Wright ısrarla Satoshi Nakamoto olduğu iddialarını sürdürmüştür.

Bitcoin Kurucusu Kimdir? 2 - Craig Wright

Kripto topluluğu ise Craig Wright’ın bu iddialarına inanmamıştır. Kripto topluluğunu karşısına alan Wright, Bitcoin’le ilgili ortaya attığı iddialarla hem Bitcoin değerinde manipülasyonlara yol açmış hem de kripto topluluğunun nefretini kazanmıştır. Craig Wright, David Kleiman ailesi ile karşı karşıya geldiği davada sunduğu belgelerle Bitcoin’in kurucusu olduğu iddialarını doğrulayamamış ve davayı kaybetmiştir.

Satoshi Nakamoto’nun kimliğine dair bahsettiğimiz iddiaların dışında birçok iddia ortaya atılmıştır. Bu iddialara yenileri eklenmeye devam etmektedir. Bitcoin’in arkasında Amerikan gizli servisi CIA’ın olduğu dahi iddia edilmiştir. Ancak Bitcoin’in kurucusu ve kurucularının kim olduğu bilgisi gizemini korumaktadır. Bitcoin kurucusu kimdir? Sorusu ve cevabı merak edilmeye devam edilecektir.

Çok düşük hacimli olan borsalarda işlem yaparak paranızı potansiyel hırsızlık, hacklenme ve dolandırıcılık gibi faaliyetlere kurban edip sakın riske atmayınız. Dünyanın en yüksek hacimli kripto para borsası olan ve diğer borsalara göre çok az komisyon alan Binance'de hesap açarak tüm işlemlerinizi güvenli ve az komisyon ödeyerek yapabilirsiniz. Buraya tıklayarak Binance borsasından hesap açabilirsiniz. Asla yatırım tavsiyesi değildir! Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Asla yatırım tavsiyesi değildir! 
Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İlgili Haberler
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.