ICO Nedir? ICO Yatırımı Nasıl Yapılır?

ICO Nedir? ICO Yatırımı Nasıl Yapılır?
ICO Nedir? ICO Yatırımı Nasıl Yapılır?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ICO, Blockchain ve kripto para teknolojilerine dayalı girişimlerin başlangıç yatırımlarına erişebilmek amacıyla kullandıkları alternatif bir kitle fonlama aracıdır. Blockchain teknolojisi, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paraların tüm dünyada popüler hale gelmesi ile birlikte gittikçe yaygınlaşmaya başlamıştır. ICO, yeni piyasaya sürülecek ve yapılanma aşamasında olan projelerin Bitcoin ve Etheruem ile fonlanması amacı ile kurulmuş bir bağış mekanizmasıdır. ICO’nun açılımı “Initial Coin Offering” olarak bilinir. Bu tabirin Türkçe karşılığı henüz kripto para literatürüne girmemiştir. Bu yüzden şimdilik geleneksel finanstan da aşina olduğumuz “İlk Halka Arz” tanımı kullanılır.

300’den fazla kripto para ile ticaret yapmak, lending ve staking’den kazanç sağlamak için bu linkten Binance’ye kayıt olabilirsiniz.

ICO’nun Tarihi

2013 yılının başında ICO tarafından sunulan ilk kripto para Ripple oldu. Ripple, 2013 yılında çalışmalarını denemek ve finanse etmek için hali hazırda kazılmış 1 milyar XRP’yi yatırım yapmak isteyenlere dağıttı. Yatırımcılar daha sonra bu tokenleri Bitcoin veya canlı para birimine çevirerek kazanç sağladılar. Günümüze kadarki en büyük ICO ise Ethereum tarafından yapıldı. Ethereum 2014’ün başlarında bir ICO yaptı ve 18 milyon dolar topladı. Bu rakam ile şu ana kadar yapılmış en geniş ICO tamamlanmış oldu.

 

ICO’lar Yasal mı?

ICO yatırımının herhangi bir yasal bağlayıcılığı bulunmuyor. Bu yatırım sonucunda ne hissedar olabiliyorsunuz ne de resmi bir belgeye sahip olabiliyorsunuz. Bazı ülkelerde yasaklansa da ülkemiz dahil birçok yerde yasaların henüz bu konuyu ele almamasından dolayı ICO’lar gri bir alanda bulunuyorlar. Son dönemlerde İsviçre’nin Zug kantonu ve Singapur gibi bazı ülkelerde ICO yapacak firmalar için yasal altyapı oluşturulmaya çalışılıyor.

Icolar Yasal Mı

ICO’nun Avantajları

ICO’nun en büyük avantajı ticari getiri sağlayacağını düşündüğünüz kripto para projelerinin gelişimi için gerekli maddi desteği size sağlayacak olmasıdır. ICO’nun asli kuruluş amacı yatırımcılara maddi destek sağlamaktır.

ICO’nun Dezavantajları

ICO’da yer alan proje sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu projelerin bazıları ise aldatma amacı ile üretilmişlerdir. Bu sebeple ICO’nun ilk zamanlarında, topluluklardan destek almak daha kolayken, şimdi ise birçok aldatmaya yönelik proje olduğu için yatırımcılar yatırım yapmadan önce çok daha dikkatli davranıyorlar. Aldatma amacıyla üretilmiş projelerden dolayı belki de çok başarılı olacak bir projeniz, yeterli desteği bulamayabilir ve projenizi geliştirmeden sonlandırmak zorunda kalabilirsiniz.

ICO Yatırımı Nasıl Yapılır?

Piyasada çok fazla ICO var ve bunların her biri potansiyel yatırımcıları için yüksek kazanç ve birbirinden özel avantajlar vadediyor. Fakat paranızı projenin geliştiricilerine göndermeden önce, üretilen projelerin hiç azımsanmayacak kısmının başarısızlıkla sonuçlanacağını, hatta dolandırıcılık vakasına dönüşebileceğini aklınızın bir kenarında tutun. Unutmayın ki kripto para birimleri ve Ethereum platformları henüz tam güvenebileceğiniz teknolojiler değiller. Bu yüzden yatırımlarınızı yaparken dikkatli olun.

Ico Yatırımı Nasıl Yapılır

ICO Yatırımı Yapmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

ICO yatırımı yapmadan önce dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Öncelikle ICO olarak düzenlenmiş tipik bir projenin mutlaka resmi web sitesi olmalı, proje hakkında mümkün olduğu kadar fazla bilgi içeren teknik makalesi bulunmalıdır. Bu bilgiler ışığında ekibin tecrübesi, yol haritası, projenin hedefleri ve hedeflerine nasıl ulaşacağı gibi detayları öğrenebilirsiniz.

Yatırım yapmadan önce kampanyanın mümkün olan her yönünü değerlendirmek ve paranızı buraya aktararak kendinizi riske atıp atmadığınıza karar vermeniz gerekir. Risk almak zaman zaman yüksek kazanç elde etmenizi sağlasa da dikkatli olmalısınız. Çünkü kripto para birimleri hala yeni ve aşırı değişken varlıklardır. Sözün özü hiçbir projeye kaybetmeyi göze alacağınızdan daha fazlasını yatırmayın.

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Yorumlar kapalı.