Bu 3 Altcoin, Ethereum ile Rekabet Edebilir mi?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son 30 gün içinde akıllı sözleşme platformlarına ait altcoin’lerin fiyatlarında yükselişler yaşanmaya devam ediyor. Blok zinciri analiz firması Glassnode, bu altcoin’lerden herhangi birinin gelecekte Ethereum (ETH) ile rekabet edip edemeyeceğini belirlemek için metrikleri araştırıyor.

CoinGecko’ya göre, Avalanche (AVAX), Solana (SOL) ve Terra (LUNA) geçtiğimiz ay patlayarak, sırasıyla yüzde 292.9, yüzde 212.2 ve yüzde 191.4 değer kazandı.

Glassnode AVAX ve SOL’deki “ilgi artışı” konusunda açıklamalarda bulundu.

“Avalanche ve Solana gibi alternatif akıllı sözleşme platformları, faaliyet ipuçları ve çok zincirli bir geleceğe yönelik yatırımlar dikkat çekmeye başladığından, son 30 günde devasa fiyat artışı yaşadı.”

Glassnode, Avalanche’ın merkezi olmayan finans (DeFi) projelerinde bu ayın başlarına kadar 180 milyon dolarlık bir DeFi teşvik programı açıklayana kadar sınırlı likiditeye sahip olduğunu açıkladı.

Avalanche Foundation, borç verme ve ödünç alma protokolü Aave ve merkezi olmayan borsa Curve(CRV) kullanıcıları için ilk 27 milyon doları tahsis etti. Analitik firması, teşviklerin açıklanmasından bu yana AVAX’ın DeFi projelerinde likiditesinin katlanarak arttığını vurguladı.

Kaynak: Glassnode

Ancak Glassnode, Avalanche üzerindeki likiditenin nispeten sınırlı kaldığını da söylüyor.

“Avalanche üzerindeki projeler, Ethereum’daki mevcut projelerin klonları olarak damgasını vuruyor. Bu büyümeyi teşvikler ve uzun vadede devam edebilecek ya da etmeyecek şişirilmiş getiriler yoluyla çekiyor.”

Glassnode’a göre Solana, ekosisteminde büyümeyi sağlayan DeFi protokolü uygulamalarına odaklandı. Solana ayrıca saniyede 50.000 ila 65.000 işlem arasında işlem kapasitesine sahiptir ve bu da ağın ölçeklenmesini sağlar.

Yine de, analitik firmasına göre Solana ekosistemindeki büyüme, Ethereum’a kıyasla çok sınırlı.

“Solana DeFi alanında 100 milyon dolardan fazla TVL (toplam değer kilitli) olan beş proje var. Karşılaştıracak olursak, Ethereum ağında 100 milyon dolardan fazla TVL’ye sahip 60’tan fazla projeye bulunmaktadır.

Solana, ölçeklendirme gerektiren projeler için kesinlikle çekici bir alternatif sunuyor. Şimdilik, toplam likidite için Ethereum ile rekabet etmede baya zorlanacaktır.”

Glassnode, diğer bir altcoin olan Terra’nın, birkaç seçim protokolünde gözle görülür benimseme belirtileri gösterdiğini söylüyor. Terra’nın en büyük DeFi protokolü olan Anchor Protocol, toplamda 3,4 milyar dolardan fazla kilitli değere sahiptir.

Analitik firmasına göre, Solana ve Avalanche gibi Terra da 100 milyon dolardan fazla likiditeye sahip beşten fazla projesi bulunmamaktadır.

“Bazı alternatif birinci katman akıllı sözleşme platformları, yerel token’larının son haftalarda yükseldiğini görse de, her zincirdeki gerçek likidite, Ethereum zincirine göre sınırlı kalıyor.”

Glassnode, özellikle Ethereum ağını ölçeklendirme sorununu çözmezse, daha fazla kullanıcının bu platformlara geçiş yapabileceğini söyledi.

“Bazı kullanıcılar daha yeni ve daha deneysel blok zincirlerine geçerken, geliştiriciler ek kullanıcıların ve Ethereum’a girip çıkan sermayenin yaşayabilirliğini ve uzun ömürlülüğünü değerlendirmek zorunda kalacaklar.

Kullanıcılar için rekabet, dikkat ve sermaye arttıkça, birçok geliştirici ve protokol, kazançlardan dolayı buralara geçebilir veya hatta protokol tasarımında kullanılmayan değer ve fırsatlar bulabilir. Ve eğer Ethereum katman 2 ağı ölçeklendirmekte zorlanıyorsa veya kullanıcı deneyimi için ağır bir engel oluşturuyorsa, kullanıcılar doğal olarak alternatif zincirlere yönelebilir.”

Glassnode raporunun tamamına buradan göz atabilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!