kripto trade

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Kripto Trade’ı Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto trade’ı nasıl yapılır?

Kripto paralar özellikle 2021 yılının başlarında bu piyasada yaşanan hızlı yükselişle birlikte trade şeklinde yatırım yapanların en çok dikkatini çeken varlıklardan biri olmayı başardı. Bu ilginin başında elbette kripto paraların en önemli özelliklerinden biri olan fiyatının bir anda kestirilemeyecek şekilde yükselmesi geliyordu. 

Pek çok trader, kripto paraların bu özelliği nedeniyle kripto paralara çok yoğun ilgi göstermeye başladı ve trade işlemlerini kripto paralara yöneltti diyebiliriz. Bunun da elbette farklı sonuçları oldu. Zira kripto paraların tabii ki fiyatlarında çok hızlı yükseliş yaşanabildiği gibi tam tersi şekilde çok hızlı fiyat düşüşleri de yaşanabiliyordu.

Bu nedenle kripto paraların bu özelliği nedeniyle de pek çok trader, bu yatırım aracına yatırım gerçekleştirmenin bedelini bunları dikkate almadan ödedi diyebiliriz. Dolayısıyla da kripto paralarla trade yapanlardan zamanla büyük zararlar da olabildiğini gören trader’lar yapacakları trade işlemlerinden zaman içerisinde çekinmeye başladılar. 

Kripto trade’i yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

Kripto paralar bilindiği üzere ilk olarak Bitcoin’in icadı ile birlikte finans piyasalarındaki yerlerini aldılar. İlk çıktığı zamanlarda hiç kimsenin dikkatini çekmeyen bu varlıklar, gelişen teknolojik imkanlar sayesinde bugünün en popüler yatırım ve ödeme araçları arasında yer alıyorlar. 

Her ne kadar Türkiye’de kripto paralar ile ödeme yapılması Merkez Bankası tarafından yayınlanan bir yönetmelik uyarınca yasaklanmış olsa da yine de onların yukarıda bahsettiğimiz ve tabiri caizse hızlı para kazanma aracı olarak görülmesi özelliği nedeniyle kripto paralara olan ilgi Türkiye’de yatırım anlamında her geçen gün daha da artıyor. 

Zaman geçtikçe bu alanda tecrübe kazanılıyor ve trader’lar bu varlıklara yatırım yaparken bu yatırımlarını ihtiyatlı bir şekilde gerçekleştirmeye çalışıyor. Ancak yine de bu varlıklar, fiyat oynaklıkları nedeniyle hala yatırımcılarını şaşırtmayı başarabiliyorlar. 

Bu nedenle kripto paralara yatırım yaparken dikkate alınması gereken noktaları maddeler halinde açıklamaya çalıştık. 

Trade işlemini güvenilir kaynaklardan gerçekleştirin. 

Kripto piyasasında trade yapanların merak ettikleri konuların başında kripto trade’i nereden yapmalıyım sorusu gelmektedir. 

Bu sorunun bu kadar sık sorulmasının ve trader’lar tarafından özellikle bu konuda akıllarda soru işaretleri olmasının en önemli sebebi ne yazık ki bazı platformların kullanıcılarını mağdur etmesidir. Bazı platformların kullanıcılarına yarattığı bu sıkıntılar nedeniyle de piyasaya yeni girecek trader’lar tarafından en çok merak edilen konuların başında trade işlemini nerede yapmalıyım konusu gelmektedir. 

Stratejide trend bazlı ilerleyin. 

Pek çok trader, yatırımlarını yaparken teknik analizle ilerlemek ister. Bu çok da doğru bir trade yöntemidir. 

Her ne kadar teknik analiz kullanarak trade işlemi yapıyor olsanız da teknik analizde de onlarca farklı yöntem bulunmaktadır ve bunların hangisine göre trade izlenebileceğini sorguluyor olabilirsiniz. 

Burada sunabileceğimiz en temel strateji mantığı, trade işlemini trend bazlı götürmenizdir. Trade yaparken düşeceğiniz ilk tuzak, en dipten alıp en tepeden satmak istemenizdir. Bunun için uğraşmayın zira bunu her seferinde doğru bir şekilde yapabilen trader yoktur. Tabii ki bunu doğru tutturabilen kişiler vardır. Ancak bunu yapan kişiler her seferinde en dipten alıp en tepeden satamazlar. Burada bahsettiğimiz trend takip etme şeklinde bu işlemi gerçekleştirmektedirler. 

Bu nedenle siz de trade işleminizi gerçekleştirirken yapacağınız işlem için her şeyden önce bir trend çizgisini oluşturun. Trend çizginizde fiyat ilerleyişi çizgiye en az 3 kere temas ediyorsa bu bir trend’dir. Bu temaslardan sonra trendin altına bir kırılma olursa trend bozulmuştur. Bu noktada satışı gerçekleştirip yeni trendi oluşturarak işlemlerinize devam edin. 

Benzer şekilde oluşturduğunuz yeni trend eğer bir düşüş trendiyse bunun da kırıldığı yerden alım yaparak ilerleyin. 

Trendin ortasından işleme girmemeye dikkat edin. 

Yukarıda trend ile trade yapmanız gerektiğinden bahsettik. Ancak burada da bir handikap söz konusu. O da trade’in ortasından işleme girme riski. Peki, bu ne demek?

Eğer çizdiğiniz trendi doğru şekilde belirlemezseniz destek ve direnç noktalarınız trend kanalının ortasında kalabilir. Böyle bir durumda henüz düşme trendinden çıkmamış bir noktaya fiyat geldiğinde bunu bir alım fırsatı zannederek alım yapabilirsiniz. Ardından fiyat trendin gereği olacak şekilde aşağı yönlü hareketine devam ettiğinde de yine kaybettiğinizi zannederek az kayıpla bu işten çıkmak isteyebilirsiniz. Ancak esasında işlem hala trend içerisindedir ve siz de bunu bilmiyorsanız yanlış yerden trade’e girmiş olursunuz. 

Bu nedenle trade aralığını iyi belirlemeli ve ortadan işleme girmekten kaçınmalısınız. 

İşlemleri muhakkak stop noktalarıyla yapın. 

Yapacağınız tüm trade işlemlerinde ortaya koymuş olduğunuz miktar nispetinde kaybetmeye tahammül edebileceğiniz bir miktar kadar stop noktalarıyla işlem yapın. Kripto trade yaparken, yaptığınız trade’i kriptolara yaptığınızı hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın ve yüksek fiyat düşüşlerine karşı alabileceğiniz tek önlemin bu olduğunu bilin. 

Her ne kadar stop koysanız bile daha sonrasında yükselmeler olabildiğini göreceksiniz. Böyle olsa bile üzülmeyin. Çünkü aksi bir durumda stop koymadığınız bir işlemde yaşanan ani düşüşlerden kaçınmak için başka bir önlem alma şansınız olmayacaktır. 

Bu nedenle örneğin 100.000’lik bir işlem açtığınızda ne olursa olsun benim çıkış yerim yüzde 3’lük kayıp noktası olacak gibi bir stop ile işlem yaparsanız kriptonun silkeleme ve yüksek fiyat volatilitesinden kurtulabilirsiniz. 

Kripto Trade’ı Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!