gamestop

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

GameStop-Reddit Ayaklanması! (Bu Yazıyı Küçük Yatırımcılar Sakın Okumasın!)

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

GameStop-Reddit Ayaklanması ile ilgili sözlerime başlamadan önce en son söyleyeceğim ifadeyi yazımın daha sağlıklı bir şekilde anlaşılması için en başta da söylemek istiyorum; “Kaybeden her zaman küçük yatırımcılar (yani biz fakirler) olur!

Şu sıralar kimin eli kimin cebinde hiç belli değil ve birçoğunuz tüm finansal piyasaları etkileyen bir takım olayların meydana geldiğini zaten biliyorsunuzdur. Ben kaç gündür bu konu ile alakalı açıkçası soranlar olmasına rağmen düşüncelerimi söylemek istemedim. Çünkü bu tarz anormal durumlarda acele ile yapılan yorumlar çoğu zaman çok sağlıklı olmaz. Bende bu düstur ile analizleri patates eden bu beklenmedik olayların etkilerini daha net ve sağlıklı görebilmek için biraz daha beklemek istedim. Birçok yorumcu veya içerik üreticileri hemen bu konuya atladılar ve küçük yatırımcılar büyük yatırımcıları ters köşe yaptılar yorumu yaptılar. Halbuki olay böyle göründüğü gibi değil dolayısıyla buradan tüm içerik üreticilerine ve yorumcularına da seslenmek istiyorum. Bu tarz durumlarda lütfen hemen tıklama kapayım, videom çok izlensin vs. gibi fırsatçılık yapmak yerine meydana gelen olayları daha doğru okumaya çalışıp etkilerini daha doğru bir şekilde takipçilerinize aktarmaya çalışın. Ayrıca bu tarz yorumcu arkadaşlarımızın takipçilerine de buradan seslenmek istiyorum; Sizlerde hiçbir zaman böyle ani gelişen olaylarda takip ettiğiniz yorumcuların daha çok tıklama ve izlenme almak için ürettikleri bu içeriklere kendi sağlığınız adına hemen inanmayın. Açıkçası sadece yorumcular değil birçok medya kuruluşu nedense bu olayı küçük yatırımcıların “büyük balık küçük balığı yutar” hikayesini tersine çevirdi şeklinde lanse ettiler ve ben bunu asla kabul etmiyorum. Açıkçası neden bunu yaptılar net olarak bilmiyorum çokta ilgilenmiyorum zaten ama yüksek ihtimalle daha çok tıklama ve daha çok izlenme alabilmek için bunu yaptılar.

Yeni üyelik açma işlemleri durdurulmadan sizde hemen 500’den fazla kripto para ile ticaret yapmak, lending ve staking’den para kazanmak için buradan Binance’ye ücretsiz kayıt olabilirsiniz. Ayrıca buradan kayıt olduğunuzda komisyonlarda %20 indirim kazanırsınız.

Şimdi son günlerde bu ani gelişen beklenmedik olaylar nedir ve bu olayları nasıl doğru bir şekilde okumalıyız. Biz fakirler yani küçük yatırımcılar olarak bu tarz olaylarda nasıl bir yol izlemeliyiz. Yazımda bunlardan bahsettim. Bu yazım sizler için aslında belgesel anlatımı tarzında çok bilgilendirici bir yazı olacak. Bu yazı herkesi ilgilendiren bir yazı başta küçük yatırımcıları çok ilgilendiriyor mutlaka bunun farkında olalım. Fazla uzatmadan hemen söz konusu bu yazının asıl konusuna geçelim. Size bu olayı daha net ve doğru anlatabilmek için adım adım ilerleyeceğim. Söz konusu bu olayı başlatan hisse senedi ile başlayalım.

GameStop Nedir?

GameStop Amerika’da meşhur olan zincir şeklinde mağazaları olan bilgisayar oyunlarına ait ürünler satan fiziksel bir dükkan. Küresel olarak içinde bulunduğumuz bu COVID-19 süreci ise bu tarz fiziksel dükkanları olan büyük şirketleri maalesef çok kötü etkiledi. Bu şirket 6 milyar dolar ciro yapan ama zarar eden bir şirket. Kârı sıfır bile değil, açıkladığı son kâr rakamı – 470 milyon dolar yani şirket çok zor durumda olan bir şirket ve resmen batıyor. Bu şirkete ait olan hisse senedi ise haliyle çakıldı. 1 yıl önce GameStop’un hisse değeri 6.31 dolardı ve birkaç gün önce 300 dolar seviyelerinin üzerine çıkıyor. Ama bu inanılmaz çıkış son bir ayda (11 Ocak-29 Ocak) oluyor. İşte bu çıkış sağlıklı ve altı dolu bir çıkış değil burada tabiri caizse bir kapışma meydana geldi. Fakat bu bilindiği gibi sadece küçük balık ile büyük balık arasında olmadı, bu kapışma büyük balık ile büyük balık arasında oldu, tabii ki küçük balıklarda bunu değerlendirdiler veyahut şimdilik öyle görünüyorlar. Bunun elbette bir geri dönüşü olacak ve olan yine küçük balığa yani küçük yatırımcıya olacak zaten oldu da bunun detaylarının yazımın ilerisinde bulacaksınız…

GameStop Ayaklanması nasıl gelişti?

Ayaklanma global çapta faaliyet sürdüren bir forum sitesi olan Reddit’te başladı ve bu forumda bir konu başlığı olan “Wall Street Bets” topluluğu ile meydana geldi. Peki bunu ne aracılığı ile yaptılar. Amerika’da komisyonsuz hisse alım ve satım platformu olan Robinhood ile yaptılar. Robinhood ise göründüğü gibi tamamen ücretsiz bir hizmet verse de bu hayatta hiçbir zaman bedava diye bir şey olmaz olamaz. Robinhood’un nasıl para kazandığını da söyleyeyim ve bilginiz olsun; Robinhood milyonlarca yatırımcının platform üzerinde yaptığı alım-satım işlemlerinin bilgisini saniyesinde bu büyük fonlara satarak para kazanıyor.

BTC ve diğer kripto paraların teknik analizlerini paylaştığımız Telegram teknik analiz kanalımıza buradan ücretsiz katılabilirsiniz.

Gabe Plotkin’in Melvin Capital isimli 12 buçuk milyar dolarlık çok büyük bir fonu var. Melvin Capital fonunda aynı zamanda birçok küçük balık yani emeklinin parası var. Bu kişilerin parasının bu olaya kurban gittiğinin haberi bile yok. Mervin Capital bu olaydan 5 buçuk milyar doların üzerinde zarar açıkladı.

Bu olay ise Mervin Capital’in GameStop (GME) hissesine short işlem açması ve bu bilginin Reddit forumuna sızması ile başladı. Dolayısıyla “Wall Street Bets” topluluğu bu büyük balığın short işlem açtığını öğrenince hep birlikte tüm küçük balıklarda bu olaya karışarak 12 Ocak tarihine kadar yavaş yavaş GameStop’un hisse senetlerini almaya başladılar. GME hisseleri Ocak ayına kadar stabil bir şekilde ilerliyorken bu forum topluluğu bu ayaklanmayı küçük hareketler ile başlatıyor.

Daha sonra bu ayaklanmayı başlatan birkaç küçük yatırımcı dünyanın en zengin adamlarından birisi olan Elon Musk tarafından da destekleniyor, Ryan Cohen, Michael Burry gibi büyük yatırımcılarda GameStop hisselerine giriş yapıyorlar. Daha sonra “Wall Street Bets” topluluğunun öncüleri olan traderlar propaganda yapıyor. Büyük balık olan bu fonlara karşı savaş açıyorlar ve küçük yatırımcıları ise Reddit’te organize ediyorlar ve diyorlar ki forumda, Ryan Cohen, Michael Burry’de paralarını GameStop hisselerine yatırdı diyorlar. Bizde yatıralım büyük balıkları patates edelim diyorlar. Halbuki Elon Musk, Ryan Cohen, Michael Burry gibiler zaten en büyük balıklar ve aslında parayı götürenler yine büyük balıklar sadece ilginç bir şekilde bunu küçük balıklar üzerinden duyurdular ve muhtemelen bunlarında devamı gelecek. Daha basit bir ifade ile açıklamak gerekirse ortada çok büyük bir organize operasyon var. Zaten bugüne kadar büyük balıklar hep kazanıyordu şimdide öyle oldu sadece kılıf değiştirdiler ve herkese yanlış lanse ettiler yok küçük yatırımcılar kazandı vs. resmen hikaye yaptılar yani…

Sonuç olarak ortada küçük yatırımcıların büyük yatırımcıları paket ettikleri bir hareket yok. Ortada dolaylı yoldan küçük yatırımcıları paket eden bir organize hareket var. Olan Mervin Capital’e oldu ama zaten bu fonda birçok küçük yatırımcının parası var. Parayı kaybeden aslında dolaylı yoldan yine küçük yatırımcı oldu. Yine büyük yatırımcılar parayı götürdü bunu da küçük yatırımcıların PR çalışması ile yaptılar.

Binance Türkiye açıldı, artık banka hesabımızdan TL yatırıp, çekebilir ve TL ile kripto para alım-satım işlemi yapabiliriz. Buradan Binance Türkiye’ye ücretsiz kayıt olarak komisyonlarda %10 indirim kazanırsınız.

Unutma hepimiz çarkta dönen fareleriz ve dünyanın %99’u dünyanın %1’ine göre fakirdir yani küçük yatırımcıdır. Bundan ötürü bu tarz olayları doğru okumamız gerektiğini düşünüyorum. “Kaybeden her zaman küçük yatırımcılar (yani biz fakirler) olur!

Peki bizim ne yapmamız gerekiyor?

Peki iyi güzel konuşuyorsun İbrahim’de biz bu durumda ne yapacağız? Nasıl bir pozisyon alacağız? Hangi tarafta olacağız? gibi sorular sorduğunuzu duyar gibiyim.

İlk olarak bu tarz organize durumlarda tüm finansal piyasalar mutlaka etkilenecektir. Hangi finansal piyasalarda işlem yapıyorsanız yapın önemi yok ama tüm piyasalar mutlaka buna tepki verecektir ve verdi de zaten.

Biz gibi kripto para ticareti yapan tüm yatırımcılara bu tarz süreçlerde ise en büyük tavsiyem tamamen piyasaları izlemeleridir, asla gaza gelip işleme girmemelidir. Tamamen nakitte beklemeli ve piyasanın normale dönmesini beklemelidir. Eğer bunu yapmazsanız FOMO’ya kapılıp tepeden mal almış olursunuz. Ben %100 artacağına emin dahi olsam hiçbir zaman tepeden mal almam. Bundan ötürü bu tarz anormal süreçlerde piyasanın durulmasını bekleyeceğiz. Çünkü başta da söylediğim gibi bu hareketlerin altı dolu olmaz ve aşırı risk içerir ne zaman dolu hareketler gelir o zaman sizde pozisyona girebilirsiniz.

Bir diğer husus asla yapmamanız gereken şu 4 ASLA’yı şiddetle tavsiye ederim;

  • Asla tepeden mala girme!
  • Asla yeni çıkan kripto paraları alma!
  • Asla hacmi düşük olan kripto paralar ile trade yapma!
  • Asla anormal yani beklenmeyen durumların olduğu zamanlarda işlem açma!

Son olarak ben Instagram’ı çok aktif bir şekilde kullanıyorum. Sizlerde kripto para ticareti ile çok yakından ilgileniyorsanız eğer beni Instagram hesabımdan sıkı takip etmeniz sizin faydanıza olacaktır…

Buraya tıklayarak beni Instagram’dan takip edebilirsiniz.

Bu arada kripto para piyasasına yeni giriş yapan herkesin bilmesi gereken bazı terimler var. Buradan mutlaka kısa bir yazı olan bu terimleri okuyunuz; “Herkesin Bilmesi Gereken En Çok Kullanılan Kripto Para Terimleri

GameStop-Reddit Ayaklanması! (Bu Yazıyı Küçük Yatırımcılar Sakın Okumasın!)

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!