BİTCOŞAR
En Güncel Bitcoin ve Kripto Para Haberleri
$42,523.04
+0.21%
$2,945.88
-1.48%
$0.93
+1.36%
$156.82
-0.31%
$23.22
-0.26%
$362.57
-0.87%
$5.08
-1.28%
$4.12
-0.84%
$40.03
-0.99%
$42,520.41
+0.2%
$2,945.69
-1.48%
$0.93
+1.36%
$156.82
-0.31%
$1.00
0%
$1,081.98
-1.48%
$229.16
-0.39%
$48.61
-0.23%
$116.98
-1.05%

Blockzincirde Düğüm (Node) Nedir?

0

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Node nedir? Blokzincir ile nasıl çalışır? Bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız. Eğer Bitcoin, kripto veya Blokchain ile ilgili herhangi bir araştırma yaptıysanız, Node kavramı ile oldukça fazla karşılaşmışsınızdır.

300’den fazla kripto para ile ticaret yapmak, lending ve staking’den kazanç sağlamak için bu linkten Binance’ye kayıt olabilirsiniz.

İçindekiler

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Telegram'dan, Twitter'dan, Facebook'dan ve Instagram'dan takip edin. Ayrıca ücretsiz eğitim videoları için YouTube kanalımıza mutlaka abone olun!

Node nedir?

Peki nedir Node? Ne için kullanılmaktadır? Node isminin verildiği yapılar, blokzincirin bütünlüğünü korumak için önemli görevleri bulunmaktadır. Kısaca ifade edecek olursak Node, bir bilgisayarda veya başka bir aygıtta bulunan blokzincirin bir kopyasıdır. Node adı verilen bu yapılara, dilimizde düğüm olarak niteleyebiliriz. Bu düğümler insanların blokzincir üzerinde gerçekleştirdikleri, kripto para işlemlerini takip etmek için kullanmış oldukları defterlerin, birer kopyalarını oluşturmaktadır.

Node, full node ve light node olarak ikiye ayrılır. Full node, blokzincirde meydana gelen her işlemin tam bir listesini oluşturmaktadır. Yani verilerin tamamın olduğu düğümdür. Light node ise verilerin sadece bir kısmını bulundurur. Tamamı gözükmemektedir. Belli bir kısma ve döneme ait verileri bünyesinde tutar.

Node Amacı Nedir?

Coinzilla Banner (728x90)

Node’ların en temel amacı blokzincir bütünlüğünü korumaktır. Böylelikle düğümler sayesinde çalışan blokzincirlere, siber saldırı ve kesintilerin olması daha güç bir hal alır. Bu durum da platformdaki güvenliği artıran en temel unsurlardan birini oluşturmaktadır. Blokzincirde düğümlerin var olması ve çalışmaya devam etmesi en önemli şeylerden birisidir. Çünkü blokzincirde düğüm olmadan, blokzincir çalışamaz ve düğümler olmaz. Eğer düğümler olmazsa da blok ve zincirler oluşmaz.

Blockzincirde Düğüm (Node) Nedir? 1 - Node Amacı Nedir

Blokzincir konusunda, işlem geçmişinin korunması için tek bir düğüm yeterli olabilir. Fakat şu anda kripto para birimlerinde, yüzlerce düğüm bulunuyor. Bir blokzincirde ne kadar çok düğüm varsa, o blokzincir o kadar güvenli bir hale gelmektedir. Bu düğümler bitcoin blokzincirinin bütünlüğünü güvenli bir şekilde korur.

Ayrıca ek olarak düğümler sayesinde, herhangi bir siber saldırı sonucunda kayıtların tamamen silinip, kapatılması imkansızdır. Çünkü dünyanın her yerine dağıtılmış düğümler bulunmamaktadır. Bu düğümler de verilerin tamamen silinmesini imkansız bir hale getirmektedir.

Node Nasıl Oluşturulur ve Çalıştırılır?

Blokzincirde düğüm (Node) oluşturmak ve çalıştırmak için, tüm düğümün son Bitcoin çekirdek istemci sürümünü indirmelisiniz. Buna ek olarak birden fazla farklı işletim sisteminde, blokzincirde düğüm oluşturabilirsiniz. Bu sistemleri kurmak ve çalıştırmak da mümkündür.

Blockzincirde Düğüm (Node) Nedir? 2 - Node Nasıl Oluşturulur

Blokzincirde düğümü kurmak ve çalıştırmak için en az 100 GB boyutunda bir yer ve güçlü bir bellek edinmeniz gerekiyor. Önümüzdeki günlerde, düğüm çalıştırma yetisi olan kişiler, kendilerine bir ücret ödenmesini talep edebilirler. Eğer bu konu ile ilgili ciddi bir talep ve örgütlenme gerçekleşmiş olursa, kripto para birimi protokollerinde değişikliğe gidilebilir.

Bu durumun bir sonucu olarak da bu kişilere ödeme yapılması gerekebilir. Çünkü bu durum, git gide daha da fazla kullanılır bir yöntem haline dönüşmeye başladı. Talebin bu kadar fazla olduğu bir platformda, bu tarz değişim ve dönüşümler sıklıkla beklentiler karşısında sağlanabilir.

Çok düşük hacimli olan borsalarda işlem yaparak paranızı potansiyel hırsızlık, hacklenme ve dolandırıcılık gibi faaliyetlere kurban edip sakın riske atmayınız. Dünyanın en yüksek hacimli kripto para borsası olan ve diğer borsalara göre çok az komisyon alan Binance'de hesap açarak tüm işlemlerinizi güvenli ve az komisyon ödeyerek yapabilirsiniz. Buraya tıklayarak Binance borsasından hesap açabilirsiniz. Asla yatırım tavsiyesi değildir! Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Asla yatırım tavsiyesi değildir! 
Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İlgili Haberler
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.