İndikatör Nedir? İndikatör Çeşitleri Nelerdir?

İndikatör Nedir İndikatör Çeşitleri Nelerdir
İndikatör Nedir İndikatör Çeşitleri Nelerdir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İndikatör, teknik analiz kullanılırken en sık başvurulan yöntemlerden biridir. Fiyat ve hacim verilerinin farklı formüllerle hesaplanmış matematiksel modelleridir. İndikatörler, teknik analiz göstergeleri olarak da adlandırılır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak, Bitcoin ve diğer kripto paraların teknik analizlerini kaçırmamak için bizi Twitter ve Telegram’dan  takip edebilirsiniz.

İndikatör Nedir?

Hisse senetleri ile ilgili al ya da sat sinyali vererek yatırımcılara yardımcı olan göstergelerdir. Bunun anlamı istatistiksel olarak daha önce oluşmuş benzer durumlarda, genellikle alım veya satış yapmak karlı olmuş demektir. İndikatörler grafik üzerine yerleştirildiklerinde belirli sonuçlar doğurur ve bu sonuçlar grafik üstünde görülür.

500’den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking’den para kazanmak için buradan Binance’ye yeni üyelik açma işlemleri durdurulmadan sizde hemen ücretsiz kayıt olabilir ve kazanmaya başlayabilirsiniz.

İndikatörler neden ve sonuçları sorgulamazlar. Üretilme sebepleri fiyat hareketinin belirli koşullar altında hep aynı sonucu doğurmaya yatkın olduğu düşüncesidir. İndikatörler ile ilgili bilinen en yanlış kanı İndikatörlerin geleceği gösterdiğidir. İndikatörler oluşmuş fiyat veya hacim hareketini farklı bir şekilde göstermekten başka bir şey değildir.

Binance Türkiye açıldı, artık banka hesabımızdan doğrudan TL yatırıp, TL çekebilir ve TL ile kripto para al-sat yapabiliriz. Buradan Binance Türkiye’ye yeni üyelik açma işlemleri durdurulmadan sizde hemen ücretsiz kayıt olabilir ve kazanmaya başlayabilirsiniz.

Teknik analizde kullanılan İndikatörler, fiyatların eski hareketi ile şimdiki durumunu ilişkilendirirler. Analiz sırasında tek bir İndikatör kullanmak alım satım için her zaman doğru sonuçlar vermeyebilir. Ancak çok fazla İndikatör kullanmak da yanlış̧ sonuç̧ doğurabilir. Bu tercih yatırımcıların danışmanları ile alacağı bir karardır. Yatırımcıların kullanabileceği çok fazla İndikatör çeşidi vardır.

İndikatör Çeşitleri Nelerdir?

Momentum Temelli İndikatörler

– RSI

– CCI

– Stoch RSI

– Ultimate Osilatör

– Aaron

Trend Takip Edici İndikatörler

– Moving Averages (Hareketli Ortalamalar)

– MACD

– Parabolic SAR

Volatilite İndikatörleri

– Bollinger Bands

– Average True Range

Hacim ve Para Giriş-Çıkış İndikatörleri

– Accumulation / Distribution

– Chaikin Money Flow

– Demand Index

– On Balance Volume (OBV)

– Money Flow Index

  • Altcoin boğa sezonu ne zaman gelecek?
  • Hangi altcoinleri almalıyım?
  • Bu altcoinleri nereden almalıyım?
  • Hangi fiyattan almalıyım?

Sizde bu soruların cevabını merak ediyorsanız bu yazıyı okuyabilirsiniz:

İbrahim COŞAR’dan Dev Altcoin Boğa Sezonu Sepeti!

Yukarıdaki İndikatör çeşitleri arasında yatırımcılar tarafından sıklıkla kullanılan ve tercih edilen İndikatörler şunlardır;

1-RSI İndikatörü: RSI İndikatörü, 1978 yılında J. Welles Wilder tarafından yayınlanmıştır. Finansal tabloda fiyat hareketinin aşırı alınıp alınmadığını ya da aşırı satılmadığını tespit etmek için kullanılan bir göstergedir.

2-MACD İndikatörü: Teknik analizde en sık kullanılan İndikatörler den biridir. 1979 yılında Gerald Appel tarafından bulunmuştur. Hareketli ortalamalara bağlı oluşan ve trendin yönü̈ hakkında fikir veren bir göstergedir.

3-CCI İndikatörü: Emtia piyasaları için geliştirilen bir İndikatör dür. Donald R. Lambert tarafından bulunmuştur. En önemli özelliği yatay seyir izleyen piyasalarda trend başlangıçlarını yakalayabilmesidir. CCI İndikatörü̈, belirtilen periyotun en düşük, en yüksek ve kapanış̧ değerinin toplanıp üçe bölünmesi ile oluşturulan ortalama ile hesaplanır.

4-Ultimate Osilatör İndikatörü: Larry R. Williams tarafından bulunmuştur. Yatay piyasalarda sıklıkla kullanılan, sinyal veren, hareket eden veya sıfır etrafında hareket eden İndikatörleridir. Osilasyonun sözcük anlamı salınım demektir. Ultimate Osilatör İndikatörü, tablolarda aşırı alım ve aşırı satım bölgeleri belirlenmiş ve bu bölgelerde salınım yapan verileri tespit etmek için kullanılan bir göstergedir.

5
be_endim
Beğendim
2
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
2
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
3
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
3
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
3
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!