featured

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Herkesin Bilmesi Gereken En Çok Kullanılan Kripto Para Terimleri

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Her sektörün veya piyasanın belli başlı terimleri vardır. Hangi sektörde olursanız olun dahil olduğunuz sektörü anlayabilmeniz için mutlaka o sektörün terimlerine hakim olmanız gerekir. Bu yazımızda da kripto para piyasada olan herkesin bilmesi gereken en çok kullanılan kripto para terimlerinden bahsettik. Umarız istifade edersiniz.

Kripto para terimleri

İşte herkesin bilmesi gereken en çok kullanılan kripto para terimleri…

Dump nedir? (Boşaltmak-Düşürtmek)

Dump: Türkçe karşılığı boşaltma ve indirme anlamına gelmektedir. Kripto para piyasasında ise bir kripto paranın fiyatının keskin ve hızlı bir şekilde dibe çakılması anlamına gelir.

Pump nedir? (Yükseltmek-Şişirmek)

Pump: Türkçe karşılığı yükseltme ve şişirme anlamına gelmektedir. Kripto para piyasasında ise bir kripto paranın fiyatının keskin ve hızlı bir şekilde yükselmesi tepeye çıkması anlamına gelir.

Yeni üyelik açma işlemleri durdurulmadan sizde hemen 500’den fazla kripto para ile ticaret yapmak, lending ve staking’den para kazanmak için buradan Binance’ye ücretsiz kayıt olabilirsiniz. Ayrıca buradan kayıt olduğunuzda komisyonlarda %20 indirim kazanırsınız.

Airdrop nedir? (Ücretsiz Coin Dağıtımı)

Airdrop: Türkçe karşılığı havadan yardım anlamına gelmektedir. Kripto para piyasasında ise havadan coin, havadan token olarak düşünebiliriz. Yeni bir kripto para biriminin tanıtımını yapmak için cüzdan adreslerine ücretsiz para ve coin göndermeyi içeren bir reklam ve pazarlama stratejisidir. Dolandırıcıların kullandıkları bir numaralı bedava peynir yöntemidir.

REKT nedir? (İflas Etmiş-Batmış)

REKT: “Wreck-wrecked” kelimelerinin internet jargonundaki hali REKT kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı batmak, batmış ve iflas etmiş anlamına gelmektedir. Kripto para ticaretinde ciddi şekilde zararda olan kişileri ifade etmek için kullanılır.

Bearish nedir? (Ayı Piyasası-Aşağı Yönlü-Düşüş Beklentisi)

Bearish: Ayı piyasası anlamına gelmektedir. Ayı piyasası, genellikle kripto para piyasalarının karamsar durumda olduğu, fiyatların uzun bir süre daha düşüş trendinde olacağı beklentisi olduğu durumları ifade etmek için kullanılır. Bir kripto para biriminin ayı piyasasına girdiğini söylemek için, öncelikle ana trendin aşağı yönlü (düşüş trendi) olması gerekmektedir.

Bullish nedir? (Boğa Piyasası-Yukarı Yönlü-Yükseliş Beklentisi)

Bullish: Boğa piyasası anlamına gelmektedir. Bu dönemdeki piyasada genel olarak kripto paralara olan güven oldukça yüksektir ve yatırımcılar piyasanın durumu hakkında iyimser bir yaklaşıma sahiptir.

Satoshi nedir?

Satoshi: Bitcoin’in yüz milyonda birine eşittir (0.00000001 BTC). Birim, Bitcoin’in mucidi olan Satoshi Nakamoto’ya duyulan saygıdan ötürü Satoshi adı ile eşleşmiştir. Satoshi’yi kuruş olarakta düşünebiliriz.

BTC ve diğer kripto paraların teknik analizlerini paylaştığımız Telegram teknik analiz kanalımıza buradan ücretsiz katılabilirsiniz.

Breakout nedir? (Fiyat Kırılımı)

Breakout: Breakout dilimizde “patlak verme, çıkış yakalama, şiddetli kırılım” anlamına geliyor. Breakout belli bir direncin, desteğin, trend kanalının veya formasyonun şiddetli bir şekilde kırılımını  ifade etmek için kullanılır.

Blockchain nedir? (Blok zincir-Ağ)

Blockchain: Kripto para ağı anlamına gelmektedir. Kripto paraların arkasındaki teknolojinin adı Blockchain teknolojisidir.

Satoshi Nakamoto nedir?

Bitcoin’in kurucusunun adıdır.

Scalping nedir? (Hızlı Kâr)

Scalping: Kripto para piyasasında anlık zaman dilimleri içerisinde, finansal ürünlerin fiyatlarında oluşan küçük değişimlere bağlı kârları almayı amaçlayan işlem metotlarına denir. Anlık hızlı kâr almak.

Binance Türkiye açıldı, artık banka hesabımızdan TL yatırıp, çekebilir ve TL ile kripto para alım-satım işlemi yapabiliriz. Buradan Binance Türkiye’ye ücretsiz kayıt olarak komisyonlarda %10 indirim kazanırsınız.

Cloud Mining nedir? (Bulut Madencilik)

Cloud Mining: Sunucu tabanlı kripto para madenciliğidir. Dolandırıcıların en büyük tuzaklarından bir diğeridir. Bedava peynir fare kapanında olur sözünün bedava peynir kısmını temsil eder. Bulut madencilikten uzak durun!

Scam Coin nedir? (Aldatıcı Coin)

Scam Coin: Art niyetli kripto para geliştiricileri veya topluluklaru tarafından geliştirilip yönetilen, dolandırıcılık amacıyla piyasaya sürülen kripto para birimleridir. Scam Coin’ler belli kitleler tarafından, piyasa değeri göstermelik veya şişirme olarak sürülürler. Coin Market Cap’te yer alan kripto paraların %99’u Scam Coin yani dolandırıcıdır. Coin Market Cap’te yer alan ilk 100 kripto para dışında asla kripto para ticareti yapmayın!

Cold Wallet nedir? (Soğuk Cüzdan)

Cold Wallet: Soğuk Cüzdan anlamına gelmektedir. Bitcoin (BTC) veya Altcoin’lerinizi tamamen offline (internete bağlı olmayan) bir ortamda saklamanızı sağlar. Kripto paralar dijital varlıklar oldukları için internet üzerinde bir cüzdanda olmaları, çalınma risklerini artırır.

Shilling nedir? (Pazarlama-Parlatma)

Shilling: Bir kripto para biriminin reklamını yaparak tavsiye vermek.

Decentralized nedir? (Merkeziyetsiz)

Decentralized: Herhangi bir merkeze bağlı olmayan kripto para birimlerine “decentralized” denir.

Stop-Loss nedir? (Zarar Durdur)

Stop-Loss: Borsalarda zararı durdurmak için kullanılan emir türüdür.

Exchange nedir? (Borsa)

Exchange: Türkçe karşılığı değiş-tokuş ve borsa anlamına gelmektedir. Kripto para alım-satım işlemlerinin yapıldığı platformlara kripto para borsası denir.

Technical Analysis nedir? (Teknik Analiz)

Technical Analysis (TA): Teknik analiz, geçmiş fiyat hareketlerine bakarak, gelecekte oluşabilecek fiyat hareketlerini tahmin edebilmek olarak açıklanabilir.

FOMO nedir? (Fear of Missing Out-Kâr Kaçırma Korkusu)

FOMO: Fear of Missing Out’un kısaltmasıdır. fırsatı kaçırma korkusu anlamına gelmektedir. Kripto piyasalarında sıkça kullanılan FOMO terimi, aynı zamanda pişman olma duygusu için de kullanılmaktadır.

Token nedir?

Token: Kendi ağına sahip olmayan kripto para birimlerine token denir. Herhangi bir Blockchain’de yer alan ürün ve hizmetleri temsil eder.

Moon nedir? (Çok Yükselme Beklentisi)

Moon: Ay’a çıkar anlamındaki tabir. Düşük seviyelerde işlem gören bir kripto paranın yükseleceğine inanılarak söylenen bir slogandır. Fiyatın inanılmaz yükselmesi, aya kadar çıkması anlamını taşır.

Fork nedir? (Çatallanma-Bölünme)

Fork: Türkçe karşılığı Çatallanma anlamına gelmektedir. Fork (çatallanma) kripto para birimlerinin bağlı olduğu mevcut Blockchain ağlarında ayrı kopyalar halinde bölünmesidir. Fork tamamen bir ayrılık olarak değil, aynı veri tabanının kopyalanıp yeni Blockchain ağının oluşturulmasıdır.

uBTC nedir? (Mikro Bitcoin-0.000001 BTC)

uBTC: Mikro Bitcoin, “bits”, “you-bit” ya da µBTC olarak da isimlendirilir. Yani 1 Bitcoin tam olarak 1 milyon uBTC değerindedir. Başka bir değişle Bitcoin’in milyonda biridir ya da en alt birim üzerinden düşünürseniz 100 Satoshi’dir.

Bitcoin’in alt birimleri nelerdir?

1 Satoshi = 0,00000001 Bitcoin
100 Satoshi = 0,00000100 Bitcoin = 1 uBTC
100.000 Satoshi = 0,00100000 Bitcoin = 1 mBTC

FUD nedir? (Fear Uncertainty and Doubt-Korku Kararsızlık ve Şüphe-Korku Yayma)

FUD: Fear, Uncertainty ve Doubt kelimelerinin kısaltmasıdır. Kripto paraları kötü yönde etkileyebilecek olan haberler ve gelişmeleri ifade eder. Bu haberler belirli bir kripto paranın fiyatını manipüle etmek isteyen birey ya da gruplar tarafından sıklıkla yayılırlar.

Volatilite nedir? (Hareketlilik-Dalgalanma-Oynaklık)

Volatilite: Kripto para piyasalarında belirli bir ürünün belirli bir dönem içerisinde fiyatında yaşanan hareketliliğin (dalga yüksekliğinin) veya oynaklığın bir ölçüsüdür.

Wallet nedir? (Cüzdan)

Wallet: Türkçe karşılığı cüzdan anlamına gelmektedir. Kripto para cüzdanları için wallet kelimesi kullanılır.

Halving nedir? (Yarılanma)

Halving: Türkçe karşılığı yarılanma anlamına gelmektedir. Madencilik ile üretilen kripto para birimlerinde (Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin vs.) madencilik üretiminde blok başına düşen ödülün belirli aralıklarla yarıya düşürülmesidir.

Whale nedir? (Balina)

Whale: Balinalar, kripto piyasalarında aslında bir metafor olan dev yatırımcıları ifade ediyor. Bu terim, büyük kripto varlıkları kullanarak piyasayı speküle etme gücüne sahip bir kişi ya da grubu temsil etmektedir. Balinalar borsalara aktardıkları kripto paraları gizli tutarak piyasayı yönetebilmek için çeşitli hamleler yapar.

HODL nedir? (Holding On for Dear Life)

HODL: Kripto paraları uzun süre elde tutmak anlamına gelir.

ATH nedir? (All Time High)

ATH: All Time High’ın kısaltmasıdır. Bir kripto paranın ulaştığı en yüksek fiyat seviyesini ifade eder.

Arbitraj nedir?

Arbitraj: Kripto para borsaları arasındaki fiyat farkından kâr elde etmek anlamına gelir.

Public Key nedir? (PK)

Public Key: Kripto para cüzdan adresidir. Banka hesaplarında yer alan IBAN numarası mantığında düşünebilirsiniz.

Akümülasyon nedir?

Akümülasyon: Kripto para fiyatlarının yatay seyretmesine denir.

Herkesin Bilmesi Gereken En Çok Kullanılan Kripto Para Terimleri

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!