Blockzincirde Düğüm (Node) Nedir
Blockzincirde Düğüm (Node) Nedir

Blockzincirde Düğüm (Node) Nedir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Node nedir? Blokzincir ile nasıl çalışır? Bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız. Eğer Bitcoin, kripto veya Blokchain ile ilgili herhangi bir araştırma yaptıysanız, Node kavramı ile oldukça fazla karşılaşmışsınızdır.

300’den fazla kripto para ile ticaret yapmak, lending ve staking’den kazanç sağlamak için bu linkten Binance’ye kayıt olabilirsiniz.

Kazanmaya hemen başla! Binance’den ÖMÜR BOYU %20 KOMİSYON İNDİRİMİ almak için buraya tıklayarak ücretsiz kaydınızı açın. 

Node nedir?

Peki nedir Node? Ne için kullanılmaktadır? Node isminin verildiği yapılar, blokzincirin bütünlüğünü korumak için önemli görevleri bulunmaktadır. Kısaca ifade edecek olursak Node, bir bilgisayarda veya başka bir aygıtta bulunan blokzincirin bir kopyasıdır. Node adı verilen bu yapılara, dilimizde düğüm olarak niteleyebiliriz. Bu düğümler insanların blokzincir üzerinde gerçekleştirdikleri, kripto para işlemlerini takip etmek için kullanmış oldukları defterlerin, birer kopyalarını oluşturmaktadır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak, Bitcoin ve diğer kripto paraların teknik analizlerini kaçırmamak için bizi Twitter ve Telegram’dan  takip edebilirsiniz.

Node, full node ve light node olarak ikiye ayrılır. Full node, blokzincirde meydana gelen her işlemin tam bir listesini oluşturmaktadır. Yani verilerin tamamın olduğu düğümdür. Light node ise verilerin sadece bir kısmını bulundurur. Tamamı gözükmemektedir. Belli bir kısma ve döneme ait verileri bünyesinde tutar.

Node Amacı Nedir?

Node’ların en temel amacı blokzincir bütünlüğünü korumaktır. Böylelikle düğümler sayesinde çalışan blokzincirlere, siber saldırı ve kesintilerin olması daha güç bir hal alır. Bu durum da platformdaki güvenliği artıran en temel unsurlardan birini oluşturmaktadır. Blokzincirde düğümlerin var olması ve çalışmaya devam etmesi en önemli şeylerden birisidir. Çünkü blokzincirde düğüm olmadan, blokzincir çalışamaz ve düğümler olmaz. Eğer düğümler olmazsa da blok ve zincirler oluşmaz.

Blokzincir konusunda, işlem geçmişinin korunması için tek bir düğüm yeterli olabilir. Fakat şu anda kripto para birimlerinde, yüzlerce düğüm bulunuyor. Bir blokzincirde ne kadar çok düğüm varsa, o blokzincir o kadar güvenli bir hale gelmektedir. Bu düğümler bitcoin blokzincirinin bütünlüğünü güvenli bir şekilde korur.

Ayrıca ek olarak düğümler sayesinde, herhangi bir siber saldırı sonucunda kayıtların tamamen silinip, kapatılması imkansızdır. Çünkü dünyanın her yerine dağıtılmış düğümler bulunmamaktadır. Bu düğümler de verilerin tamamen silinmesini imkansız bir hale getirmektedir.

Node Nasıl Oluşturulur ve Çalıştırılır?

Blokzincirde düğüm (Node) oluşturmak ve çalıştırmak için, tüm düğümün son Bitcoin çekirdek istemci sürümünü indirmelisiniz. Buna ek olarak birden fazla farklı işletim sisteminde, blokzincirde düğüm oluşturabilirsiniz. Bu sistemleri kurmak ve çalıştırmak da mümkündür.

Blokzincirde düğümü kurmak ve çalıştırmak için en az 100 GB boyutunda bir yer ve güçlü bir bellek edinmeniz gerekiyor. Önümüzdeki günlerde, düğüm çalıştırma yetisi olan kişiler, kendilerine bir ücret ödenmesini talep edebilirler. Eğer bu konu ile ilgili ciddi bir talep ve örgütlenme gerçekleşmiş olursa, kripto para birimi protokollerinde değişikliğe gidilebilir.

Bu durumun bir sonucu olarak da bu kişilere ödeme yapılması gerekebilir. Çünkü bu durum, git gide daha da fazla kullanılır bir yöntem haline dönüşmeye başladı. Talebin bu kadar fazla olduğu bir platformda, bu tarz değişim ve dönüşümler sıklıkla beklentiler karşısında sağlanabilir.

Blockzincirde Düğüm (Node) Nedir?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.