BİTCOŞAR
En Güncel Bitcoin ve Kripto Para Haberleri
BTC
$62,075.23
ETH
$3,746.34
XRP
$1.09
LTC
$185.59
LINK
$25.65
BNB
$486.47
XTZ
$6.56
EOS
$4.42
NEO
$42.79
$61,947.81
+0.7%
$3,735.93
-2.88%
$1.08
-0.91%
$185.36
+0.89%
$1.00
0%
$1,372.24
-2.88%
$255.39
-2.1%
$52.44
-1.22%
$140.24
+1.89%

Bitcoin’in Geleneksel Para Birimlerinden Ne Farkı Var?

0

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bitcoin’in geleneksel para birimlerinden ne farkı var? Günümüzde oldukça sık kullanılan Bitcoin’in geleneksel para biriminden farkları nelerdir? Bitcoin ve geleneksel para birimleri arasında birçok fark vardır. İlk izlenim olarak, Bitcoin ve geleneksel para birimlerinin bir yarış ve rekabet içerisinde olduğunu söyleyebiliriz. Bir tarafta gelecek var, diğer tarafta ise geçmiş! İnsanlık var olduğu tarihten bu yana para; değerli eşyalar, takas ve metaller gibi birçok şekle büründü.

300’den fazla kripto para ile ticaret yapmak, lending ve staking’den kazanç sağlamak için bu linkten Binance’ye kayıt olabilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Telegram'dan, Twitter'dan, Facebook'dan ve Instagram'dan takip edin. Ayrıca ücretsiz eğitim videoları için YouTube kanalımıza mutlaka abone olun!

Bitcoin’in Geleneksel Para Birimlerinden Ne Farkı Var?

Bu başlangıç sisteminden ve kağıt paralardan sonra, geldiğimiz noktanın zirvesinde artık dijital paralar var. Bu herhangi bir merkezi sisteme bağlı olmayan dijital paralardan biri de Bitcoin! Para şekilleri günümüze kadar değişime uğramış olsa bile, paranın değerini belirleyen detaylar değişmiyor. Bu detayların konu başlıklarını şu şekilde sıralandırabiliriz:

  • Kolayca taşınabilir veya ulaştırılabilir olması
  • Tükenmez olmalı, sadece değiştirilmeli
  • Daha küçük parçalara değer olarak bölünebilmeli
  • Dayanıklı olması, gelecek zamanlarda da kullanabilinmesi
  • Taklit edilemez ve güvenli olmalı

Coinzilla Banner (728x90)

Aslında yukarıda saydığımız maddeler, dijital para hayatımıza girdiği dönemden beri büyük bir dönüşüme uğramış durumda. Artık insanlar paranın değerini, dijital platformlar üzerinden belirliyor.

Bitcoin ve Geleneksel Para Birimleri Arasındaki Farklar

Bitcoin'in Geleneksel Para Birimlerinden Ne Farkı Var? 1 - Bitcoin Para

Öncelikle Bitcoin’in geleneksel para birimlerinden en önemli farkı, herhangi bir merkezi sistemi olmamasıdır. Geleneksel tüm para birimlerinin bir merkezi sistemi vardır ve bir otorite tarafından yönetilirler. Bu yüzden Bitcoin, bağımsız bir dijital para çeşididir. İkinci olarak ise Bitcoin, geleneksel para birimlerine nazaran daha hızlı bir işlem vaad ediyor. Ayrıca hem süreyi hem de maliyeti azaltıyor. Bitcoin kullanırken gerçekleştirdiğiniz işlemler üzerinde kimsenin etkisi olmaz. Fakat, geleneksel para birimleri için aynı durum maalesef geçerli değildir.

Geleneksel para birimlerinin birçok değişkeni bulunmaktadır. Diğer önemli farklardan biri ise, Bitcoin’i destekleyen herhangi bir siyasi ya da ekonomik unsur bulunmamaktadır. Yani hiçbir olaya bağlı değildir. Ekonomik ve siyasi durumlardan etkilenmez. Geleneksel para birimleri ise birçok siyasi karmaşa ve ekonomik olaylardan etkilenip, değer kaybedebilir, ya da sizi zarara uğratacak sonuçlara sebep olabilir. Bitcoin’in, diğer para birimlerine göre belki de en büyük gücü bağımsız olmasıdır.

Bitcoin ve Geleneksel Para Birimleri

Son olarak Bitcoin, geleneksel para birimleri arasındaki farkların yanında, bu para birimlerini etkileyecek yeni girişimlerin ortaya çıkmasına da vesile olmuştur. Günümüzde geleneksel para birimi ve nakit kavramı artık dijitalleşen bir boyuta doğru ilerliyor. Bunun yanı sıra aradaki rekabetlerden dolayı Bitcoin, her geçen gün platformuna akıllı sözleşmeler ve yeni dijital gelişmeler eklemeye devam ediyor. Her geçen gün Bitcoin gibi dijital para birimleri, geleneksel para birimleri karşısında güç kazanmaya devam ediyor.

Çok düşük hacimli olan borsalarda işlem yaparak paranızı potansiyel hırsızlık, hacklenme ve dolandırıcılık gibi faaliyetlere kurban edip sakın riske atmayınız. Dünyanın en yüksek hacimli kripto para borsası olan ve diğer borsalara göre çok az komisyon alan Binance'de hesap açarak tüm işlemlerinizi güvenli ve az komisyon ödeyerek yapabilirsiniz. Buraya tıklayarak Binance borsasından hesap açabilirsiniz. Asla yatırım tavsiyesi değildir! Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Asla yatırım tavsiyesi değildir! 
Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İlgili Haberler
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.