Kripto Para Hacker’larının Sayısı Artarken, Borsalar ise Güvenliğini Artırdı!

kripto para hacker
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Chainalysis‘in yayınladığı rapora göre 2019 yılında kripto para hacker’larının sayısı artmasına rağmen önceki yıllara göre daha az kripto para çalındı.

Rapor’un sonuçları

Chainalysis’in bu raporu sadece kripto para saldırılarını içerir. Raporda teknik güvenlik açıkları, sosyal mühendislik gibi aldatıcı saldırılara ve diğer aldatma biçimleri ile yapılan saldırılar yer aldı.

2019 yılında toplam 11 büyük saldırı yapıldı. Bu saldırıların en büyüğü Coinbene’den çalınan 105 milyon dolar tutarındaki hırsızlıktı. 2018 yılında ise sadece Coincheck’ten 534 milyon dolar çalınmıştı. Bu nedenle, borsalardan çalınan toplam miktar, artan saldırı sayısına rağmen keskin bir şekilde azaldı. 2019 yılında toplam 283 milyon dolar değerinde kripto para birimi çalındı.

2018 yılında saldırı başına 146 milyon dolara tekabül ederken, 2019 yılında ise bu rakam 26 milyon dolara düştü. İki yıl arasında resmen uçurum gibi bir fark meydana geldi. Chainalysis, kripto para saldırılarındaki artışın büyük bir endişe yaratmasına rağmen, çalınan miktarın büyük bir oranda düşmesi ise borsaların güvenliklerini artırdığını yansıtmaktadır.

Rapor’a sadece çalınan kripto para miktarının ölçüldüğü ve birden fazla kaynak tarafından kamuya açıklandığı saldırılar dahil edildi. Kripto para borsalarının kullanıcı verilerinin tehlikeye atıldığı durumundan ortaya çıkan diğer kripto para hırsızlıkları bu rapora dahil edilmedi. Ayrıca Chainalysis’e özel olarak bildirilen saldırılar hariç tutuldu. Fakat rapora bunlar dahil edilse bile rapor sonuçlarında büyük bir değişim olmuyor.

2019 yılında yapılan saldırılar ve çalınan miktarlar

 

Saldırı Yapılan Borsalar

 1. Coinbene
 2. Upbit
 3. Binance
 4. BITPoint
 5. Bithumb
 6. Crytopia
 7. GateHub
 8. DragonEx
 9. Bitrue
 10. VinDAX
 11. LocalBitcoins

Çalınan Miktarın Dolar Karşılığı

 1. 105 milyon dolar
 2. 49 milyon dolar
 3. 40 milyon dolar
 4. 32 milyon dolar
 5. 19 milyon dolar
 6. 16 milyon dolar
 7. 10 milyon dolar
 8. 7 milyon 90 bin dolar
 9. 4 milyon dolar
 10. 500 bin dolar
 11. 27 bin dolar

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!