Lightning Network Nedir?

Lightning Network Nedir
Lightning Network Nedir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Lightning network nedir? Günümüzde Bitcoin, herkesin kullanabileceği dijital bir ödeme aracı haline gelmiştir. Birçok insan tarafından da tercih edilmeye başlanmıştır. Lightning Network, Türkçe ismi ile ‘’Yıldırım Ağı’’ projesi, Bitcoin platformunda transfer işlemlerinin hız sorununu çözme amacı ile yapılmıştır.

300’den fazla kripto para ile ticaret yapmak, lending ve staking’den kazanç sağlamak için bu linkten Binance’ye kayıt olabilirsiniz.

Lightning Network

Lightning Network’un asıl amacı Bitcoin ağındaki yüksek işlem ücretleri sorununu ortadan kaldırmaktır. Bu yazımızda sizlere Lightning Network ile ilgili aydınlatıcı bilgiler vereceğiz. Eğer siz de bu konu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, yazımızı mutlaka sonuna kadar okumalısınız.

Lightning Network açık kaynaklı bir projedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi en büyük amacı, Bitcoin ağındaki yüksek işlem ücretleri konusunu ortadan kaldırmaktır. İlgililer tarafından, geleceğin kripto para transferleri olarak tanımlanır. Lightning Network projesi, en iyi hala getirilmek için hala geliştirilmeye devam edilmektedir. Şu an için ölçeklenebilir ve düşük maliyet ile blokzincirler arasında kripto para transferi yapılmasını sağlamaktadır.

Bitcoin hala geliştirilme aşamasında olan bir platform. Günlük hayatta herkesin kolaylıkla kullanabileceği bir platform olmasının yanı sıra, transfer ve onay süreci ile ilgili bazı problemler yaşanabiliyor. Lightning Network’de transfer sürecindeki bu problemleri ortadan kaldırmaya yönelik geliştirildi ve geliştirilmeye de devam ediliyor.

Lightning Network

Lightning Network sayesinde, çok düşük veya yüksek tutarlı ödemeler bile anında kolaylıkla gerçekleşebiliyor. Bu ağ ödeme kanalları sayesinde, sıfır ücret ile Bitcoin transferini gerçekleştirebiliyor. Bundan faydalanılabilmek için bir ödeme kanalı açmak ya da depozito Bitcoin yatırarak bir ödeme kanalına dahil olmanız gerekmektedir.

Normal Bitcoin kullanım şartlarında, ödeme kanalı kendi işlem ücretini belirleyebiliyor. Fakat Lightning Network üzerinden istediğiniz ödeme kanalına dahil olup, transfer ücretlerini kendi istekleriniz doğrultusunda yönlendirebilirsiniz. Bu ödeme kanalları sayesinde, çok düşük tutarlarla ödemeler gerçekleştirilebiliyor.

Lightning Network Nasıl Kullanılır?

Öncelikle Lightning Network üzerinden işlem gerçekleştirebilmek için bu ağa bağlanan bir istemci kullanmak gerekiyor. Sonrasında da Lightning Network göndereceğiniz Bitcoin’i, istediğiniz ödeme kanallarına depozito yatırarak transferi gerçekleştirebiliyorsunuz. Ödeme kanalı sistemi kapanana kadar, bu ağ üzerinden gerçekleştirilen işlemler Bitcoin blokzincire iletilmiyor.

Bunun sonucunda da madencilere işlem ücreti ödemek gerekmiyor. Belli bir ücret gerekmediği için de ödeme kanallarının koyduğu düşük işlem ücretleri ile kolay bir şekilde işlem yapılabiliyor.

Lightning Network Nasıl Kullanılır

Son olarak konuyu özetlememiz gerekirse, Lightning Network ile çok yüksek ücretli ödemelerin yerine çok düşük ücretler ile Bitcoin üzerinden kolaylıkla transferler gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için de yapmanız gereken tek şey, Lightning Network uyumlu cüzdan kullanmanız gerekiyor.

Çünkü Bitcoin cüzdanları ile bu ağ üzerinden işlem yapamazsınız. Peki Lightning Network işlemleri, ne zaman Bitcoin ana zincire aktarılır? Bu sorunun aklınızı kurcalamasına gerek yok. Lightning Network’te işlemler, ödeme kanalı kapanır kapanmaz Bitcoin blok zincire aktarılır maktadır. Normal şartlarda Bitcoin ağındaki gibi, belli bir bekleme ve onay süresi bulunmamaktadır.

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Yorumlar kapalı.