Coin ile Token Arasındaki Farklar Nelerdir?

Coin ile Token Arasındaki Farklar Nelerdir
Coin ile Token Arasındaki Farklar Nelerdir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Coin ile Token Arasındaki Farklar Nelerdir? Kripto para dünyasında birçok kişinin en çok merak ettiği soruların başında Coin ile Token arasındaki farklar nelerdir sorusu gelmektedir. Ancak bu sorunun cevabı çok basit basittir. Basitçe açıklamak gerekirse Coin, kendi blok zincirine yani Blockchain’ine sahip sanal para birimidir. Token ise kendi Blockchain’ine sahip olmayan blok zincirine gerek duyulmadan işlem yapılan bir sanal varlıktır. Blockchain, şifrelenmiş işlem takibini sağlayan dağıtık yapıdaki bir veri tabanı sistemidir. Blockchain teknolojisi son derece güvenli bir sistemdir. Bu sistem kripto para birimlerinin arkasındaki en önemli teknolojidir.

300’den fazla kripto para ile ticaret yapmak, lending ve staking’den kazanç sağlamak için bu linkten Binance’ye kayıt olabilirsiniz.

Coin ile Token Arasındaki Farklar

Coin Nedir?

Coin, sanal ve dijital bir para birimidir. Tıpkı para gibi değişim aracı olarak kullanılır ve transfer işlemi de para kadar kolay yapılır. Para ile arasındaki tek fark fiziki bir varlığa sahip olmaması ve sanal olarak işlem görmesidir. Kripto para olarak adlandırılan Coin, birçok kişi ve kurum tarafından geleceğin para birimi olarak kabul edilmektedir. Token ile arasındaki en büyük fark kendi blok zincirine yani Blockchain’ine sahip olmasıdır. Dünyanın en ünlü kripto para birimi yani Coin’i ise Bitcoin’dir. Bitcoin’den sonra piyasaya sürülen Ethereum, Litecoin, Ripple ve benzeri Altcoin’ler de teknik olarak Coin işlevi görmektedir.

Altcoin Nedir?

Altcoin, kendi Blockchain’ine sahip tüm Coin’lere verilen addır. Bitcoin bu tanımın dışında kalır. Bitcoin’de kendi Blockchain’ine sahip bir Coin olsada Altcoin tanımı, Bitcoin’den sonra piyasaya çıkmış tüm Coin’ler için kullanılır. Piyasada 2000’den fazla Altcoin bulunmakta ve bunlar Bitcoin takas sitelerinde oldukça ilgi görmektedirler. Ancak kripto para borsalarında her türlü Coin bulunmayabilir. Bunun sebebi genel anlamda Altcoin’lerin market hacminin yeterli doygunluğa henüz ulaşmamış olması ve gerekli talebi henüz görmemesidir. Altcoin tanımının en popüler örnekleri Ethereum (ETH), Ripple (XRP) ve Litecoin (LTC)’dir.

Token Nedir?

Token, kendi Blockchain’ine sahip olmayan blok zincirine gerek duymadan çalışan bir dijital varlıktır. Para gibi değişim aracı olarak kullanılmaz. Token ile ödeme yapamaz, istediğiniz şeyi satın alamazsınız. Bir coin’in blok zinciri üzerinde çalışan Token, sadece belirli bir amaç için kullanılabilir. Örnek olarak Token ile bir futbol maçı bileti alabilir ve bu biletle sadece maça girebilirsiniz. Başka bir ödemeyi Token ile gerçekleştiremezsiniz. Piyasada bulunan Token’lere Tether, USD Coin ve Dai örnek olarak gösterilebilir.

Coin ile Token Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kripto para dünyasında birçok kişinin en çok merak ettiği soruların başında gelen Coin ile Token arasındaki farklar nelerdir sorusunu kısaca cevapladık. Özetlemek gerekirse temel fark, kendi blok zincirine yani Blockchain’ine sahip olup olmama noktasıdır. Coin, kendi Blockchain’ine sahiptir. Token ise kendi Blockchain’ine sahip olmayan, bir Coin’in Blockchain’i üzerinde çalışan bir varlıktır. Tokenler yeni işlemler için farklı dijital varlıkların Blockchain yapılarını kullanır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!