İlk Bitcoin Alışverişi ve Hikayesi
İlk Bitcoin Alışverişi ve Hikayesi

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

İlk Bitcoin Alışverişi ve Hikayesi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İlk Bitcoin alışverişi nasıl gerçekleşti. Hikayesi nedir? Son zamanlarda büyük bir değer ile yükselişe geçen online para birimi olan kripto para yani Bitcoin ticareti ilk nasıl, ne zaman ve kiminle ya da kimler tarafından gerçekleştiğini ve sosyal medya platformu Twitter’da Bitcoin ile alakalı ilk Tweet’in hikayesini anlatacağız.

300’den fazla kripto para ile ticaret yapmak, lending ve staking’den kazanç sağlamak için bu linkten Binance’ye kayıt olabilirsiniz.

İlk Bitcoin Alışverişi ve Hikayesi

Tarihteki ilk Bitcoin para biriminin ticareti Bitcoin kendi yaratıcısı olan onu üreten Satoshi Nakamoto tarafından gerçekleşti. Gerçekleşen bu ilk ticaret 11 Ocak 2009 tarihinde Satoshi tarafından bilgisayar programcısı Hal Finney’e 10 BTC yollaması sonucu gerçekleşti.

Gerçekleşen ilk Bitcoin transferlerin mimarlarından olan kendisine yollanması sonucu yeni bir devrin başlaması gerçekleşti. Hal Finney bilgisayar programcılığı kadar da Bitcoin alan ilk kişi olarakta adını tarihi yazdırmayı başardı. Kendisi 2014 yılının Ağustos ayında aramızda ayrıldı ve şuan ne kadar Bitcoin sahibi olduğuna Bitcoin ile birlikte sahip olduğu serveti hakkında hiçbir bilgi bulunmamaktadır. Bu konuya açıklığı sahip servetini çocuklarına bırakmış olmasından sonra bir açıklık gelebilir. Ve anlatacağımız bir diğer konu olan ilk Tweet olayınında sahibi olan Hal Finney Bitcoin ile alakalı ilk tweet’i atan kişi olma özelliğini elinde bulunduruyor.

İlk Bitcoin Alışverişi ve İlk Tweet ile Alakalı Açıklanmamış Öngörüler

Günümüzün en gözde online para birimi olan Bitcoin’in kurucusu olan Satoshi Nakamoto ve Hal Finney’in aynı kişiler olduğuna dair birçok öngörü bulunmaktadır. Böyle bir öngörünün çıkma sebebi ise Bitcoin’in adı duyulmamışken Hal Finney’in Bitcoin para birimi hakkında kriptografi uzmanlığı yapmasıdır. Bu iddaaları her ne kadar reddediyor olsalar bile günümüzde bile bu konu hala konuşuluyor ve tartışma konusu olmaya devam etmektedir. Satoshi Nakamoto’nun Bitcoini bulan kişi olması ve Hal Finney’in ise ilk Bitcoin alışverişi alıcı taraf olması tarihte yer edinmesini sağlamıştı.

Finney, 2013 yılında BitcoinTalk adlı forum sitesinde yaptığı açıklamanın bir kesiminde şu sözlerle ilk Bitcoin transferinin arka bahçesini aydınlatıyordu:

“Satoshi yazılımın ilk sürümünü yayınladığını duyurduğunda onu hemen kurdum. Sanırım Satoshi dışında Bitcoin’i çalıştıran ilk kişi bendim. Blok 70’li bir şeyi kazıdım ve Satoshi test için bana 10 coin gönderdiğinde ilk Bitcoin işleminin alıcısı oldum. Sonraki günlerde Satoshi ile bir e-posta sohbeti yaptım, çoğunlukla ben hataları bildiriyorum o da bunları düzeltiyordu.”

“Bugün, Satoshi’nin gerçek kimliği bir gizem haline geldi. Ama o zamanlar Japon kökenli çok akıllı ve içten bir genç adamla uğraştığımı sanıyordum. Hayatım boyunca pek çok zeki insanı tanıma şansım oldu, bu yüzden işaretleri tanıyorum.”

11 Ocak 2009 yılında gerçekleşen ilk Bitcoin ticareti sonrası Hal Finney tarafından Twitter’a ilk Bitcoin tweeti paylaşımı yapıldı ve o paylaşım üzerinden tam tamına 11 yıl geçmiş durumda. İlk çıktığı zamanlar pek bir önemi olmayan hiçbir değere sahip olmayan Bitcoin şu an dünyanın en önemli para birimi olma yolunda büyük adımlar ile yürümekte ve bu durumun Twitter’da Bitcoin emojisinin getirilmesi bir göstergesidir.

Hasta zamanlarında bile Bitcoin için desteğini esirgemedi

Hal Finney

Adeta Bitcoin ile yatıp kalkan Hal Finney ömrünün son zamanlarından yaşadığı sağlık sorunları sonrası sadece yüz kaslarını hareket ettirebiliyordu. Yaşadığı bu sağlık sorunu Bitcoin’den geri kalmasına engel değildi ve göz hareketlerini takipleyen bir bilgisayar kullanarak nefesinin son anına kadar Bitcoin’in gelişmesinden önemli katkılarda bulunmaya devam etti.

2013 yılında Bitcoin’in internet adresindeki mesajında “Ben çok şanslıyım, ALS ile bile hayatım tatmin edici.” yazıyordu. Finney, son derece hayat dolu bir insandı.

28 Ağustos 2014’te, bir Perşembe günü hayatını kaybettiğinde 56 yaşındaydı. Hal Finney,’in ölümünden sonra vücudunun dondurulduğunu fütürist Max More açıklamıştı.

İlk Bitcoin Alışverişi ve Hikayesi

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!